İyi Gelen Şeyler

Sedimantasyon Yüksekliği Düşüklüğü Belirtileri Tedavisi

Sedimantasyon (ESR) testi kırmızı kan hücrelerindeki çökme hızını ölçmek adına yapılan bir testtir. Sedimantasyon testinin yapılmasındaki temel neden vücutta yer alan iltihabın oranının tespit edilmesidir. Bu test sayesinde vücuttaki iltihap oranı kolay bir şekilde belirlenebiliyor. Sedimantasyon yüksekliği ve sedimantasyon düşüklüğü çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Özellikle kanser ve bağışıklık sistemi gibi rahatsızlıkların tanısını erken dönemde koyabilmek yapılan bu test sayesinde daha mümkün hale gelmiştir.

Sedimantasyon testi genellikle şiddetli baş ağrısı yaşayan, kalça ağrısı olan, birden bire zayıflayan ve omuz ağrısı yaşayan kişilere sıklıkla yapılır. Ayrıca vücutta meydana gelen iltihaplar nedeniyle çeşitli bölgelerde şişkinlikler meydana gelirse, hastalıkların tanısını koyabilmek adına ada ESR yani sedimantasyon testi istenmektedir. Eğer yakın zamanda sedimantasyon testi yaptırdıysanız eminiz ki sizler de normal değerlerin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. Bu yüzden sizlere öncelikli olarak normal sedimantasyon değerleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sedimantasyon (ESR) normal değerleri

Sedimantasyon testi alınan kanın incelenmesiyle gerçekleştirilir. Laboratuar ortamında tüp içerisinde yer alan kandaki kırmızı kan hücrelerinin bir saat içerisinde ne kadar çöktüğü tespit edilir. Çökme oranı bizlere sedimantasyon değerini vermektedir. Eğer bu testi yaptırdıysanız normal sedimantasyon değerleri şu şekilde olmalıdır. Sedimantasyon değeri kaç olmalıdır sorusuna bu normal değerler cevap olacaktır.

 • Erkeklerde 0 – 15 milimetre
 • Kadınlarda 0 – 20 milimetre
 • Yeni doğan bebeklerde 0 – 2 milimetre
 • Çocuklarda 0 – 10 milimetre

Sedimantasyon testi yaptırsanız bu değerlerin altında değerler oluştuysa, bu durum sedimantasyon düşüklüğü, eğer üstünde değerler oluştuysa sedimantasyon yüksekliği yaşadığınızı gösterir.

Sedimantasyon yüksekliği neden olur?

Sedimantasyon yüksekliği kişide iltihap içeren bir sorunun olduğunu gösterir. Ayrıca sedimantasyon testi sayesinde tedavi süresince vücuttaki iltihabın durumu gözlemlenir. Bu sayede sedimantasyon yüksekliğinin devam edip etmediği belirlenir. Sedimantasyon yüksekliği neden olur diye baktığımızda çeşitli sağlık sorunu problemlerinin iltihap artışına neden olduğunu görüyoruz. İlgili durumu daha iyi tanımanız için maddeler halinde sedimantasyon yüksekliği neden olur inceleyelim.

 • Kanser: özellikle lenfoma ve multipl miyelom gibi kanser türleri vücuttaki iltihabın armasına neden olan kanser türleridir. Bu kanser vakalarında sedimantasyon testi yapılırsa kandaki çökelme fazla olduğu için sedimantasyon yüksekliği gözlemlenir. Akciğer kanseri sedimantasyon yüksekliği incelendiğinde bu kanser türünde de yükselmenin hızlı bir şekilde olduğu bilinmektedir. Bu yüzden akciğer kanserinde sedimantasyon yüksekliği hastalığın erken teşhis edilmesini sağlar ve bu sayede ilgili kanser türüyle daha rahat bir şekilde mücadele edilir. Sedimantasyon yüksekliği kanser belirtisi midir diye baktığımızda bu durumun kanser hastalıklarında ortaya çıkmasından dolayı kanser belirtisi olabilir diyoruz.
 • Gebelik: hamilelik döneminde hormonların değişmesinden dolayı sedimantasyon değerlerinde artış olur. Doğum gerçekleştikten sonra bu değer normale döner. Adet döneminde sedimantasyon yükselir mi derseniz size cevabımız hayır olur. Eğer adet döneminde yükselme varsa bu durum başka bir sorunun habercisi olabilir.
 • Bağışıklık sistemi problemleri: bağışıklık sistemi vücutta meydana gelen olayları yanlış algılarsa vücuda saldırmaya başlar. Bağışıklık sistemi vücuda saldırdığı zaman hücreler ciddi anlamda zarar görür ve iltihaplanma meydana gelir. Bu durum da sedimantasyon yüksekliği yaşanmasına neden olur. Damar iltihabı, deri veremi ve romatizmal eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar bağışıklık sistemi sorunlarının oluşup sedimantasyon yüksekliği yaşanmasına neden olur.
 • İltihaplı hastalıklar: özellikle bulaşıcı özelliği olan iltihaplı bazı hastalıklar sedimantasyon yüksekliği yaşanmasına neden olmaktadır. İltihaplı hastalıkların büyük kısmının oluşmasında virüsler ve bakteriler etkilidir. Zatüre, tüberküloz, apandisit, kalp kapakçığı iltihabı ve böbrek iltihapları sedimantasyon yükselmesine neden olan bazı hastalıklardır.
BENZER  Patoloji Nedir? Hangi Hastalıklara Patoloji Yapılır? Patolog Ne İş Yapar?

Tabi ki sedimantasyon yüksekliği neden olur sorusuna verilecek cevaplar bunlardan ibaret değildir. Vücutta iltihap oluşmasına neden olan diğer hastalıkların tamamı da sedimantasyon yüksekliği yaşanmasına neden olabilir. Kan testi sonucunda böyle bir durum meydana gelmişse erken dönemde tedavi başlatılarak iltihap kurutulmalıdır. Ameliyat sonrasında sedimantasyon yüksekliği yaşanıyorsa bu durum ameliyat bölgesinde bir iltihaplanmanın olduğu gösterir ve kısa süre içerisinde ilgili bölgenin tedavisi yapılmalıdır. Bayanlarda sedimantasyon erkeklere oranla daha fazla gözlemlenir. Ayrıca bebeklerde sedimantasyon görülme ihtimali de vardır.

Sedimantasyon yüksekliği belirtileri

İltihaplı hastalıklarda ortaya çıkan belirtilerin büyük kısmı sedimantasyon yüksekliği belirtileri arasında yer almaktadır. Kişinin ateşinin yükselmesi, eklem ağrılarının yaşanması, çekilmez baş ağrılarının görülmesi, ciltte döküntülerin olması ve vücutta iltihaplanmaların meydana gelmesi sedimantasyon yüksekliği belirtileri arasında yer alır.

Sedimantasyon (ESR) nasıl düşülür?

Yaptırdığınız sedimantasyon testi sonrasında ESR değerleri yüksek çıktıysa bu durum iltihaplanmaların olduğunu gösterir. İltihaplanma azaldığı zaman doğal olarak bu değerde düşüş yaşanır. Sedimantasyon yüksekliğini düşürmek için genel tedavide şunlar uygulanır.

 • Sıvı alımı: kişi vücudun gereksinim duyduğu miktarda su içmezse bu durum var olan iltihaplanmanın artmasına neden olur. Dehidrasyonun gerçekleşmemesi için sıvı alımının yapılması gerekmektedir. Günde en az 2 litre su içerek ihtiyacınız olan suyu alabilir. Ayrıca susuzluk oranı artmışsa serumla vücuda sıvı takviyesi yapılarak sedimantasyon yüksekliği düşürülmeye çalışılır.
 • Doğal antibiyotikler: sedimantasyon yüksekliği tespit edildiyse iltihabı kurutmak için doktorunuz antibiyotik etkisi olan ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlara ek olarak doğal antibiyotikler de iltihabın kurumasına yardımcı olacaktır. Sarımsak, zencefil ve kekik gibi yiyecekler doğal antibiyotikler arasında yer alır. Ahmet Maranki sedimantasyon açıklamaları incelenirse kendisinin de sıklıkla doğal antibiyotik önerisinde bulunduğu görülebilir.
 • Egzersiz: vücutta meydana gelen iltihaplar en iyi mücadele eden şey kişinin bağışıklık sistemidir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapılması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bu yüzden eğer sedimantasyon yüksekliği yaşanıyorsa bağışıklık sistemini güçlendirmek adına egzersiz yapılmalıdır. Bu sayede ilgili değerlerin normal değerlere düşmesi sağlanabilir.
BENZER  Diyet Yapmaya Vaktiniz Yok mu? Sizler İçin 6 Pratik Yöntem

Sedimantasyon düşüklüğü neden olur?

Sedimantasyon düşüklüğü yaşayan kişilerde bu değerlerin düşük olması vücutta herhangi bir iltihaplanmanın olmadığını gösterir. Bir kişide sedimantasyon düşüklüğü varsa bu kişi kesinlikle sağlıklıdır diyemeyiz çünkü her hastalık iltihaplı hastalıklar sınıfında yer almaz. Ciddi sağlık sorunları olmasına rağmen sedimantasyon düşüklüğü yaşayan kişilerin olması bunun bir göstergesidir.

Karaciğer ile alakalı hastalıklar, kan şekerinin yüksek olması, böbrek hastalıkları gibi hastalıklar herhangi bir sedimantasyon yükselmesine neden olmaz ancak bu kişiler buna rağmen sağlıksızdır. Bazı sinsi hastalıklar vücutta iltihaplanma olmasına rağmen sedimantasyon yükselmesine neden olmaz. Bu hastalık arasında lösemi ve polisitemi rubra gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu tür hastalıklar aslında sedimantasyon yüksekliği olmasına rağmen kendisini göstermez ve kişiye yapılan sedimantasyon testi sonrasında değerler normal çıkabilir. Bu yüzden kesinlikle detaylı incelemelerin yapılması gerekmektedir.

Yorum yap