Paraben Nedir? Paraben İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir?

Paraben, ürünlerin raf ömrünü uzatmak adına kullanılan koruyucu maddedir. Paraben her ne kadar uzmanlar tarafından zararları ile gündeme getirilse de ürünlerde oluşabilecek zararlı bakteri ve mantarların oluşumunu da engellemektedir.

Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan koruyucu maddeler her ne kadar bazı bakteri ve mantar türlerinin oluşumunu engellese de insan sağlığına ciddi zararları vardır. Bu yüzden uzmanların büyük bölümü paraben içeren ürünlerden uzak durun demektedir.

Paraben formülü nedir konusuna da değinmemiz sizin için faydalı olacaktır. Parabenin kimyasal formülü CH3(C6H4(OH)COO) şeklindedir.

Peki, bir ürünün paraben içerip içermediğini nasıl anlarız? Aldığınız ürünleri üstünde yer alan etiketlerde içerisinde nelerin olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Bu kısımda eğer methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben ya da benzylparaben ibarelerini görürseniz ilgili ürünün içerisinde paraben olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı üretici firmalar az miktarda kullanılan parabenin olumsuz etkisinin olmadığını iddia etse de az miktarının bile insan sağlığına ciddi zararları vardır. Genellikle bu madde kozmetik ürünlerde karşımıza çıkar. İçeriğine baktığımız zaman %0,3 gibi düşük değerlerde olduğunu görürüz. Her ne kadar düşük miktarda bulunsa da ürünlerin bozulmamasını sağlayarak raf ömürlerinin uzamasına yardımcı olmaktadır.

Parabenin çok az miktarının bile ciddi zararları vardır. Deri üstüne bulaştığı zaman ilgili kısmın tahriş olmasına, egzama meydana gelmesine ve çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Özellikle cildi hassas olan kişiler de etkileri daha fazla gözlemlenir. Bu etkisinden dolayı paraben içeren makyaj malzemeleri yerine organik makyaj malzemeleri tercih edilmelidir.

Son zamanlarda kadınlarda meme kanseri eskisine oranla daha fazla gözlemlenmektedir. Uzmanların büyük kısmı buna paraben içeren ürünlerin neden olduğunu belirtiyor. Meme kanseri vakalarında oluşan tümörler incelendiğinde büyük bölümünde paraben maddesine rastlanmış olması bunu kanıtlar niteliktedir.

İnsan Sağlığını Tehdit Eden Parabenin Zararları Nelerdir?

paraben zararları

  • Zehirli bir madde olmasından dolayı vücut içerisinde toksin birikmesine neden olur.
  • Cildi tahriş eder ve egzama gibi cilt problemlerinin oluşmasına neden olur.
  • Östrojen hormonunu taklit ederek kişinin meme kanserine yakalanma olasılığını arttırmaktadır.
  • Genelde kozmetik ürünlerinden dolayı ciltte etkisini gösterse de kana geçerek vücudun tamamının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.
  • Hormon dengesizliklerinin yaşanmasına ve deri altında bezelerin meydana gelmesine neden olur.
  • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine neden olarak kişinin hastalıklara karşı dirençsiz hale gelmesine neden olur.
  • Erkeklerde kısırlık problemlerinin görülmesine neden olur.
  • Erkeklerde testosteron seviyesini düşürerek sperm kalitesinin düşmesine neden olur.
  • Paraben hücrelerin yenilenmesini engeller ve bu yüzden erken dönemde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Cildin hassaslaşmasına neden olur ve güneş ışınlarından daha fazla zarar görülmesine sebebiyet verir.

[mks_pullquote align=”left” width=”650″ size=”18″ bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#ffffff”]Uyarı: Her ne kadar insanlar parabenin zararları ile karşılaşmamak için paraben içeren ürünlerden uzak dursa da çevreye karışmış olan paraben bir şekilde vücudumuza girmektedir. Örneğin tarım ilaçlarının içerisinde yer alan paraben bitkilere ve çevrede yer alan içme sularına karışır. Bu da dolaylı yoldan parabeni vücudumuza almamıza neden olur. Parabenin zararlarını arttırmak için hayatın her alanında bu maddenin kullanımına sınırlama getirilmesi gerekmektedir. [/mks_pullquote]

Parabenle bireysel olarak mücadele etmek için bu maddeyi içeren ürünlerin bilinmesi iyi olacaktır. Gelir hangi ürünlerin içerisinde paraben olma ihtimalinin yüksek olduğunu inceleyelim.

Paraben İçeren Ürünler Nelerdir?

Paraben içeren ürünler

Paraben denildiği zaman akla ilk olarak kozmetik ürünler gelse de ilaç ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için de paraben kullanılmaktadır. Paraben içerme ihtimali yüksek olan ürünler arasında fondöten, pudra, göz farı, allık, maskara, ruj, oje, kremler, diş macunu, deodorant, parfüm, losyonlar, şampuan, merhemler, göz damlaları, kulak damlaları, burun damlaları, anestezi etkisi olan ilaçlar, salça, reçeller ve dondurulmuş yiyecekler yer almaktadır.

Dünya genelinde tüketicilerin parabene karşı bir savaş açmasından dolayı birçok firma artık paraben içermeyen ürün üretmeye başlamıştır. Her ne kadar bazı firmaların güvenli olduğu düşünülse de hangi ürünü alırsanız alın mutlaka içerisinde paraben olup olmadığını kontrol edin.

Günümüzde paraben kullanılıp kullanılmadığının ürün içeriği içerisinde belirtilmesi yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Ürünler belirli zaman aralıklarında denetimden geçtiği için firmaların yalan söyleme ihtimali yoktur. Bu yüzden üstünde free paraben ya da parabensiz ibaresi yer alan ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here