İyi Gelen Şeyler

Parmakta Çıkan Dolama Nasıl Geçer Tedavisi

Parmakta çıkan dolama herhangi bir parmağın ilk boğumunda meydana gelen enfeksiyon olarak nitelendirilmektedir. Parmak boğumunda meydana gelen iltihaplanma parmağı hareket ettirmede güçlük çekilmesine neden olduğu gibi şiddetli ağrıların oluşmasına da neden olmaktadır. Mikrop kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı dolama tedavisi yapılmayacak olursa sorun büyüyerek ciddi bir duruma gelebilir. Parmak boğumunda meydana gelen apse kan akışının azalmasına hatta kan akışının durmasına dahi neden olabilmektedir. Eğer bu sorun tedavi edilmeyecek olursa kan akışı kesildiğinden dolayı kangren meydana gelip parmağın kesilmesi gerekebilir. Bu yüzden parmakta çıkan dolama nasıl geçer konusunda sizleri aydınlatarak bu sorunun başınıza gelmesi halinde neler yapmanız konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Parmakta çıkan dolama nasıl geçer konusunda araştırma yaparken insanların büyük bölümünün ilk etapta enfeksiyonun az olmasından dolayı bu problemi önemsemediğini ancak ilerleyen dönemlerde mikrop kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı apse oranı artınca ciddi problemlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu yüzden parmakta çıkan dolama tedavisi birçok vakada geç tespit edilmekte ve tedavi süresi uzun sürmektedir. Parmakta çıkan dolamayı tedavi etmek adına hem modern tıp hem de alternatif tıp dünyasında çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bizler sizlerin yarar sağlaması adına her iki alanda da yer alan yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz.

Parmakta Çıkan Dolamaya Ne İyi Gelir?

Dolama iltihaplı bir rahatsızlık olduğundan dolayı bu hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak için antibiyotik etkiye sahip olan bitkilerden yararlanılabilir. Geçmişten bu yana parmakta çıkan dolamayı tedavi etmek için en çok soğandan yararlanılmaktadır. Bir baş soğanı közledikten sonra içini açın ve dolamanın meydana gelmiş olduğu bölgeye sarın. Soğan antibiyotik etkiye sahip olduğu için bu uygulama sayesinde dolamanın meydana geldiği bölgede yer alan apse bir süre sonra yok olacaktır.

BENZER  Doğum Sonrası Karın Sıkılaştıran Egzersiz Önerileri

Dolamanın yer aldığı bölgedeki apse kuruyacak olursa bu apsenin ortadan kaldırılması zorlaşacaktır. Bu yüzden iltihabı yumuşatmak için parmağınızı sıcak suyun içerisine sokun ve bu sayede iltihaplı bölgenin yumuşamasını sağlayın. Birçok kişi bu yumuşama işleminden sonra iltihabı çıkarmak için dolamanın meydana geldiği bölgeyi sıkarak apseyi dışarı çıkarsa da apsenin çıkarılması mikrobun yayılmasına ve diğer parmaklarda da aynı problemin meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden her ne kadar alternatif tıp dünyasında meydana gelen apsenin patlatılması yaygın olsa da bu durum başınıza kötü durumların gelmesine neden olabileceğinden ötürü sizler kesinlikle meydana gelen apseyi patlatmayınız.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz parmakta çıkan dolamayı geçirmek için kullanılan yöntemler alternatif tıp dünyasında kullanılan yöntemlerdir. Eğer alternatif tıp dünyasındaki yöntemler yerine modern tıbbın nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek meydana gelen dolamayı geçirmek için çeşitli ilaçlar alabilirsiniz. Dolama enfeksiyonlu bir rahatsızlık olduğundan dolayı antibiyotik etkisi olan haplar ve merhemler sayesinde bu hastalığın etkileri ortadan kaldırılabilmektedir. Antibiyotik ilaçlar vaktinde içilmediği zaman etkisini göstermediğinden dolayı doktorunuzun parmağınızdaki dolamayı geçirmek adına reçete etmiş olduğu ilaçları vaktinde içmeye özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız parmağınızdaki dolama kısa süre içerisinde iyileşecektir.

Parmağınızda dolama çıktıysa nasıl olsa geçer diyerek bu sorunu küçümsemeyin. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kan damarlarında daralmalar meydana geldiğinden dolayı parmağınızda kangren sorunu meydana gelebilir ve bu olay sonucunda parmağınızın kesilmesi gerekebilir. Küçücük bir sivilce şeklinde ortaya çıkan dolama problemi akabinde ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabileceğinden ötürü kesinlikle tedavisi gerçekleştirilmesi gerekilen bir rahatsızlıktır.

Yorum yap