İyi Gelen Şeyler

PLT Yüksekliği Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Tıp dünyasındaki kısaltması PLT olan platelet, kanın pıhtılaşmasında aktif bir şekilde rol alan pulcuklara verilen genel isimdir. Kan hücreleri incelenirse kanda toplamda 3 farklı hücre türünün olduğu görülür. Bunlar RBC yani kırmızı kan hücreleri, WBC beyaz kan hücreleri ve trombositler yani PLT’lerdir. PLT yüksekliği ve PLT düşüklüğü çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden PLT normal değerleri bilinmeli ve bir olumsuzlukla karşılaşılacak olursa önem alınmalıdır.

PLT yani trombositler yukarıda da belirttiğimiz gibi kanın pıhtılaşmasını sağlar. Vücudun herhangi bir yerinde eğer kanama olursa PLT devreye girerek kanın durmasını sağlamaktadır. Eğer bir kişi PLT yüksekliği veya PLT düşüklüğü yaşarsa kanamanın durması ile alakalı ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır.

PLT trombosit normal değerleri

Yapılan incelemeler sonucunda belirlenen normal PLT değerleri, mikro litre başına 150000 – 400000’dir. Yapılan kan testleri sayesinde kişinin kanındaki PLT değerlerini belirlemek mümkündür. Bu doğrultuda kişiye PLT yüksekliği veya PLT düşüklüğü tanısı konulabilir.

PLT düşüklüğü neden olur?

PLT üretiminin yavaşlaması, kan hacminde artış olması ya da zamandır bir şekilde trombositlerin yıkılması PLT düşüklüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Trombosit kemik iliğinde üretilmektedir. Kemik iliğinde olan sorunlar yeterli oranda trombosit üretilmesini engelleyebilir ve bu durum da PLT düşüklüğü yaşanmasına neden olur.

Kandaki trombositler yerine yenileri üretilmesi koşuluyla yıkıma uğrarlar. Bu yıkım eğer zamandır bir şekilde gerçekleşirse yani yeni trombositler üretilmeden olursa PLT düşüklüğü yaşanır. Dalak büyümesi, kan kanseri, yüksek oranda alkol tüketilmesi, AIDS, hepatit C gibi rahatsızlıklar da PLT düşüklüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde kadının kan hacminde belirli düzeyde artış olmaktadır. Meydana gelen bu artış trombosit oranının azalmasına ve PLT düşüklüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Kullanılan bazı ilaç türleri de aynı şekilde bu sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.

BENZER  Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

PLT düşüklüğü belirtileri

  • Vücutta meydana gelen basit yaralanmalar sonucunda bile kanamanın bir türlü durmaması.
  • Bacaklarda deri içi kanamaları nedeniyle kırmızı noktaların meydana gelmesi.
  • Vücuda basit bir darbe alındığında bile şiddetli morarmaların meydana gelmesi.
  • Kişinin kendisini aşırı derecede halsiz hissetmesi.
  • Diş etlerinde ve burunda zamansız kanamaların olması.

PLT düşüklüğü tedavisi

PLT düşüklüğü yaşandığı zaman uygulanan etkili bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. PLT düşüklüğü tedavisinde hasta olan kişi ek önlemler alarak trombosit yıkımının yavaşlamasını sağlayabilir. Vücutta meydana gelen kanamalar olayın daha da ciddi bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden PLT düşüklüğü yaşayan kişi kesinlikle yaralanmamak adına dikkatli olmalıdır. Eğer trombosit yıkımı aşırı derecede artarsa genelde dalak cerrahi müdahalelerle alınır. Bu sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlamak ancak trombosit yıkımının yavaşlamasına yardımcı olur.

PLT yüksekliği neden olur?

Yapılan kan testi sonrasında kişinin PLT değerlerinin 400000’den fazla çıkması PLT yüksekliği yaşandığını ifade eder. İlgili durum genel olarak vücudun normalden fazla trombosit üretmesinden dolayı meydana gelir. Tabi ki PLT yüksekliği neden olur sorusuna verilecek yanıt bundan ibaret değildir. Daha farklı sorunlar da PLT yüksekliğinin yaşanmasında etkilidir. Hemolitik anemi hastalığı kırmızı kan hücrelerinin erken yıkılmasına neden olmaktadır. Bu durum da kandaki trombosit oranında artış olur ve PLT yüksekliği ortaya çıkar.

Kişinin kanser olması, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, demir eksikliği nedeniyle kansızlık olması, dalağın alınması gibi durumlar da aynı şekilde PLT yüksekliği yaşanmasına neden olmaktadır. PLT yüksekliği de en az PLT düşüklüğü kadar risklidir. Damardan pıhtı atmasına neden olabilen PLT yüksekliği özellikle felç gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

PLT yüksekliği belirtileri

  • Göğüs bölgesinde şiddetli ağrıların oluşması,
  • Şiddetli baş ağrıları,
  • Baş dönmesine ek olarak görmede bulanıklıkların olması,
  • Ellerde ve ayaklarda hissizleşmelerin meydana gelmesi tipik PLT yüksekliği belirtileri arasında yer almaktadır.
BENZER  Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

PLT yüksekliği tedavisi

PLT yüksekliği genellikle aspirinle tedavi edilir. Kanın akışkanlığını arttıran aspirin PLT değerlerinin normale çekilmesinde ciddi anlamda etkilidir.

PLT yüksekliğini en uç noktalarda yaşayan kişiler için geliştirilmiş olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Plateletferez Yöntemi en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde hastanın kanı alınır ve bir makinede işlenerek trombositten ayrılır. Daha sonra trombosit oranı düşürülmüş olan bu kan vücuda geri gönderilir. Bu yüksek PLT değerlerinin düşürülmesinde etkili bir yöntemdir.

Yorum yap