İyi Gelen Şeyler

Protein İçeren Yiyecekler

Protein bakımından zengin gıdalar özellikle gelişim sürecinde olan çocuklar için önemlidir. Protein içeren yiyecekler tabi ki de sadece çocuklar için gerekli değildir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde hücre onarımı konusunda etkili olduğu gibi vücudun gereksinim duymuş olduğu enerjinin üretilmesinde de etkilidir. Protein içeren besinler sayesinde vücudun gereksinim duymuş oldu protein emin edilir ve günlük enerji ihtiyacının yaklaşık olarak %8’lik kısmı proteinden temin edilir. Protein içeren yiyecekler kas gelişimi konusunda da önemlidir. Vücut içerisinde yer alan kaslar proteinler sayesinde büyük ve gelişir. Sağlam bir kas yapısına sahip olmak için proteinin yeterli oranda alınması gerekmektedir.

Her besin aynı oranda protein içermez ve bu durum protein bakımından zengin yiyecekler listesinin oluşmasına neden olmuştur. Uzmanlar en fazla protein içeren gıdaların hayvansal gıdalar olduğunu ancak çok sayıda bitki içerisinde de yoğun miktarda proteinin yer aldığını belirtiyor. Proteinler metabolizmada yapıcı ve onarıcı olarak görev aldıklarından dolayı sağlıklı yaşam için aşırı derecede önemlidir. Eksik alınması çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu gibi yüksek oranda alınması başta karaciğerin yorulması ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu yüzden gerekli düzeyde alımına özen gösterilmelidir.

Protein İçeren Besinler

Organik bileşiklerden olan protein yapısal olarak incelendiğinde içerisinde bir veya birden gazla amino asit zincirinin olduğu görülmektedir. Vücut dokuları proteinden meydana geldiğinden dolayı tüm canlılar için gerekli olan önemli bir bileşiktir. Proteinler vücuduna alındıktan sonra çeşitli organlar aracılığıyla parçalanır ve aminoasit formuna getirilir. İlgili yapılar gerektiği zaman farklı protein türlerini üretmek adına kullanılır. İnsan bedeni ele alındığında bir bireyin çok farklı türde amino aside ihtiyaç duyduğu görülmektedir.

BENZER  İyot İçeren Yiyecekler

Canlı organizmadaki tüm hücrelerde yer alan protein besinlerin, kolesterolün ve yağların taşınmasında görev alır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı gibi enzimlerin ve hormonların üretilmesinde aktif görevi bulunmaktadır. Cildin esneklik kazanması ya da kas dokusunun gelişmesi şüphesiz proteinler sayesinde olmalıdır. Bu kadar aktif ve önemli görevi olduğundan dolayı protein içeren yiyecekler beslenme zincirine eklenerek tüketilmelidir.

Baklagiller: Protein denildiği zaman akla her ne kadar hayvansal gıdalar gelse de baklagiller protein bakımından zengindir. Soya fasulyesi, soya unu, fasulye, nohut, mercimek ve barbunya protein değerleri yüksek olan besinlerdir. Protein gereksinimi bu besin türleri beslenme zincirine eklenerek karşılanabilir. İlgili besinler Türk kültürünün vazgeçilmez yemeklerinde kullanıldığından dolayı birçoğumuz ihtiyacımız olan proteini baklagillerden sağlamaktayız.

Kuruyemişler: Bu güne kadar sizlere kuruyemişlerin vitamin ve mineraller bakımından zengin olduklarını söyledik ancak kuruyemişler ayrıca protein bakımından da zengin besinler arasında yer almaktadır. Ceviz, badem, fındık, kaju, Antep fıstığı ve ayçekirdeği protein bakımından zengin olan bazı kuruyemişlerdir. Protein ihtiyacınızı karşılamak adına bu kuruyemişlerden oluşmuş olan karışımdan sadece 1 avuç tüketerek ihtiyacınız olan proteini temin etmeniz mümkündür.

Tahıllar: Lif protein bakımından zengin olan tahıllar sindirim sistemi faaliyetlerinin düzene girmesinde etkili oldukları gibi yapısında yer alan proteinler sayesinde güçlü bir kas yapısına sahip olunmasını sağlar. Makarna, yulaf, bulgur ve buğday gibi tahılları beslenme zincirinize ekleyerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Hayvansal Proteinler: Kırmızı et ve beyaz et başta olmak üzere yumurta, süt ve süt ürünleri protein değerleri yüksek olan gıdalardır. Bu gıdalar içerisinde yer alan hayvansal yağlar kolesterol değerlerinin artmasına neden olacağından dolayı kesinlikle çeşitli sınırlamalar getirilerek tüketilmelidir. Uzmanlar ayrıca balık tüketiminin protein temininde önemli olduğunu belirtiyor. Hayvansal gıdaları tüketirken işlenmemiş olan ürünlere yönelin. Salam ve sosis gibi işlenmiş olan hayvansal gıdaları içerisindeki katkı maddeleri kanserojen etkiye sahiptir. Bu yüzden protein temin etmek adına bu tarz yiyeceklere yönelmek yerine işlenmemiş olan hayvansal gıdalara yönelmeniz daha mantıklı olacaktır.

BENZER  C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Bitkisel Proteinler: Hayvansal gıdalarda olduğu kadar yoğun olmasa da bitkisel gıdaların içerisinde de protein bulunur. Özellikle vejetaryen olan kişiler hayvansal gıdalardan protein temin edemediklerinden dolayı gereksinim duymuş oldukları proteini bitkisel proteinlerden karşılamalıdır. Tahıllar ve baklagiller protein bakımından zengindir. Eğer bu tarz bir probleminiz varsa bitkisel gıdalar olan tahıllar ve baklagiller aracılığıyla protein temin edebilirsiniz.

Günlük ne kadar protein almalıyız?

Proteinin fazla ya da eksik alınması çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı gün içerisinde ne kadar proteinin alınması gerekmektedir. Yıllardan beri yürütülen çalışmalar sonucunda günlük protein ihtiyacının normal kilonun 8’de 1’i kadar olduğu tespit edilmiştir. Yani 70 kiloda olan bir kişi 70*0,8 hesabından yola çıkıldığında gün içerisinde 56 gram protein almalıdır. Sizler de kendi kilonuzu referans alarak gün içerisinde ne kadar protein almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Spor yapan kişilerde protein gereksinimi arttığından dolayı spor yapan kişiler daha fazla protein almalıdır. Bu yapılan hesabın üzerine yaklaşık olarak 2 gram daha ekleyerek protein gereksiniminizi bulabilirsiniz. Daha fazla protein almanız karaciğerde protein sentezi yapıldığından dolayı karaciğerinizin yorulmasına neden olabilir. Ayrıca yüksek oranda protein alımı böbreklerin de yorulmasına neden olur. Eğer çeşitli böbrek rahatsızlıklarınız varsa protein alımı konusunda dikkat etmeniz önemlidir.

Eğer yeterli oranda protein almayacak olursanız protein eksikliği kaynaklı olarak bazı sorunlar ortaya çıkar. Kişinin kendisini sürekli olarak aç hissetmesi, aşırı yorgunluk hissiyatının meydana gelmesi, saçlarda dökülmelerin oluşması ve kas yapısında zayıflamaların meydana gelmesi proteinin yeterli dozda alınmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlarda yani protein eksikliği görüldüğü zaman protein içerek yiyecekler bakımından zengin olan gıdaların yer aldığı bir beslenme zinciri oluşturularak ilgili sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Yorum yap