İyi Gelen Şeyler

Organik Gıdalar

Eskiden sadece özel pazarlarda ve bir kaç markette bulunabilen “organik gıdalar” günümüzde artık marketlerin çoğunda satılmakta. Bugün büyük marketlere gittiğinizde örneğin geleneksel yöntemlerle yetiştirilen elmanın yanında organik olanını bulabiliyorsunuz. Burada kafaları karıştıran nokta “hangi elmayı” satın alacağınıza neye göre karar vereceksiniz. Elmaların ikisi de vitamin ve mineral bakımından zengin, parlak kırmızı renkli olabilir. Acaba geleneksel yöntemlerle yetiştirilen elma daha ucuzken, organik elma daha mı besleyici?

Geleneksel Tarım ve Organik Tarım

“Organik” kelimesi; meyve, sebze, tahıl, et ve süt gibi tarımsal ürünlerin çiftçiler tarafından nasıl yetiştirildiğini ve işlendiğini ifade etmek için kullanılmaktadır. Organik tarım uygulamaları, toprak ve suyun korunmasını, kirliliğin azaltılmasını teşvik etmek için tasarlanmıştır. Organik tarım yapan çiftçiler toprağı gübrelemek, hayvan hastalıklarını önlemek, istenmeyen yabani otların kontrolünü sağlamak için kimyasal ilaçlar veya tarım ilaçları kullanmazlar.

Geleneksel ve organik tarım arasındaki bazı farklar:

Geleneksel tarımda bitkilerin büyümesi için kimyasal gübreler kullanılırken organik tarımda toprağı ve bitkileri beslemek için doğal gübreler kullanılır.

Geleneksel tarımda zararlıları temizlemek için sentetik tarım ilaçları kullanılırken organik tarımda doğadan elde edilen haşere öldürücüler kullanılır.

Geleneksel tarında yabani otlar için sentetik bitki öldürücüler kullanılırken organik tarımda çeşitli budama yöntemleri, elle toplama ve doğal bitki öldürücü bileşikler kullanılır.

Geleneksel tarımda hayvanlara antibiyotik, büyüme hormonu ve hastalık önleyici bazı ilaçlar verilirken organik tarımda hayvanlara dolaşabilecekleri daha geniş alanlar, özel beslenme programları verilir. Hastalıkları önlemek için hijyen ön plandadır.

Bir Gıdanın Organik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir gıdanın organik olup olmadığını anlamak için ambalajına bakabilirsiniz. Çünkü organik tarım firmalarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kontrol firmaları tarafından sertifika verilmektedir. Bu kontrol kurumları ürünün çeşitli aşamalarında firmaları ziyaret ederek ürünlerden örnek alıp organik olup olmadıklarını test etmektedir. Sertifika bilgilerini ambalaj üzerinde bulabilirsiniz. Ambalajı bulunmayan sebze ve meyvelerin organik olup olmadığı konusunda ise satıcıya güvenmeniz gerekiyor. Ancak organik ürünler diğerlerinden biraz daha farklı olabilir. Örneğin organik elma alacaksanız, organik elmaların boyu çok büyük değildir ve tüm elmalar birbiriyle aynı boyutta olmaz. Bazı şekil bozuklukları olabilir.

BENZER  Demir İçeren Yiyecekler

Organik sertifikaların ürünün nasıl hazırlandığını tüketiciye bildirmek için bazı kademeleri vardır. Örneğin “%100 organik” ibaresi ürünün tamamen organik bileşenlerle hazırlandığına işaret ederken “Organik” etiketi ürünün %95 organik olduğunu belirtir. %70 oranında organik bileşenlerle hazırlanan ürünlerin üzerinde “Organik bileşenlerle hazırlanmıştır” ibaresini görebilirsiniz.

Organik ve Doğal Aynı Şey mi?

Bir gıda ambalajının üzerinde “doğal” ibaresini gördüğünüzde, bu o ürünün “organik” yöntemlerle hazırlandığı anlamına gelmez. Organik ibaresi sadece yetkili firma tarafından sertifika verilmiş firmaların ürünlerinde bulunur.

Organik Gıdalar Daha mı Faydalı?

Geleneksel tarım uygulamaları oldukça eski olmasına karşın organik tarım uygulamaları henüz yeni olduğu için organik gıdaların diğerlerinden daha yararlı olup olmadığı konusunda yapılan çalışmalar henüz yetersizdir. Bazı araştırmalar organik gıdaların daha besleyici olduğunu göstermekle birlikte sorunun cevabı bilimsel olarak henüz kesinlik kazanmamıştır.

Yorum yap