İyi Gelen Şeyler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Kronik rahatsızlıklar arasında yer alan romatizma özellikle eklem bölgelerinde şiddetli ağrıların oluşmasına ve bu durumdan yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Romatizmaya iyi gelen yiyecekler romatizma ağrılarının büyük oranda iyileşmesini sağlar. Romatizmaya iyi gelen yiyecekler özellikle romatizma hastalığını geçirme konusunda modern tıp dünyasında etkili bir yöntemin yer almamasından dolayı tercih edilmektedir. Romatizma hastalığı bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Eklemlerin iç kısımlarında iltihaplanmaların meydana gelmesine neden olduğundan dolayı şiddetli ağrıların oluşmasına ve harekette kısıtlamaların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekler meydana gelen iltihaplanmaların yok olmasını sağladığı gibi ağrıların da yok olmasını sağlamaktadır ancak bu yiyecekler romatizma hastalığının tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz. Ayrıca tıp dünyasında yer alan hiçbir yöntem de romatizmayı tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Sadece alınan ek önlemler ile hastalık belirtilerinin azaltılması mümkündür. Romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında yer alan yiyecekleri referans alarak bir beslenme zinciri oluşturmanız romatizma yakınmalarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Romatizmaya ne iyi gelir?

Romatizma tedavisi olmayan bir hastalık olduğundan dolayı öncelikli olarak sabırlı olmanız ve romatizma ile yaşamaya alışmanız gerekmektedir. Romatizma eklemlerde iltihaplanmalara neden olduğundan dolayı hastalık etkilerini arttırmamak adına eklemlerinizi zorlamamaya özen gösterin. Doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında tüketip romatizmaya iyi gelen yiyeceklerden oluşan bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız bu hastalık ile yaşamayı kolay bir şekilde öğreneceğinize emin olabilirsiniz.

Yumurta: Sülfür kemik yapısının gelişip güçlenmesinde etkilidir ve yumurtanın içerisinde yetkin düzeyde sülfür bulunmaktadır. B vitamini bakımından da zengin olan yumurtayı tüketmeniz kemik yapınızın güçlenmesini sağlayacağı gibi romatizma hastalığının olumsuz etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Yumurta kas dokusunu geliştirdiği için kemiklerinize gelen yükün azalmasını sağlar. Yükün büyük kısmını kaslar karşılamaya başladığı zaman romatizma ağrılarınız da azalacaktır.

BENZER  Kükürtlü Sabunun Faydaları Nasıl Kullanılır?

Nar: Bu mucizevî meyve eklem bölgelerinde meydana gelen romatizma kaynaklı iltihaplanmaları azaltır. Nar suyu ve nar özü tüketerek özellikle eklem romatizmasının etkilerini büyük oradan ortadan kaldırabilirsiniz. Bu bilgi alternatif tıp dünyasında yer alan bir bilgidir. Yani narın romatizmaya iyi geldiği yönünde bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Her ne kadar narın etkilerinin olumlu yönde olduğu bilimsel verilere dayanmasa da nardan şifa bulduğunu söyleyen çok sayıda romatizma hastası bulunmaktadır.

Frenk üzümü: Bu üzüm türü doğal iltihap önleyiciler arasında yer alır. Frenk üzümü beslenme zincirine eklenecek olursa iltihaplanmalar azalır ve bu sayede romatizmanın etkileri büyük ölçüde ortadan kalkar. Romatizma eklem bölgelerinde aşırı şişkinliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Frenk üzümünün bu şişkinlikleri yok edici yönde etkisi de bulunuyor. Bu yüzden şiddetli romatizma ağrıları ile mücadele eden kişiler Frenk üzümünü beslenme zincirine eklemelidir.

Balık: Omega yağ asitleri iltihap kurutucu etkiye sahiptir. Şüphesiz dünya üzerinde yer alan besinler içerisinde en fazla omega yağ asidine sahip olan besin türü balıklardır. Balık tüketerek romatizma kaynaklık eklem iltihaplanmalarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ülkemiz balık türü bakımından zengin bir ülke olduğundan dolayı en ucuz et türleri arasında balık eti yer alır. Bu yüzden aile ekonominize zarar vermeden haftada en az 2 defa olmak üzere balık tüketmeniz romatizma probleminize iyi gelecektir.

Keten tohumu: Omega 3 ve 6 yağ asidi bakımından zengin olan keten tohumu romatizma ile mücadele konusunda çok eski zamandan beri kullanılmaktadır. Özellikle eklemlerde meydana gelen ağrıların keten tohumu sayesinde azaltılması mümkündür. Keten tohumu birçok kişide çeşitli yan etkilerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden romatizma problemi için bu bitkiyi kullanmayı tercih edecek olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan keten tohumunu tüketmemelidir.

BENZER  Halsizliğe İyi Gelen 11 Yiyecek

Isırgan otu: Isırgan otu pişirilmeden önce dokunulduğu zaman deri üzerinde yanma hissiyatının oluşmasına neden olan bir bitkidir. Özellikle Karadeniz bölgesinde çorbası yapılarak tüketilen ısırgan otu iltihaplı romatizma etkilerini geçirme konusunda etkilidir. Romatizma ağrılarından dolayı yaşamınız zehir olmaya başladıysa mutlaka ve mutlaka ısırgan otunu mevsiminde taze bir şekilde tüketmeye çalışın.

 

Kuşburnu: Çay olarak tüketilmesi romatizma ağrılarını azaltır. Çay olarak bu bitkiyi tüketmeyi sevmeyen kişiler ayrıca kuşburnu reçeli yaparak da bu mucizevi bitkinin faydalarından nasiplenebilirler. Kuşburnu romatizma ağrılarını azaltan yiyecekler sıralamasında baş sıralarda bulunan etkili bir besin türüdür.

Romatizma ağrıları basınç farkının oluşmasından dolayı en çok havanın bulutlandığı zamanlarda meydana gelmektedir. Romatizma ağrılarınızın yoğunlaştığı dönemlerde gökyüzü olaylarını inceleyecek olursanız havanın aşırı derecede bulutlu olduğunu görürsünüz. İlgili dönemlerde ağrı kesici ilaç alarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Romatizma ağrıları aşırı olan kişiler mutlaka spor yapmalıdır çünkü spor yapmak romatizma ağrılarının azalmasını sağlamaktadır. Romatizması olan bir kişiyseniz gün içerisinde en az yarım saat eklemlerinizi çalıştıracak türden egzersizler yapmaya özen gösterin.

Yorum yap