İyi Gelen Şeyler

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflü insanların sadece yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek etkisi azaltılabilinecek bir rahatsızlıktır. Uzmanlar insanların yeme içme konusunda duyarsız olduklarını bildiklerinden dolayı reflü diyeti adı altında bir diyet oluşturarak reflü hastalarına bu diyeti önermiştir. Sizler de reflü hastasıysanız reflü diyeti sayesinde sıkıntılarınızı asgari düzeye çekebilirsiniz.

Reflü rahatsızlığı bir hayli temkinli yapılması ihtiyaç duyulan bir yeme içme programı ile en hafifçe şekliyle, günlük yaşamımıza mani olmadan denetim dibine alınabilecek bir hastalıktır. Reflü rejimi reflü yakınması bulunanlar için meydana getirilmiş bir listedir ve mide yanması şeklinde yakınmaları ve sızı veren öteki reflü yakınmalarını az hale getirmek için hazırlanmıştır.

Reflü rejimine geçmeden ilkin reflü rahatsızlığı hakkındaki yani informasyon ölelim. Reflü mide ile yiyecek borusunun çiftleştiği yerde yer edinen kapakçığın muntazam olarak emek harcamaması neticesi mide içinde ne olduğunun ve asitlerin yiyecek borusuna belirmesi ve yiyecek borusu çeperinde yanma husule getirmesidir.

Birtakım reflü rahatsızları, başlangıç derecesinde olan rahatsız olanlar bu dönemi hafifçe sancılarla atlatabildiği benzer biçimde rahatsızlığın ileri miktarında olan kişilerin yiyecek borusu çeperlerinde mide asitleri yüzünden erozyon ve yaralar meydana gelmeye adım atar. Reflü rahatsızlığı şayet denetim dibine alınmazsa yiyecek borusu zamanla fazlaca oranda aşınarak kötü huylu tümör şeklinde ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara neden olabilir.

Mide asitlerinin var olmaması ihtiyaç duyulan bölgelere belirmesi yüzünden rahatsız olanlar meme yanması, yiyecek borusu yanması, ağza varan mide içinde ne olduğu benzer biçimde problemler yaşar. Yutkunmada güçlük, ağız kokusu, kuru öksürük, boğazda bir şey sıkışmış hissiyatı şeklinde yakınmalar sık sık anlaşılmaktadır.

Reflü’nün sebepleri mevzusunda tümüyle kararlı bir yanıt bulunmazken bu hastalık en bir hayli sigara kullananlarda, çok fazla oranda içki tüketenlerde, obez ya da fazlaca kilolularda ve bazense gebelik periyodundaki hanımlarda anlaşılmaktadır.

BENZER  Doğal Yöntemlerle Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Reflü Rejimi ve Reflüyü Denetim Dibine Elde etmek

Reflü safhaları olan bir rahatsızlıktır. Kısaca en ileri aşamasına aniden geçmez bunun için vakit icap eder. Bu da reflü rahatsızlarına yediklerini ve içtiklerini tertip ederek, kısaca reflü rejimi inşa ettirerek rahatsızlığı denetim etme talihi tanır. Hekiminiz reflü rejimi için size evvela sigarayı bırakmanızı ve içki tüketimini en az hale indirmenizi söyleyecektir. Şayet gayet kilolarınız var ise reflü rejimi bununla birlikte zayıflama rejimi olarak ayarlanabilir. Reflü rahatsızlarına ek olarak dar giyecekler giymemeleri ve yatarken başlarının 9-10 santim yukarıda tutmaları önerilir. Dışarıda bunun için tüketebileceğiniz hususi reflü yastıkları vardır. Ne tüketiyorsanız tüketin tükettiklerinizi minik parçalar niteliğinde yemeniz tavsiye edilir.

Reflü Rejimi

Reflü yakınması olan kişiler için tatbik edilen reflü rejimi çoğu zaman yakınmaların az hale gelmesini imkan tanımasıdır. Reflü rejimi içinde bulunan esas noktalar bol miktarda su tüketmek, kızartma besinlerden imtina etmek, kafein ihtiva eden sıvı gıdalar yememek, işlenmiş besinleri en az hale indirmektir.

Reflü rahatsızları için besinler kaçınılması ihtiyaç duyulan ve yemesi emin olarak 2 anne kategoriye ayrılabilir.


Reflü rejimi yaparken;

Uzak durun: Narenciye, kızılcık suyu, domates ve domates bazlı yiyecekler, biber, soğan, baharatlı besinler, süt mahsulleri, kafein, yüksek yağlı yiyecekler, şarküteri mahsulleri, et, içki ve çikolata, peynir.

Temkinli Olun: Çilek, üzüm, sarımsak, yağsız et, yoğurt, alkollü olmayan bira ve şarap, gazlı sıvı gıdalar, azca yağlı çerezler.

Tüketebilirsiniz: Elma, muz, brokoli, havuç, bezelye, yeşil fasulye, tavuk göğsü, balık, yağlı yahut azca yağlı peynirler, tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç.

Yorum yap