İyi Gelen Şeyler

Progestan Nedir Ne İçin Kullanılır?

Progestan bir hormon olup hamilelik döneminde salgılanmaktadır. Yeterli oranda salgılanmaması gebelik süresince ciddi sıkıntıların oluşmasına hatta gebeliğin sonlanmasına dahi neden olabilir. Gebeliği kimse riske atmak istemediği için bayanların büyük kısmı gebelik süresince progestan kullanmaktadır. Yani progestan ne için kullanılır derseniz bunun gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına kullanıldığını söyleyebiliriz.

Kanda yer alan progestan hormonu, gebelik süresince düşük tehlikesini ortadan kaldırmakla görevlidir. Düşük riski olan bayanların kanları inceleme altına alındığında bu kişilerde progestan hormon seviyesinin düşük olduğu görülüyor. Bu yüzden özellikle düşük tehlikesi olan bayanlara doktor tarafından progestan içeren ilaçlar reçete ediliyor. Progestan eksikliği varsa dışarıdan vücuda progestan yüklemesi yaparak gebelin sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanır. Bazı bayanlarda genetik faktörlerden dolayı diğer bayanlara göre düşük riski daha fazla olabiliyor. Özellikle bu durumda olan bayanların kesinlikle progestan alımı için uzman bir doktorlar görüşmesi gerekmektedir.

Progestan ne için kullanılır?

Progestan içeren ilaçlar bayanlara doktorlar tarafından reçete edildiği zaman ister istemez akla progestan ne işe yarar ve progestan ne için kullanılır gibi sorular geliyor. Eğer hamilelik dönemindeyseniz ve doktorunuz size progestan verdiyse bu durum düşük riskinizin olduğunu gösterir çünkü progestan düşük riskini ortadan kaldırmak adına verilmektedir. Normalde bu hormon vücut tarafından üretilir ancak bazı bayanlarda üretim miktarı yeterli oranda değildir. Gebeliğin sağlıklı olması için bu yüzden dışarıdan progestan takviyesi yapılır. Yapılan kan testleri sonrasında kişinin gereksinim duymuş olduğu kadar progestan takviyesi yapılmaktadır. Yani bir bayana 100 mg diğer bayana ise 200 mg progestan reçete edilebilir.

Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle dışarıdan hormon takviyesi yapılmamalıdır. Vücuda verilen hormonlar ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden doktor tarafından reçete edilenden fazla ya da az progestan alımı yapmamaya özen gösterin.

BENZER  Melisa Çayının Böyle Bir Özelliği Olduğunu Biliyor muydunuz?

Progestan’ın yan etkileri

  • Vücuda yapılan bu hormon takviyesi kişinin kendisini aşırı uykulu ve yorgun hissetmesine neden olabilir.
  • Damarları ve kan akışını değiştirdiği için beyin kanaması yaşamış ya da yaşama riski olan kişilerde tekrardan beyin kanaması oluşmasına neden olabilir.
  • Böbrek fonksiyonlarında değişimlere sebep olabilen progestan ayrıca migren ve depresyon gibi sorunlara da neden olabilmektedir.
  • Solunum sisteminde dengesizliklerin oluşmasına, kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olabilir.

Progestan içerisinde fıstık yağı vardır. Bu yüzden eğer fıstık alerjiniz varsa bu durum ölümcül olaylara sebep olabilir ve progestan kesinlikle alınmamalıdır. Progestan almadan önce fıstığa karşı alerjinizin olup olmadığını tespit ettirmenizde fayda var. Progestan görüldüğü üzere ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Kesinlikle uygun doz belirlenmelidir.

Günümüzde her bayan gebelik süresince doktor gözetimindedir. Eğer sizlerin progestan alımına ihtiyacınız olduğu belirlenirse doktorunuz sizi bu doğrultuda yönlendirecektir. Hormon alımına dikkat ederek gebeliğinizin sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yap