İyi Gelen Şeyler

Pastırma Kaç Kalori?

Kayseri ve çevresindeki illerde üretimi yaygın bir şekilde yapılan pastırma, özellikle kahvaltıların vazgeçilmez gıdaları arasında yer almaktadır. Pastırmanın kalorisi özellikle diyet programına sadık kalmak isteyenleri ilgilendirdiğinden ötürü pastırmanın kalorisi kaç sorusu zaman zaman sorulmaktadır. Bu nedenden dolayı beslenme uzmanlarının pastırmanın kalorisi hakkında verdiği bilgileri sizlere aktaracağız.

Artık birazcık lüks olsa bile kahvaltıların olmazsa olmaz şarküterisi olarak karşımıza çıkan pastırmanın kaç kalori barındırdığını ve kalori miktarı, protein ve karbonhidrat değerlerini sizlere vereceğimiz bilgiler sayesinde öğrenebilirsiniz. Makalemiz içerisinde kalori değerleri ve gıda öğeleri detaylı bir şekilde sizlere sunulmuş olan pastırmanın yağsız yahut az yağlı bir yapıda olduğu kabul edilmektedir. Bizler de bu durumu baz alarak pastırmanın kaç kalori olduğunu sizlere aktaracağız.

Pastırma Kaç Kalori

100 gram pastırmanın ortalama kalorisi 220’dir. 100 gr pastırmada yaklaşık yağ payı 5 gr, karbonhidrat 2 gr ve ortalama protein dozu 23 gram dolaylarındadır. Pastırma A vitamini, kalsiyum ve C vitamini barındırmaz yalnızca 100 gr pastırmada ortalama %4 oranında demir yer alır ve büyük miktarda kolesterol yer alır. Bu da pastırmanın enerji verici niteliği olan besinler içerisinde yer almasını sağlamaktadır.

Pastırmanın hazırlanma sırasında çiğ et, iyot ve çemen otu bir arada kurutulmaktadır ve ortaya böylesine eşi olmayan bir tat çıkmaktadır. Bilhassa kayseri ve çevre şehirlerinde ünlü olmakla beraber son günlerde nerede ise her yerde yaygın bir şekilde yenilmektedir. İçerisinde bolca protein, B grubu vitaminleri, demir ve potasyum mineralleri barındıran bir gıda türüdür. Hipertansiyon benzer biçimde iyot tüketiminin az yapması ihtiyaç duyulan bireyler pastırmayı mümkün mertebe azca yemelidir.

Pastırma şişmanlatır mı?

Kullanım tutarına göre değişir, yağ payı düşük yani yarım yağlı ya da yağsız olanını kullanmak kilo kontrolü yapan bireyler için iyi bir tercih olacaktır. İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmesi istendiğinden dolayı çeşitli pastırma türleri ortaya çıkarılmıştır. Kilo almak ile ilgili sıkıntılarınız varsa kalori değeri düşük olan ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Yorum yap