İyi Gelen Şeyler

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Kan şekerinin yükselmesi sinir hasarı, diyabet ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Şekeri düşüren yiyecekler ile kandaki şeker oranını büyük ölçüde dengelemek ve bu sayede bu tarz hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmak mümkündür. Şekeri düşüren içecekler, yiyecekler ve çaylar her ne kadar alternatif tıp dünyası ürünleri olsa da modern tıbbın uzmanları da kan şekeri tedavisi sürecinde bu tarz besinleri önermektedir. Şekeri düşüren yiyecekler sayesinde kan şekerinizi kontrol altında tutmanız mümkündür çünkü kandaki şeker oranının artmasında en çok tüketilen besinler etkilidir. Bu yüzden şeker hastaları özel bir beslenme listesi oluşturmalı ve buna sadık kalmalıdır.

Bazı besinlerin içerisinde yer alan glisemik indeks bulunmakta ve bu madde kandaki şeker oranını direkt olarak etkilemektedir. Bu yüzden uzmanlar glisemik indeks seviyesi düşük olan besinleri önermektedir. Şekeri düşüren yiyecekler tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca bazı baharat türlerinin de kandaki şeker oranını dengeleme konusunda etkili olduğu biliniyor.

 

Şekeri düşüren besinler

Şekeri düşüren besinler herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden sayfamızda bulunan besinler tüketilmeden önce uzman bir kişiden destek alınmalı ve bu doğrultuda beslenme programı hazırlanmalıdır. Kandaki şeker oranının artması kişinin şişmanlamasına neden olur. Düzgün bir diyet listesi oluşturarak kandaki şeker oranını dengeleyebileceğiniz gibi ayrıca sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Kandaki şeker değeri yüksek olan kişiler ayrıca spor yapmalıdır. Spor yapmanız kan şekeri oranının dengelenmesinde etkilidir. Gelin şekeri düşüren yiyecekler listesinde hangi yiyecekler varmış öğrenelim.

Sirke: İster limon ister elma sirkesi olsun her iki sirke türü de kandaki şeker oranını düşürücü etkiye sahiptir. Hazır olarak satılan sirkeler içerisinde katkı maddeleri olduğundan dolayı sirkeden tam verimi alabilmek için evde yapılan sirkeleri emin ederek tüketin. Sirke içerisinde yer alan maddeler sayesinde kandaki glisemik indeksin düşmesine yardımcı olmaktadır. Şeker oranınızın artmasına neden olan bir yiyecek tüketecek olursanız hemen sonrasında sirke tüketin. Emin olun sirke anlık problemlerinizin geçmesini sağlayacaktır.

BENZER  İçinde İyot Bulunmayan Yiyecekler

Keten tohumu: Birçok hastalığa derman olan keten tohumu çok eski zamanlardan beri şekeri düşürmek için kullanılır. Aktarcılardan kolay ve ucuz yolla temin edebileceğiniz keten tohumu sadece kandaki şeker oranının dengelenmesini sağlamaz. Bu besin türü içerisinde yer alan yağ asitleri sayesinde (omega-6) metabolizma faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Patates: Bu besin kan şekerini sabit tutmada etkilidir ancak patates denildiği zaman akla tatlı patates gelmelidir. Tatlı patates az miktarda glisemik indeks bulundurduğundan dolayı kan şekerinin sabit kalmasında etkili bir besin türüdür. Bu besin tüketildiği zaman kan şekerinde yükselme olur ve bir süre sonra kan şekeri sabit kalır. Ayrıca kişinin tok kalmasında etkilidir. Bazı durumlarda olumsuz yan etkileri olabileceğinden dolayı doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Badem: İçeriğinde barındırmış olan maddeler sayesinde badem metabolizmanın güçlenmesini ve bu sayede insülin direncinin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan protein ve yağlar sayesinde sağlıklı beslenme konusunda etkilidir. Fazla tüketilmesi aşırı kilo alımına neden olduğundan dolayı gün içerisinde 1 avuçtan fazla tüketilmemesi söyleniyor. Ayrıca birçok uzman işlenmiş badem yerine işlenmemiş bademin tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir.

Tarçın: İnsülin etkisini taklit etme özelliği olan tarçının kan şekerini dengeleme konusunda en etkili besin türü olduğu bilinmektedir. Özellikle Osmanlı devleti zamanında yapılan tatlıların içerisine tarçının ilave edilmesinin en büyük nedeni budur. Kolesterol değerlerinin düşmesinde de etkili olan tarçın kontrol altında tüketilmelidir. Kan inceltici etkisi olan ilaçları kullanan kişiler tarçın tüketecek olursa olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden kesinlikle bu besin türü doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Meyan kökü: Tat itibariyle tatlı bir bitki olan meyan kökü sıklıkla tatlı yapımında kullanılmaktadır. Şeker yerine meyan kökünün kullanılması şekerin olumsuz etkilerinden korunmaya yardımcı olmaktadır. Doğal bir tatlandırıcı olan meyan kökü bu etkisi sayesinde obezite probleminin ortadan kalkmasını sağladığı gibi çıkarılan yağı ile kan şekerini düşürme konusunda kullanılır.

BENZER  Muzun Faydaları

Zerdeçal: Hem kolesterol hem de kan şekeri oranını düşürme konusunda etkili olan zerdeçal alternatif tıp dünyasının gözde ürünlerinden birisidir. Sağlık açısından faydalı olduğundan dolayı toz, sıvı, tablet ve kapsül halinde satışı yapılmaktadır. Her ne kadar bu tarz formlarda satışı yapılıyor olsa da uzmanlar doğadan birebir alınarak tüketilmesinin daha faydalı olduğunu belirtmektedir. Diyabet ilaçları ve kan ilaçları kullanılıyorsa kötü durumların ortaya çıkmasına neden olabildiği için doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Eğer bu tarz ilaçları alıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan bu bitkiyi kullanmayın.

Yaban mersini: Lif bakımından zengin olan yaban mersini ayrıca içerisinde yer alan kimyasallar ile kan şekerinin düşmesini sağlar. Kişideki tokluk hissinin artmasını ve doğal olarak kan şekerinin dengelenmesini sağlayan yaban mersini bazı ilaçlar ile tüketildiği zaman çeşitli yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Karalahana: Karadeniz bölgesine özgü yemeklerin baş tacı olan karalahana yoğun lif içermektedir. Bu sayede kişinin kendisini tok hissetmesine yardımcı olur. Tokluk hissiyatı verdiğinden dolayı da doğal olarak kan şekerinin dengelenmesini saplar. Vitamin ve mineral bakımından da zengin olan karalahana sadece şekeri düşürmek ya da dengelemek için değil sağlıklı yaşamak için de tüketilmelidir.

Şekeri Düşürmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı yiyecekler kan şekerinin düşmesini ya da dengelenmesini sağladığı gibi bazı yiyecekler kandaki şeker oranının artmasına neden olur. Şekeri yüksek olan kişiler bu yüzden şeker oranının artmasına neden olacak etkiye sahip yiyeceklerden uzak durmalıdır. Karpuz, kavun, pirinç, dondurma, kabak ve beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek olan gıdalardır ve şekerin artmasına neden olur. Bu tarz glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan uzak durarak kan şekerinizin artmasını engelleyebilirsiniz.

BENZER  Ameliyat Sonrası Beslenme

Uzmanlar yapılan diyetler sayesinde kan şekerinin dengelenmesinin büyük oranda mümkün olduğunu belirtiyor. Sadece beslenme zincirinizi glisemik indeks değerleri düşük olan besinlerle yapacak olursanız kan şekerinizin düşmesini sağlayabilirsiniz. Kepek, soya sütü, lahana, domates, soğan, erik ve yukarıda açıklamasını yapmış olduğumuz şekeri düşüren yiyecekleri referans alarak bir uzmanlar birlikte beslenme zinciri oluşturabilirsiniz. Şeker problemi olan kişilerin ayrıca stresten uzak durması gerekmektedir. Stres altında metabolizma faaliyetlerinde düzensizlik meydana geldiği için kan şekerinde artış olur. Bu yüzden daime hayata pozitif bir pencereden bakmaya çalışın.

1 yorum