İyi Gelen Şeyler

Serotonin İçeren Yiyecekler

Serotonin, beynin bir bölgesinden diğerine gönderilen sinyallerin taşınmasına yarayan, sinir taşıyıcısı (nörotransmitter) kimyasaldır. Birincil işlevleri beyin bölgesinde olmasına karşın ana kaynağı sindirim sistemi ve kandaki pıhtı hücreleri olan trombositlerdir. Serotonin seviyesinde meydana gelen azalma öğrenme, ruh hali, uyku ve damar sağlığı başta olmak üzere kaygı, migren, kusma ve iştah kaybı gibi rahatsızlıkların oluşmasında önemli bir role sahiptir. Serotonin seviyesini yükseltmek için pek çok ilaç bulunmaktadır ve antidepresanların çoğu serotonin seviyesini arttırıcı etkiye sahiptir. Ancak serotonin azlığı, ilaç kullanmanızı gerektirecek kadar ciddi bir boyutta değilse beslenmenize serotonin (serotonin üretimine yardımcı olan) içeren yiyecekleri ekleyerek eksikliğinin neden olduğu sorunları önemli oranda azaltabilirsiniz.

Serotonin İçeren Besinler

Serotonin içeren yiyecekleri “mutluluk veren”, “ruh halini yukarı çeken”, “enerji veren” yiyecekler olarak adlandırmak pek yanlış olmaz. Çünkü serotonin eksikliği kendini çoğunlukla nedeni tam olarak belirlenemeyen mutsuzluk, halsizlik, uykusuzluk olarak gösterir. Depresyon belirtileri ile kesişen bu sorunlar tedavi edilmezse depresyona dönüşme olasılığı yüksektir. Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız daha etkili bir tedavi için bir doktora danışmanızı öneririm. Henüz doktora gitmenizi gerektirecek kadar ciddi bir sorun yaşamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki gıdaları daha çok tüketerek serotonin seviyesini yükseltebilirsiniz.

Tahıllar: Kompleks B vitaminleri bakımından zengin esmer pirinç, buğday tohumu, kepekli tahıllar, maya özü gibi besinler serotonin üretimine yardımcı olan gıdalar arasındadır. Güne başlarken yulaf ezmesi, tam tahıl gevreği ya da tam tahıllı ekmek yemek serotonin ve enerji seviyenizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Et: Somon, ton balığı, sardalye gibi balıklar doğal bir aminoasit olan ve serotonin üretiminde kullanılan bir aminoasit olan “triptofan” için mükemmel kaynaklardır. Aynı şekilde tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, sığır ve kuzu eti de aminoasitler bakımından zengindir ve serotonin üretimini arttırır.

BENZER  Nar zayıflatır mı yağ yakar mı?

Yemiş ve Tohumlar: Ceviz serotonin üretimi için özellikle yararlıdır. Keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yer fıstığı, badem ve kaju fıstığı vücutta serotonin seviyesini arttıran diğer yemişler arasındadır.

Yağlar: Balık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği, aspir, ayçiçeği, kanola, buğday tohumu yağı gibi doğal yağlarda bulunan omega-3 ve omega-6 esansiyel yağ asitlerinin serotonin üretimini arttırdığı bilinmektedir.

Süt Ürünleri: Ete ürünlerine göre daha az olmakla birlikte serotonin üretiminde kullanılan “triptofan” içeren süt ve peynir çeşitleri serotonin seviyesini arttırmak ve korumak için tüketilebilir. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve aminoasitler bakımından zengin olan yumurta (özellikle yumurta akı) serotonin için önerilen gıdalar listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Meyveler: Muz, kivi, ananas, erik, greyfurt, mango, kavun serotonin üretimini arttırır. Domates ve avokado da beyin fonksiyonlarını optimal düzeyde geliştirmek için gerekli besin öğeleri bakımından zengindir.

Sebzeler: Mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kabuğuyla fırınlanmış patates serotonin bakımından zengindir. Soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri, tofu ve soya fasulyesi serotonin düzeyinin sabit kalmasına yardımcı besinler arasındadır.

Bakliyat ve Fasulye: Mercimek, nohut, bezelye, pişmiş fasulye, siyah fasulye ve bunlarla hazırlanan bu ürünlerle yemekler (mercimek çorbası gibi) serotonin bakımından iyi kaynaklardır.

Serotonin İçeren Yiyecekler Listesi

Aşağıda serotonin seviyesini arttırmak ve korumak için beslenme uzmanlarının önerdiği gıdaları bulabilirsiniz. Ancak bu liste serotonin üretimi ve serotonin seviyesinin korunması için önerilen tüm gıdaları içermemektedir ve listede bulunan bazı besinler çeşitli sağlık koşulları için uygun olmayabilir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa size uygun ve serotonin seviyesini arttıran beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Ay çekirdeği
Badem
Bezelye
Bitter çikolata
Brokoli
Ceviz
Çilek
Domates
Elma
Enginar
Greyfurt
Hindi
Isırgan otu
Ispanak
İncir
Kabak çekirdeği
Kale
Karnabahar
Keten tohumu
Kırmızı et
Kiraz
Kivi
Kuru fasulye
Kuşburnu
Lahana
Mango
Maydanoz
Mercimek
Muz
Patates
Peynir
Portakal
Sardalye
Somon
Soya
Susam
Süt
Tavuk
Tere
Ton balığı
Yer fıstığı
Yeşil çay
Yoğurt
Yumurta

Yorum yap