İyi Gelen Şeyler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

En çok görülen mide rahatsızlıklarından birisi olan reflü, mide asidinde artış meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir yakınmadır. Reflüye iyi gelen yiyecekler sayesinde reflünün olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak mümkündür. Reflü genel olarak midede artan asidin yemek borusuna gelmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Çeşitli yiyecekler ile mide asidinin yemek borusuna ulaşmasını engellemek mümkündür. Mide asidinin yemek borusuna ulaşmasını engelleyen kas sistemine özofagus denilmektedir. Reflüye iyi gelen yiyecekler özellikle bu kas sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak reflü yakınmalarının büyük oranda ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Uzmanlar özellikle içerisinde yoğun bir şekilde domates yer alan yiyeceklerin reflü yakınmalarını arttırdığını belirtmektedir. Ayrıca kafeinli içecekler, çikolata, kızarmış gıdalar ve alkol reflü yakınmalarını arttırmaktadır. Bu yiyeceklerin reflü problemini arttırmasındaki en büyük neden midede yer alan asidin artmasına neden olmalarıdır. Reflü yakınmaları olan kişilerin bu nedenden dolayı mide asidinin artmasına neden olacak olan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Eğer reflü probleminiz varsa sindirimi daha kolay olan gıdalara yönelerek midenizin rahatlamasını sağlayabilir ve bu sayede reflü yakınmalarını büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

Reflü problemi olan kişilerin beslenme zincirinde yer alan gıdalara kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde kafeinli içecekler reflü sıkıntılarının artmasına neden olabilirken bazı kişilerde bu içeceklerin reflü yakınmalarının artmasına neden olmadığı bilinmektedir. Bu yüzden kişinin öncelikli olarak hangi besinlerin reflü sıkıntılarının artmasına neden olduğunu belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede reflü yakınmalarını artıran gıdaları beslenme zincirinizden çıkartarak sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Her ne olursa olsun reflü sıkıntısı ile mücadele eden kişilerin kesinlikle sindirimi kolay olan besinlere yönelmesi gerekmektedir. Bu sayede mide daha aktif bir şekilde çalışabilir ve ayrıca mide zorlanmadığından dolayı mide asidi üretiminde azalma meydana gelerek reflü yakınmaları ortadan kalkar. Eğer reflü probleminiz varsa ve bu problemi çeşitli besinler ile ortadan kaldırmak istiyorsanız gelin hep birlikte reflüye iyi gelen yiyecekler nelermiş öğrenelim.

BENZER  Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Lifli gıdalar: lifli gıdalar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu gıdaların mide asidi üretimini engellediği ve bu sayede reflü yakınmalarını ortadan kaldırdığı belirlenmiştir. Tam tahıllı gıdalar lif oranı en yüksek olan gıdalardır. Ayrıca şeftali, muz, elma ve çilek gibi meyvelerin içerisinde de yoğun miktarda lif bulunmaktadır. Beslenme zincirinize bu besinleri ekleyerek mide asidi üretimini azaltabilir ve reflü yakınmalarını ortadan kaldırabilirsiniz. Tabii ki lif oranı yüksek olmasına rağmen içerisinde aşırı derecede asit bulunduran gıdalar da bulunmaktadır. Örneğin mandalina ve portakal bunlardan birisidir. Eğer bu besinleri beslenme zincirinize lif açısından zengin olmasından dolayı ekleyecek olursanız reflü probleminizin artacağına emin olabilirsiniz.

Bitkisel proteinler: hayvansal proteinler mide asidinin artmasına neden olduğundan dolayı uzmanlar insanların bitkisel proteinlere yönelmesinin daha mantıklı olacağını söylemektedir. Özellikle siyah fasulye içerisinde yoğun miktarda bitkisel protein bulunmaktadır. Reflü probleminizi ortadan kaldırmak için protein ağırlıklı besinlerden vazgeçemeyeceğinizden dolayı hayvansal proteinler almak yerine siyah fasulye gibi içerisinde yüksek oranda protein bulunan bitkisel proteinlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır.

Sebzeler: özellikle yeşil yapraklı sebzeler sindirimi kolay olduğundan dolayı mide asidi üretiminin artmasını engellemektedir. Beslenme zincirinize sindirimi kolay olan yeşil yapraklı sebzeleri dahil ederek midenizin yorulmasını engelleyebileceğiniz gibi ayrıca bu sebzeler içerisinde yoğun bir şekilde yer alan vitaminlerden ve minerallerden de yararlanabilirsiniz.

Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında muz, patates, ekmek, esmer pirinç, yumurta, mısır ekmeği, lahana ve elma gibi yiyecekler de yer almaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili besinleri beslenme zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz. Reflüye iyi gelen yiyecekler olduğu gibi reflü probleminin artmasına neden olan yiyecekler de bulunmaktadır. Özellikle yağlı gıdalar, nane, baharatlı yiyecekler, domates, sarımsak ve soğan reflü yakınmalarının artmasına neden olan yiyecekler arasında bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ilgili yiyeceklerden uzak durmanız mantıklı olacaktır.

Yorum yap