İyi Gelen Şeyler

Romatizmaya İyi Gelen Şeyler

Romatizma ağrıları özellikle kış geldiği zaman kendisini ciddi anlamda göstermektedir. Romatizmaya iyi gelen şeyler üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında romatizmaya iyi gelen yiyecekler adı altında birçok yiyecek tespit edilse de dünya üzerindeki hiçbir yöntemin ilgili hastalığı tamamen ortadan kaldıramadığı bilinmektedir. Romatizma ağrıları hayatın ciddi anlamda çekilmez bir hal almasına neden olduğundan dolayı sizlere romatizmaya iyi gelen bitkiler ve besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Nar Özü: Son zamanlarda nar özünün romatizma üstüne tesirleri alanında meydana getirilen hayvanlar üstündeki incelemeler, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda meydana gelen enfeksiyonlaşmayı ciddi anlamda yok ettiği doğrultusunda neticeler elde edildi. Düzenli bir şekilde nar suyu yahut nar özü kullanmak romatizmal sızıların ve şişkinliklerin yok olmasına destek olabilir amma velakin bu alanda kesin bir delil için daha fazla ilmi inceleme yapılmasına gereksinim duyulmaktadır. Nar özünü kullanan kişiler romatizma ağrılarının ciddi anlamda yok olduğunu dile getirdiğinden dolayı alternatif tıp dünyasında yer alan uzmanlar nar üzerinde çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Pancar: Böbreklerin çalışması söz konusu olduğunda akla gelen ilk besin pancardır. Mühim bir potasyum deposudur. Kemiklere büyük yararı mevcuttur. Bedendeki iyot miktarını dengeleyici yönde etkisi bulunmaktadır. Böylece böbrekler ve idrar yollarının faaliyet göstermesine de yardımcı olur. Ülkemizde neredeyse her yerde yaşam alanı bulduğundan dolayı temin edilmesi kolaydır.

Balık: Balık, bilhassa somon, ton gibi soğuk su içerisinde yaşam süren balıklar yeterli düzeyde omega yağ asidi ihtiva eder ve omega 3 yağ asitlerinin cerahatli rahatsızlıklara iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Haftada minimum 3 öğün balık yiyerek romatizma sızılarını az hale getirebilir ve eklemlere tesir eden enfeksiyonun dağılmasını ciddi oranda yavaşlatabilirsiniz. Şayet romatizma sebebiyle tertipli ilaç alıyorsanız balık yağı kapsülü gibi besin desteklerini kullanmadan evvel hekiminize danışın. Çünkü her ikisini aynı anda kullanmak çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

BENZER  Çörek Otu Yağının Cilde Ve Saça Faydaları

Turp: Siyatik, lumbago, romatizma ve nevraljide bu rahatsızlıklara faydalıdır. Bir kış sebzesi olan turpun romatizmaya karşı olumlu etkileri bilimsel olarak tespit edilmiştir. Turp özellikle salatası yapılarak tüketilen bir sebzedir. Dilerseniz kemiklerinizin daha da güçlenmesini sağlamak adına turpu yoğurt içerisine koyarak da tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu: Keten tohumu içerisinde büyük miktarda omega 3, omega 6 yağ asidi ile gıda lifi gibi bir nesne olan lignan ihtiva eder. Günlük olarak alınan keten tohumu eklem sızılarını azaltırken eklem sertleşmesini az hale getirebilir. Keten tohumu içinde yer alan lif birtakım ilaçların emilimini azaltabileceğinden dolayı, düzenli bir şekilde ilaç kullananların herhangi bir yan tesire karşı korumak adına keten tohumu tüketmeye başlamadan evvel hekime danışmaları önerilir. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleri ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Hurma: Çeşidine göre farklılaşsa da hurmaların birçoğu büyük miktarda demir ihtiva eder. Kemikler için yararlıdır. Gıda değeri yüksek ve mühim bir enerji deposudur. Organik müshil tesirine haizdir. Kuru hale getirilmiş olanlarına göre daha fazla büyük miktarda su ve daha fazla düşük kalori ihtiva eder. Son zamanlarda romatizmaya olan olumlu etkileri nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Frenk Üzümü: Nebat tohumlarında yer alan natürel bir omega-6 yağ asidi olan gamma linolenik asit organik bir apse engelleyicidir. Romatizma sebebiyle husule gelen enfeksiyonlaşmayı ve bağlı olarak eklem şişkinliklerini az hale getirebilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma linolenik asit yönünden en varlıklı besinler içinde bulunmaktadır. Bununla birlikte bilhassa hodan otunun çok fazla kullanımı karaciğeri yorabileceğinden dikkati bir şekilde yenilmelidir. Bu besinden korkuyorsanız kesinlikle ilgili ürünü doktor gözetiminde kullanın.
Armut: Romatizma ve eklem kireçlenmesi meydana gelenler için faydalı bir meyvedir. Armudun romatizma sızılarını azaltmak için kullanılması eski Roma dönemlerine kadar dayanmaktadır. Armut türü bakımından zengin bir ülke olduğumuzdan ötürü temini kolay olan bu meyveyi besin zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz.

BENZER  Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Yumurta: Sıhhatli doku, kemik ve eklemlere sahip olmak adına sülfür içeren besinler tüketilmeli ve sülfür yumurtada yeterli düzeyde yer alır. Bununla beraber B vitamini açısından varlıklı olan yumurta adale dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkı sağlar. Yumurtayı tüketerek kaslarınızın güçlenmesini de sağlayabilirsiniz. Güçlü kaslara sahip olan romatizma hastalarında daha az ağrılar meydana gelmektedir.

Kekik: Timol isminde olan bir cins natürel yağ, bedendeki diğer yağların parçalanmalarına destek verir. Kekik yağı banyoda sürüldüğü vakit, romatizma sızılarını büyük bir miktarda az hale getirir. Birden bire ortaya çıkan romatizma ağrıları yaşam kalitenizi düşürüyorsa bu durumdan kekik ile kurtulabilirsiniz.

Romatizma şikayetlerini sadece alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemler ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu sorunun etkilerini hayatınızdan çıkarmak için kesinlikle modern tıbbın nimetlerinden de yararlanmanız gerekmektedir.

Yorum yap