İyi Gelen Şeyler

Saç İçin Gerekli Olan Vitaminler

Sağlıklı saça sahip olmak isteyen kişiler özellikle saçlar için gerekli olan vitaminler hakkında bilgi sahibi olup bu vitaminleri yeterli düzeyde almalıdır. Vitaminler saçları besleme konusunda en önemli şeyler arasında yer alıyor. Vitamin eksikliği gerçekleşmesi durumunda ilgili olaydan etkilenen ilk yer şüphesiz saçlardır. Hepinizin sağlıklı saçlara sahip olmasına yardımcı olmak için sizlere saçlar için gerekli olan vitaminler hakkında bilgi vereceğiz.

Saçların mat ve ölü görünmesi, saç tellerinin güçsüzleşmesi, kepek ve en ehemmiyetlisi bilhassa baylarda yaşanan saç dökülmesi gibi problemler birtakım insanoğlunun saçıyla alakalı yaşamış olduğu problemler içinde en başlarda yer almaktadır. Bu makalemizde saç için yararlı vitaminler ile alakalı malumatlar ve bu vitaminler yardımıyla saçlarınızda mücadele ettiğiniz sıkıntılara çözümler bulabilirsiniz. Saçların en önemli besin kaynağı vitaminlerdir. Gerekli vitaminleri zamanında alarak saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Saçlarımızla alakalı bir problem ile mücadele ediyorsak tamamımız saç bakım ürünleri tüketmekte bir mahzur görmeyiz. Bununla birlikte bu kozmetik saç bakım mahsulleri çoğu zaman uzun soluklu tüketimlerde saçlarda fazla büyük sıkıntılara neden olabilen kuvvetli kimyasal maddeler ihtiva etmektedir. Bu kimyasal maddeler içinde sık sık karşımıza çıkan sodyum sülfat sık tüketilirse zaman içinde saçta güçsüzleşmeye ve saç cildinde deformasyona sebep olabilmektedir.

Saç bakım mahsulleri haricinde kimyasallar ile imal edilen şampuanlar ve saç losyonları, saç kurutma makineleri, saç düzleştirici makineler, saç boyaları benzer biçimde saçınızda tükettiğiniz birtakım mahsul saçlarınızda kritik bozulmalara neden olmaktadır.

Saçlarınızın hakikaten sıhhatli görünmesini arzu ediyorsanız natürel saç bakım mahsulleri tüketmelisiniz. Natürel şampuanlar, nebatsal canlandırıcı saç maskeleri, düzenli bir şekilde saç derisi masajı saçlarınızın kısa vakitte kendini toplamasını mümkün kılar. Doğal mamullerin organik olması haricinde bunalım bilhassa saç dökülmesi üstünde fazlaca fena tesir meydana getirmektedir. Sigarayı anlatmaya dahi lüzum yok artık. Büyük şehirlerle yaşam sürenler için kent yaşamının en fena yönlerinden birisi olan ambiyans kirliliği tenimize olmasıyla birlikte saçlarımıza da tahribat vermektedir. Aslına bakarsak bütün bu saydıklarımız genel sıhhatimize de sakıncalı dış etkenlerdir. Stresi mümkün mertebe denetim altına almak, yeme içme alışmışlıklarınıza özen göstermek, düzenli bir şekilde bakım yapmak bedenimizdeki her organımızda olduğu gibi saçlarda da pozitif etkiler meydana getirecektir.

BENZER  Unutkanlığa İyi Gelen 10 Yiyecek

Saç için tüketebileceğiniz natürel vitaminleri doğal yöntemlerle yeme içme esnasında alabileceğiniz gibi organik vitamin bileşikleri satan vitamin mağazalarından da bu mahsulleri alıp kullanabilirsiniz. Aslına bakarsak bütün bu vitaminler taze meyve ve sebzelerde, organik besin mamullerinde yer almakla beraber devamlı bu tarz şeyleri satın almak ve yemek için zamanınız olmayabilir.

B7 Vitamini: Sıhhatli saçlar için en lüzumlu vitaminler içinde bulunan B7 vitamini bununla beraber Biyotin olarak da tanınmaktadır. B7 vitamini içeriği yardımıyla saç tellerinin esnekliğini, hacmini çoğaltarak organik ışıltı vermektedir. Bunlar haricinde kırılmaların önüne geçer yahut meydana gelmesini geciktirir. B7 bakımından varlıklı besinler ise süt, ciğer böbrek şeklinde sakatatlar, yumurta ve mayadır. İlgili ürünlerden B7 vitaminini temin edebilirsiniz.

B3 Vitamini: Niasin olarak da tanınan B3 şeklinde vitaminler B7 vitaminden değişik olarak saçların uzamasına destek vitaminler içinde bulunmaktadır. Metabolizma için lüzumlu olan B3 vitamini kan sirkülasyonunu düzenli hale getirerek saç derisi üstünde pozitif tesir meydana getirmektedir. Böylece saçlar diplerinden itibaren daha da sıhhatli olmaya adım atar ve hacim kazanır. B3 vitamini tavuk, hindi etinde ve balıklarda yer almaktadır. İlgili ürünleri beslenme zincirinize dahil ederek gerekli olan B3 vitaminini alabilirsiniz.

B5 Vitamini: Pantotenik asit olarak tanınan B5 vitamini bilhassa gri saçların az hale gelmesini sağlamaktadır. Ek olarak saçların beyazlamasını geciktirdiği de bilinmektedir. B5 vitamini sakatat etlerinde, yumurta sarısı ve tam tahıllı yiyeceklerde bulunur. Bu besinler neredeyse herkesin sevdiği besinler arasında yer aldığından dolayı B5 vitamini eksikliğinden kaynaklanan sorunlar çok az gözlemlenmektedir.

B9 Vitamini: B9 vitamini bileşimindeki folik asit yardımıyla saçların uzun hale gelmesi, daha fazla sıhhatli görünmesi, saç tellerinin kalın hale gelmesi için en müessir vitaminlerden bir tanesidir. Bütün B vitaminleri saçların yine sıhhatli görünmesini temin etmek için yararlı vitaminlerdir. Saçlarınızı eski sıhhatine kavuşturmak için bu vitaminlerin yer aldığı besinleri yeme içme listenize ilave edebilir ya da B Kompleks vitamin tabletlerini tüketebilirsiniz.

BENZER  Gömlek Nasıl Ütülenir? 6 Adımda Gömlek Ütüleme

E Vitamini: Saç bakımı için yararlı vitaminlerden birisi de E vitaminidir. E vitamini saçlar kadar deri üstünde de pozitif tesirlere haizdir. Saçların fazla kısa vakitte uzamasını sağlayan E Vitamini ek olarak organik bir nemlendirme özelliği olan vitamin türüdür. Saç derisini nemli hale getirerek kan sirkülasyonunu çoğaltmaktadır. Amma velakin E Vitamini kanı inceltici bir tesir meydana getirdiği için E vitamini kullanmadan evvel bir profesöre danışmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar ile mücadele etmeniz gerekebilir.

C Vitamini: Sıhhatli diş ve diş etleri için alınması lüzumlu vitaminlerden birisi olan E Vitamini bununla beraber saç uzamasını sağlamaktadır. Domates, turunçgil, mandalina, yeşilbiber ve greyfurt benzer biçimde sebze ve meyveler C vitamini açısından varlıklıdır. Ayrıca soluk algınlığı problemleri yaşamamak adına da bu vitaminin düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Yukarda listelediğimiz saç için vitaminler saçlarınız üstünde olmasıyla birlikte genel sıhhatiniz üstünde de pozitif yönde etkiler oluşturacaktır. Bu vitaminleri almanın yanında natürel ve organik şampuanlar, saç losyonu ve saç bakım mahsulleri kullanmanızda en az vitaminler kadar mühimdir. Nebatsal saç maskeleri ile saçlarınıza düzenli bir şekilde hanenizde bakım tatbik edebilirsiniz. Kimyevi materyaller ihtiva eden saç mamullerini kullanmaktan uzak durun. Kimyasal madde içeren ürünler saçlarınızın ilk etapta olumlu etkilenmesini sağlasa da zaman içerisinde saçlarınızın ciddi derecede güçsüzleşmesine neden olacaktır.

Yorum yap