İyi Gelen Şeyler

Reflüye İyi Gelen Şeyler

Reflü, midede aşırı derecede yanma hissiyatının oluşmasına neden olan ve en çok görülen bir sindirim sistemi problemidir. Reflüye iyi gelen şeyler, reflü yakınmaları aşırı derecede artmış olan kişiler tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere hangi yiyecekler reflüye iyi gelir konusunda bilgi vereceğiz. Verdiğimiz bilgiler sayesinde yakınmalarınızı azaltabilirsiniz.

Muayyen yiyecekler ve çok fazla yemek, mide asidi imalatını çoğaltarak reflü yakınmalarına sebep olabilir. Birtakım besinler ise mide ve yiyecek borusu içinde yer alan, mide asidinin yiyecek borusuna çıkmasını önleyen özofagus kasının zorluk çekmeden özelliklerini yerine getirmesine destek verir. Zayıflayan özofagus kası bilhassa yağlı ve kızarmış yiyecekler, domates ihtiva eden besinler, çikolata, kafeinli sıvı gıdalar ve içki sebebiyle muntazam bir şekilde görevini yerine getiremeyebilir. Bu yemek ve sıvı gıdalar reflü sızılarının çoğalmasına neden olabilir. Bunun sebebi, bu besinlerin mide asidi imalatını çoğaltması ve sindirilmelerinin çok zaman almasıdır. Mütehassısların reflüsü olan kişilere önerdiği besinler çoğu zaman sindirimi basit ve çok fazla mide asidine sebep olmayacak besinlerdir. Bu nedenden dolayı reflü yakınlarını asgari düzeye indirmek adına öncelikle beslenme zincirinizde yer alan besinleri iyi bir şekilde analiz edip yeni bir besin çizelgesi oluşturmalısınız. Bu sayede hastalık ile mücadelenizi kolaylaştırabilir ve yakınmalarınızı azaltabilirsiniz.

Herkesin hazım sistemi besinlere değişik reaksiyonlar verebilir. Reflü emareleri çoğu zaman asitli meyveler ve sıvı gıdalar, kafein, çikolata, içki sebebiyle çoğalırken reflüsü olan birtakım insanlarda bu besinlerin birkaçı bulguların artmasına neden olabilir. Sizde hangi besinlerin reflüyü çoğalttığını keşfetmek için şahsınıza özel bir liste oluşturabilirsiniz. Makalemizin devamında reflü yakınmalarını asgari düzeye indirmek için tüketilmesi gereken gıdalar yer almaktadır. Bu gıdalara ağırlık vererek reflü kaynaklı yakınmalarınızı azaltabilir ve bu sayede hayatın daha yaşanılası bir boyuta gelmesini sağlayabilirsiniz.

BENZER  Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Lifli Besinler: Lifli yiyecekler hazım esnasında çok fazla mide salgılanmasının önüne geçer ve reflü rizikosunu az hale getirir. Beslenmenize tam tahıllı besinleri, lif açısından varlıklı meyve ve sebzeleri ilave ederek reflü sebebiyle yaşanmış olan sızıları hafif hale getirebilirsiniz. Muz, elma, şeftali, armut, kavun ve çilek bir reflü rejiminde önerilen meyveler arasında yer almaktadır. Amma velakin lifli olmalarına rağmen bununla beraber asitli olan portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler içerisinde yer alan asit reflüye sebep olabilir. Domates ve domatesli besin mamullerinin genel hatlarıyla reflü yakınmalarını çoğalttığı bilimsel olarak tespit edilmiştir. Lif açısından varlıklı diğer besinler içinde kepekli tahıllar, esmer pirinç, yulaf ezmesi ve birtakım makarna çeşitleri yer almaktadır. Lif bakımından varlıklı ve asit bakımından yoksun olan besinler ciddi anlamda reflü sıkıntılarınızın son bulmasına yardımcı olacaktır.

Bitkisel Protein: Columbia Üniversitesi’nin icra ettiği incelemeye göre nebatsal kaynaklardan alınan protein mide ve yiyecek borusu arasındaki asit geçişini önleyen özofagus kasının zorlanmasını engelliyor ve bu kasın işleminin gelişimine takviyede bulunuyor. Hayvansal besinlerden alınan protein yerine protein açısından varlıklı fasulye ve mercimek kullanmak reflü emarelerinin az hale gelmesine destek olacaktır. Siyah fasulye ek olarak hazım ve genel esenlik için mühim lif, folat ve antioksidanlar ihtiva eder.

Sebzeler: Domates haricinde kalan bütün sebzeler reflü rahatsızlarına tavsiye edilmektedir. Tabi sebzelerle yapılan yiyeceklerin az yağlı olması ve sebzeleri salata gibi yiyecekseniz salata sosu ile tüketmeniz önerilir. Bilhassa lahana gibi omega 3 yağ asitleri, vitamin ve mineral açısından varlıklı sebzeler reflünün iyileştirilmesine destek olabilir. Bu nedenden dolayı şifa dağıtıcı özellikleri olan bu besinleri besin zincirinize eklemenizde fayda var. Elma, muz, patates, brokoli, lahana, havuç, fasulye, balık, kepek, yulaf, esmer pirinç, mısır ekmeği tüketebileceğiniz besinler arasında yer almaktadır. Bu besinler mideyi yormaması ile tanınan besinlerdir.

BENZER  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 9 Besin

Yukarıda bahsettiğimiz yiyecekler reflü yakınmalarının ortadan kalkmasına yardımcı olan yiyeceklerdir ancak bu yiyecekler dışında kalan birçok yiyecek reflü sorununun artmasına neden olmaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonrasında reflünün artmasına neden olan birçok yiyeceği öğrendik. Sayfamızın devamından beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yağlı Yiyecekler: Yağlı besinlerin sindirimi zor olduğundan dolayı mide daha çok asit salgılamak mecburiyetinde kalır. Yağ bununla birlikte sindirimi yavaş hale getirerek asit reflü rizikosunu arttırır. Yağlı ve ağır besinlerden meydana gelen bir öğün yerine azca yağlı ve sindirimi fazlaca basit yemekleri seçenek edin. Kızartma besinler, çok fazla iyotlu konserve besinler, koruyucu madde ihtiva eden sıvı gıdaları kullanmayın. Bunları tüketmeniz durumunda reflü probleminizde artış olacağını bilmenizi isteriz.

Sarımsak ve Soğan: Pişmemiş sarımsak ve soğan çoğu zaman reflüyle alakalı mide ekşimesine neden olur sadece birtakım mütehassıslar sarımsak ve soğanın yalnız bazı kişilerde reflüyü tetiklediğini söylemektedir. Bu besinlerin sizde reflü sancılarına sebep olup olmadığını anlamak için sarımsak ya da soğan ihtiva eden yemekleri yedikten sonrasında yanma hissiyatı meydana gelip gelmediğini analiz edebilirsiniz. Bu sayede bu besinlerin sizlere dokunup dokunmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Domates: Sıhhat için fazla faydalı olan likopen materyalini ihtiva eden domates yüksek asit muhteviyatıyla reflü yakınmalarını şiddetlendirebilir. Ketçap, domates salçası, domates suyu gibi besinlerinde genel hatlarıyla reflüye negatif tesir ettiği bilinmektedir. Bu yüzden domates ve domates türevlerinden reflü ile mücadele etmek için uzak durmanızda fayda var.

Baharatlı Besinler: Çok fazla baharatlı ve acı besinler reflüyü arttırabilir. Yiyeceklere ilave ettiğiniz baharatları az hale getirebilirsiniz. Baharatlar reflünün oluşmasına neden olmayabilir ancak mevcut reflünün artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden severek tüketmiş olduğunuz baharatlar ve özellikle acı baharatlardan uzak durmanızda fayda var.

BENZER  Şınav Nedir? Şınav Nasıl Çekilir? Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Reflüyü tetikleyen besinler insandan insana değiştiğinden dolayı reflüsü olanlara tavsiye edilen her öğünde tükettikleri besinleri not aldıkları bir yiyecek günlüğü oluşturmalarıdır. Bu günlük yardımıyla sizde reflüye yol açan besinleri net olarak tespit edebilir ve yeme içme programınızı elde ettiğiniz verilere göre yapabilirsiniz.

Turunçgiller, limon, domates, kızartma, yağlı et, soğan, muz, dondurma, şarap, kahve, çikolata, mısır cipsi, patates cipsi ve çay gibi besinler reflü probleminin artmasına neden olan besinlerdir. Bunları ve bunlara benzer besinleri sürekli olarak tüketen bir reflü hastasıysanız besin zincirinizden ilgili ürünleri çıkarmanızda fayda var.

Yorum yap