İyi Gelen Şeyler

Rahim Duvarı İncelmesi Nedenleri Tedavisi

Rahim duvarı kalınlaşması yaşayan kişilerde adet kanamaları daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Sizler de adet kanamalarınızın miktarını gözlemleyerek rahim duvarı kalınlaşması ya da incelmesi probleminin olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Rahim duvarı incelmesi nedenleri

Rahim duvarı incelemesinin oluşmasına neden olan birbirinden farklı etkiler vardır. Özellikle son zamanlarda hayatınızda yapmış olduğunuz köklü değişiklikler rahim duvarında incelmelerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız son zamanlarda hayatınızda neleri değiştirdiğinize bakmanızı tavsiye ederiz. Bu rahatsızlığın oluşmasına neden olan başlıca faktörler şu şekildedir.

  • Doğum kontrol hapları: gebeliği önlemek adına kullanılan doğum kontrol hapları adet düzeninin değişmesine ve doğal olarak rahim duvarı incelmesi veya kalınlaşması probleminin meydana gelmesine neden olmaktadır. Zevki doruklarında yaşamak isteyen kişiler çoğu zaman gebelikten korunmak için doğum kontrol haplarını tercih etse de bu durum rahim duvarı incelmesi probleminin oluşmasına ve kişinin ilerleyen dönemlerde gebe kalamamasına neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar: rahimde oluşan enfeksiyonlar direkt olarak rahim duvarını etkilemektedir. Oluşan enfeksiyonlar rahim duvarında incelmelerin olmasına neden olabileceği gibi kalınlaşmaların da meydana gelmesine neden olabilir. Eğer rahimde bir enfeksiyon tespit edildiyse kesinlikle en kısa zaman içerisinde tedavi edilmelidir. Oluşan enfeksiyonlar tedavi edilmeyecek olursa bu durum rahim kanseri gibi durumların da meydana gelmesine neden olabilir.
  • Hormon dengesizliği: rahim duvarının ne kadar kalın olması gerektiğine kişinin vücudunda üretilen hormonlar karar verir. Eğer hormon dengesizlikleri yaşanacak olursa bu durum rahim duvarında incelmelerin olmasına neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda hormon takviyesi yapılarak rahim duvarının gerekli olan kalınlığa ulaşması sağlanabilir.
  • Östrojen yetmezliği: hormonlarla alakalı oluşan rahim duvarı incelemesi genellikle östrojen hormonunun yeterli oranda üretilmemesinden dolayı oluşmaktadır. Aşırı derecede ağır işlerde çalışan, tiroid hormonu sorunu yaşayan ve aşırı derecede diyet yapan kişilerde östrojen yetmezliği görülür ve bu durum da rahim duvarı incelmesi probleminin meydana gelmesine neden olur.
  • Kan dolaşımı sorunları: rahim duvarı diğer vücut yapıları gibi kanla beslenmektedir. Eğer kan dolaşımı ile rahme yeterli oranda kan gönderilmezse bu durum rahmin yeterli düzeyde beslenememesine be doğal olarak rahim duvarı incelmesi probleminin meydana gelmesine neden olur. Özellikle durağan bir yaşam süren bayanlarda bu durum diğer bayanlara göre daha fazla gözlemlenmektedir.
BENZER  Yaz Meyvesi Kavunun İnanılmaz Faydaları

Rahim duvarı inceliği gebeliğe engel mi?

Rahim duvarı ince olup hamile kalanlar olsa da büyük kısmı hamilelik dönemi ilerleyince bebek rahme tutunamadığından dolayı düşük yapmaktadır. Buradan yola çıkıldığında rahim duvarı inceliğinin gebeliğe engel olmadığını ancak gebeliğin gerçekleştirilmesine büyük ölçüde engel olduğunu söyleyebiliriz. Rahim duvarı inceliği yaşayan kişilere öncelikle rahim duvarın kalınlaşmasını sağlayan tedaviler uygulanır ve daha sonra hamile kalmaları sağlanır. Bu şekilde sağlıklı bir hamilelik sürecinin gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Rahim duvarı incelmesi tedavisi

Rahim duvarı incelmesi yaşayan kişilere ilk öncelikle kan dolaşımını arttıracak yönde etkisi olan egzersizler önerilmektedir. Tabi ki de yapılan bu egzersizlerin ağır olmaması gerekmektedir. Egzersizler sayesinde rahme daha fazla kan gitmesi sağlanarak rahim duvarı incelmesi problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir.

Östrojen hormonunun eksik olmasından dolayı rahim duvarı incelmesi meydana gelmişse dışarıdan östrojen takviyesi yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Ayrıca vücuttaki östrojen seviyesini arttıracak yönde etkisi olan şifalı bitkiler de kullanılabilir. Östrojeni arttıran bitkiler arasında maca kökü, ketentohumu, kızıl yonca, arı sütü ve yam kökü yer almaktadır. Ayrıca östrojen seviyesini arttırmak için çeşitli ilaç tedavileri de uygulanır. Belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilen tedavi sonrasında rahim duvarı incelmesi ortadan kalkar ve rahim duvarı eski halini geri kazanır.

Yorum yap