İyi Gelen Şeyler

Rahim Ağzı Yarası Nedenleri Tedavisi

Her 10 bayandan 7’sinin ömründe en az 1 defa başına gelen rahim ağzı yarası tıp dünyasında servikal erozyon olarak isimlendirilmiş bir sağlık sorunudur. Rahim ağzı yapısal olarak ele alındığında iç ve dış kısmı oluşturan bölümler şeklinde iki başlıkta incelenmektedir. İçyapı ile dış yapının birleşme noktasına rahim ağzı adı verilir.

Rahim ağzı yarası denildiği zaman bariz bir yaranın varlığından söz edilmez. Rahim ağzı yarası rahmin iç kısmında yer alan yapının dışa taşması durumundur ve sadece renk analizi yapılarak problemin teşhis edilmesi mümkündür. Normalde rahme dışarıdan bakıldığı zaman pembemsi bir görüntü vardır ancak rahmin içi dışarıya taştığında yani rahim yarası meydana geldiğinde daha kırmızı bir görüntü ortaya çıkar. Bu sağlık sorununun oluşmasına kullanılan doğum kontrol ilaçları neden olabildiği gibi rahimde meydana gelen enfeksiyonlu rahatsızlıklar da rahim ağzı yarası adı verilen sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Rahim ağzı yarası belirtileri

Birçok bayan bu sağlık sorununu yaşıyor olmasına rağmen bir yakınmanın oluşmasına neden olmadığı için rahim ağzı yarası olup olmadığını anlamaz. Genelde bu sağlık probleminin bir hekim tarafından yapılan gözlemlemeler sonucunda teşhis edildiği biliniyor. Rahim ağzı yarası belirtileri sayılacak olursa aşırı ağır kokulu akıntılardan bahsedilebilir. Bu akıntının rengi şeffaftır. Genelde kötü kokular enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan problemlerden gözlemlenir. Meydana gelen bu akıntı temizlenmeyecek olursa bir süre sonra mikrop yayılacağından dolayı siğillerin de oluşması sıklıkla gözlemlenen bir durumdur.

Rahim ağzı yarası genel olarak basit bir sağlık problemi olarak görülse de rahim kanseri gibi ciddi önem arz eden sağlık sorunları da rahim ağzı yaralarına neden olduğu için bir kişide bu sağlık problemi tespit edildiyse kesinlikle kanser taraması da yapılmalıdır. Eğer rahim kısmında normale oranla farklı bir kızarıklık meydana geldiyse her kötü durumu aklınıza getirin ve durumu önemseyerek alanında uzman bir doktora muayene olun. Bu sayede erken teşhis ile ciddi sağlık sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

BENZER  Noni Nedir? Noni Suyunun Faydaları Nelerdir?

Rahim ağzı yarası tedavisi

Rahim ağzı yaraları hastalığın tanıdı konulduktan sonra hastalığın derecesine göre farklı yöntemler ile tedavi edilir. Dondurarak rahim ağzı yaralarının tedavi edilmesi günümüzde uzmanların en fazla tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Ayrıca lazerle sorunlu bölgenin yakılması şeklinde de bu yaraların tedavisi yapılır.

Eğer rahim ağzı yarası en ileri seviyelere ulaştıysa çeşitli cerrahi yöntemler ile sağlık sorununa neden olan doku kesilerek alınır ve bu sayede hastalığın etkileri ortadan kaldırılır. Rahim ağzı yarası kısırlığa neden olur mu sorusu bu sağlık sorunuyla mücadele eden ve hamile kalmak isteyen bayanların en çok sordukları arasında yer almaktadır. Rahim ağzında oluşan bu yara hiçbir şekilde kişinin hamile kalmasına engel değildir. Uzmanlar enfeksiyon kaynaklı olan yaraların kısırlığa ilerleyen dönemlerde neden olabileceğini, bu yüzden enfeksiyonların ortadan kaldırılmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Rahim ağzı yarası nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden bayanlar sıklıkla gözlemleme yaparak hastalığı erken dönemde keşfetmelidir.

Yorum yap