İyi Gelen Şeyler

Selülite İyi Gelen 15 Yiyecek

Selülit; deri altında meydana gelen yağ birikintileridir. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen selülit, özellikle kol ve bacaklarda diğer bölgelere oranla daha fazla görülür. Kadınlar ve erkekler arasında selülit ile alakalı kıyaslama yapılacak olursa selülitin kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Estetik uzmanları kadınların neredeyse %80’lik kısmında selülit görüldüğünü belirtiyor. Selülite iyi gelen yiyecekler sayesinde istenmeyen bu yağ birikintilerinden kurtulup kusursuz bir cilde kavuşmak mümkündür.

Selülit oluşumuna neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Östrojen salgılamasının fazla olması, kişinin aşırı kilolu olması ve hormonlarla alakalı dengesizlikler vücudun selülit üretmesine neden olabilir. Kandaki insülin değerleri de selülit oluşumunda etkilidir. Özellikle diyabet hastalarında selülit daha fazla görülür. Uzmanlar kişinin psikolojik durumunun da bu konuda etkili olduğunu belirtiyor. Aşırı stresli yaşam süren kişilerle durağan bir yaşamı olan kişiler kıyaslandığında, stres altındaki kişilerde selülit oluşumunun daha fazla olduğu görülüyor.

Tabi ki selülit oluşumuna neden olan etmenler bunlarla sınırlı değildir. Özellikle genetik faktörler de bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Soy ağacınızda yer alan kişilerin büyük bölümü selülit ile mücadele etmişse sizde de selülit görülme ihtimali aşırı derecede yüksektir. Cinsiyet, ırk ve yaşam biçimi gibi durumlar da selülit oluşumuna etki eder. Örneğin Türk kadınları balıketli olduklarından dolayı ülkemiz bayanlarında selülit görülme ihtimali diğer ırklara göre daha fazladır. An itibariyle bu makaleyi okuyorsanız büyük ihtimalle sizin de selülit probleminiz vardır ve bu problemden kurtulmak istiyorsunuzdur. Selülite iyi gelen yiyecekler sayesinde bu probleminizden kurtulmanız mümkün.

Selülite iyi gelen yiyecekler

 • Sardalya: bu balık türü omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Vücuda alınan omega 3 yağ asitleri selülitle mücadele etme konusunda etkilidir. Yağ oranı yüksek olan balıkların büyük bölümü omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Eğer selülit probleminiz varsa uzmanların tavsiye etmiş olduğu sardalyayı düzenli bir şekilde tüketmeye özen gösterin.
 • Limon: turunçgiller arasında yer alan limon, vücuda alınan karbonhidratları azaltma konusunda etkilidir. Vücuda alınan karbonhidratlar kısa süre içerisinde sindirilerek kandaki insülin seviyesinin artmasına neden olur. Özellikle yüksek oranda karbonhidrat aldıktan sonra limon tüketirseniz kandaki insülin değerlerinin düşmesini sağlarsınız. Limon ayrıca östrojen seviyesini düşürdüğü gibi karaciğeri temizlemektedir. Limon sahip olduğu içeriği sayesinde kollarınızın ve bacaklarınızın pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.
 • Kırmızı şarap: bu içecek türü vücuttaki östrojen değerlerinin düşmesini sağlamaktadır. Eğer östrojen değerlerinizin yüksek olmasından dolayı vücudunuzda selülit oluşumu varsa, kırmızı şarap tüketerek selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Alkollü içecekler dinimizce haram olduğundan dolayı, Müslüman bir bireyseniz şarap yerine diğer selülite iyi gelen yiyecekleri denemelisiniz.
 • Tavuk göğsü: derisiz tavuk göğsü kandaki insülin değerlerini düşürür ve bu özelliği sayesinde oluşan selülitleri yok eder. Protein değeri yüksek olan tavuk göğsü, ayrıca uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu etkisinden dolayı sağlıklı bir şekilde diyet yapmak isteyenlerin beslenme zincirince yer almalıdır.
 • Sarımsak: soğan ve sarımsak sağlığa faydalarıyla bilinen ve yaygın şekilde tüketilen besinlerdir. Sarımsak insülin değerlerinin düşürülmesinde etkilidir. Kokusu ağır olduğundan dolayı uzak durulan bir besin olsa da sarımsak selülitlerinizden kurtulmaya yardım edecektir. Sarımsağa alternatif bir besin arayışınız olursa pırasa ve arpacık soğan tüketebilirsiniz.
 • Eski kaşar: CLA bakımından zengin bir besin olan eski kaşar, östrojen seviyesini düşürerek kol ve bacaklarda oluşan selüliti yok eder. Aşırı kilolu olan kişilerde kaşar peyniri kişinin daha fazla kilo almasına ve insülin değerlerinin artmasına neden olur. Eğer obez olma sınırında yer alıyorsanız farklı gıdalara yönelmeye çalışın.
 • Avokado: potasyum ve fosfat açısından zengin olan avokado, insülin değerlerini normal düzeye çeker. Lif açısından zengin olması sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. İnsan genel sağlığını çok sayıda faydası olan avokadonun ayrıca selülit yok edici etkisi de bulunuyor.
 • Kuşkonmaz: kişinin ruh halini sakinleştirici etkisi olan kuşkonmaz, aşırı stres nedeniyle selülit problemi olan kişiler için en ideal besin türüdür. Kişinin sakinleşmesini sağlayarak daha durgun bir ruh haline bürünmesine yardımcı olan kuşkonmaz, içeriğindeki folat asit sayesinde selülitlere savaş açmış durumdadır.
 • Yeşil çay: selülit sizlerin de bildiğiniz gibi deri altında yap birikiminden dolayı meydana gelir. Antioksidan özelliği olan yeşil çay kişinin zayıflamasına yardımcı olur. Bunu da yağ yakımını kolaylaştırmasıyla yapmaktadır. Fazla kilolar selülit oluşumunda etkilidir. Yeşil çay tüketerek vücudunuzdaki yağ depolarını daha kısa süre içerisinde yakabilir ve bu sayede selülitlerden kurtulabilirsiniz.
 • Kiraz: glisemik indeksini düşüren kiraz ayrıca insülin değerlerini normal seviyelere getirir. İnsülin değerlerinin yüksek olmasından dolayı selülit oluşumu söz konusuysa, mevsimi geldiğinde taze bir şekilde kiraz tüketilebilir. Ekstra meyvelere de ihtiyaç duyuyorsanız armut, kavun ve mango gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.
 • Papatya çayı: stres kaynaklı selülitleri yok etme konusunda etkilidir. Papatya çayı kişinin sakinleşmesini sağlar. Aşırı stresli durumlarda tüketilecek olursa büyük oranda rahatlamaya yardımcı olacaktır. Uyku problemleri de kişinin stres yaşamasına neden olur. Papatya çayı tüketerek bedeninizin rahatlamasını ve daha sağlıklı bir şekilde uyumanızı sağlayabilirsiniz.
 • Salatalık: cildin en önemli yaşam kaynağı sudur. Bazı durumlarda gün içerisinde tüketilen su vücut için yeterli olmayabilir ve bu durum da selülit oluşumuna neden olur. Eğer salatalık tüketecek olursanız yaklaşık olarak %97 su içeriği olmasından dolayı vücudunuzun gereksinim duyduğu suyu alabilirsiniz.
 • Kuruyemişler: fındık, ceviz, badem gibi kuruyemiş türleri, progesteron ve testosteron düzeyini arttırır. Bu da yüksek olan östrojen değerlerinin dengelenmesini sağlar. Selüliti giderici etkisi bulunan kuruyemiş türleri kesinlikle yüksek oranda tüketilmemelidir. Yağ değerleri yüksek olduğu için kişinin kilo almasına ve beraberinde selülitlerin artmasına neden olabilir.
 • Tahıllar: dünyada yer alan tahılların tamamı, şeker salınımını azaltarak insülin değerlerinin normal değerlere gelmesine yardımcı olur. Lif açısından da zengin oldukları için sindirime de yardımcı olurlar. Buğday, pirinç kepeği, yulaf kepeği ve kahverengi pirinç selülit için uzmanlar tarafından tavsiye edilen tahıllardır.
 • Papaya: yüksek c vitamini içeriği olan papaya ülkemizde yeni tanınmaya başlanan bir yiyecektir. Cildin sıkılaşmasını sağlayan papaya, cilt altında yer alan yağ birikintilerini azaltarak selüliti yok eder. Uzmanlar özellikle sabah kahvaltısında tüketildiği zaman daha etkili olduğunu belirtiyor.
BENZER  Boy Uzatan 9 Etkili Yiyecek

Sizlere selülite iyi gelen 15 yiyecek hakkında bilgi verildi. Selülite iyi gelen yiyecekler bu sorunun ortadan kalmasına yardımcı olur ancak fazla tüketilmemeleri gerekmektedir. Fazla tüketilecek olurlarsa çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Birçok şeyi denemiş olmanıza rağmen selülitlerinizden kurtulamıyorsanız uzman bir doktordan destek alabilirsiniz. Bu saydığımız yiyecekler bazı kişilerde alerji reaksiyonlara neden olabilir. Bu tip durumlarda ilgili yiyeceklerin tüketimine son verin ve bir sağlık kuruluşundan destek alın.

Yorum yap