İyi Gelen Şeyler

Sivilce İzi Tedavisi

Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilceler kişinin dış görünüşünün aşırı derecede olumsuz etkilenmesine neden olduğundan dolayı birçoğumuz bu sivilceleri kötü göründüklerinden dolayı patlatırız. Patlatılan sivilceler derin yaraların oluşmasına neden olduğundan ötürü ilerleyen zaman içerisinde sivilce izleri ile mücadele etmek zorunda kalırız. Sivilce izleri çoğu kişinin deyim yerindeyse başının belası durumunda olduğundan ötürü sizlere sivilce izi tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Akne izi tedavisi ile alakalı metotları uygulamadan evvel bir profesörden destek almalısınız. Çünkü her sivilce izi tedavisi her deri şekline bağlı olarak sivilce izi problemiyle karşılaşan hepimiz için müsait olmayabilir. Teninize göre en iyi akne izi iyileştirilmesi için bir deri hekimine kontrol olup onun vereceği ilaç ya da metotlar ile probleminize derman bulmanız ilerde daha kritik deri sorunları ile mücadele etmek zorunda kalmanızı önleyecektir. Sizlere sunacağız alternatif tıp yöntemlerini dahi mutlaka doktor gözetiminde yapmaya özen gösterin.

Deride husule gelen izler için kullanılan iyileştirmeler akne izi iyileştirilmesi ile yaklaşık olarak aynı uygulamaları ihtiva etmektedir. Cilt üstündeki benleri ya da geçirilmiş lezyonun bıraktığı izi yok etme maksadıyla meydana getirilen kazıma işlemi olan dermabrazyon, lazerle derinin en üst tabakasının soyulması ve kimyevi peeling akne izi iyileştirmesinde en çok tüketilen profesyonel metotlar olarak öne çıkmaktadır. Bütün bu iyileştirme şekilleri yara izinin deri tabakalarının fazla derinlere inmediği hallerde tercih edilmektedir. Derinin üst tabakasının muhtelif metotlarla soyulmasının ardından zamanla deri kendini yenileyerek fazlaca yumuşak, izlerin yok olduğu bir görünüme ulaşmaktadır. Bu da uzun zamandan beri mücadele ettiğiniz sivilce izlerinden kurtulmanızı sağlamaktadır.

Sivilce izleri fena görünüşlerinin yanında akne izi iyileştirilmesi ucuz değildir. Bu nedenle sivilce izleri ile baş başa kalmamak adına teninizde akne meydana geldiğinde bakımını gerektiği şeklinde yapmalısınız. Yüz bölgenizi anti bakteriyel ve nemlendirme özelliği olan sabunlarla gün içerisinde minimum bir defa yıkamalı, fazla yağlı yemeklerden uzak durmalı, şekerli sıvı gıdaları ve hazır besinleri mümkün mertebe az yemelisiniz. Akne izleri çoğu zaman aknelerin kurumadan patlatılması neticesinde gözlemlenmektedir. Tamam, içi dolmuş bir aknenin insanı yoldan çıkartabileceğini biliyorum sadece buna dayanmalı ve aknenin kuru hale gelmesini beklemelisiniz. Sivilceyi patlatmak ek olarak iltihaplanmalara neden olmaktadır ve bu durumda oluşan yaraların uzun zaman boyunca kapanmamasına neden olmaktadır.

BENZER  Aşırı Tüylenme Sorunu Ve Bitkisel Çözümü

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi akne izi iyileştirilmesi için tüketilen bütün metotlar derinin üst katmanını soyarak derinin tazelenmesini ve böylece yeni meydana gelen deride izlerin yok olmasını sağlamaktadır. Derinin soyulma fonksiyonu lazerle, kimyevi peeling yoluyla, dermabrazyon ve microdermabrasion metotlarıyla sağlanmaktadır. Bu metotlarla sivilce izi iyileştirilmesi hakkındaki detayları makalenin devamından ulaşabilirsiniz.

Cildiye profesörü kontrolünde tatbik edilen lazerli akne izi iyileştirilmesi çoğu zaman sık görülen akne izi yer edinen insanlarda tüketilen bir metottur. Lokal uyuşturma ile akne lekelenmelerinin yer aldığı yer uyuşturularak lazerle derinin akne lekelerinin yer aldığı en üst katmanı soyulur. Soyulan katmanın yerine yeni derinin belirmesi yaklaşık olarak 1-2 hafta sürmektedir. Lazerli akne izi iyileştirilmesi en müessir ve bu alandaki en fiyatı yüksek iyileştirme usulüdür. Eğer ekonominiz el vermiyorsa başka yöntemlere yönelmenizde fayda var. Dermabrazyon iyileştirmesinde lazerli iyileştirmede olduğu gibi izlerin yer almış olduğu derinin üst katmanı soyulmaktadır. Yalnızca bu metotta lazer yerine dönen bir metal fırça yer almaktadır. Metal fırça ile soyulan derinin üst tabakası ile beraber izler de yok olur. Dermabrazyon iyileştirilmesi sonrasında iyileşme periyodu derinin soyulduğu alanın büyüklüğü bakımından 2-3 hafta sürebilmektedir. Bu nedenden dolayı ilgili süreci başarılı bir şekilde atlatmak adına sabırlı olmanızda fayda var.

Kimyevi peeling ile akne izi iyileştirilmesi öteki metotlara göre daha fazla hafif bir çözüm şeklidir. İzlerin yer aldığı alana tatbik edilen kimyevi materyaller ile izlerin yer aldığı alanın yeni hale gelmesi gerçekleştirilmektedir. Çok fazla derin ve belirgin bulunmayan akne izleri için müsait bir iyileştirme metodu olan kimyevi peeling bir dermatolojist eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Öteki metotlara göre iyileşme dönemi de fazla kısadır. Birkaç gün kimyevi peeling tatbik edilen kesimde kızarmalar meydana gelir ve en geç 5-6 gün içerisinde iyileşme sağlanır. Mikrodermabrazyon ile dermabrazyon benzer iyileştirme şekilleri olmasına rağmen mikrodermabrazyon iyileştirmesinde daha fazla ince bir deri yüzeyinin soyulması gerçekleştirilmektedir. Böylece iyileştirme tatbik edilen alan daha fazla kısa süre içerisinde iyileşmektedir. Her muamele esnasında belirli alanlarda çalışmış olduğu için akne lekelerinin kıvamına göre 4-5 seans kadar mikrodermabrazyon iyileştirilmesine gitmeniz lazım olabilir.

BENZER  Yara İzi Nasıl Geçer? Yara İzlerini Kapatma Yöntemleri

Yukarda saydığımız kimyevi ve kozmetik cerrahi metotları ile akne lekelerinden yakın zamanda kurtulmanız olası. Amma velakin bu tedavileri yeni sivilce meydana gelişlerinin bittiği vakitte yaptırmanız en uygunu olacaktır. Teninizde akne meydana gelişini önleyecek antibiyotikler piyasada yer almaktadır. Antibiyotiklerin tüketildiği akneler çoğu zaman parazit neticesinde meydana gelen aknelerdir. Bu yüzden öncelikle sivilcelerin neyden dolayı meydana geldiğinin iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir.

Ek olarak sivilceleriniz olsun olmasın daha sonrasında gözlemlenebilecek akne lekelerinin görünüşünü en az hale indirmek ve sivilcelerin meydana gelmeden önüne geçmek için deri bakımınızı düzenli bir şekilde yapmalısınız. Deri biçiminize müsait kozmetik ürünleri yine bir deri profesöründen öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tüm bunlara dikkat etmeniz durumunda sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulabileceğiniz inancındayız.

1 yorum