İyi Gelen Şeyler

Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Soğan suyu zayıflatır mı sorusunun cevabına geçmeden önce şunu söylemeliyim, hiçbir bitki veya besinin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Bazı bitkiler veya besinler metabolizmanızı bir miktar hızlandırarak, tokluk sürenizi uzatarak veya egzersiz için enerjinizi bir parça artırarak zayıflamanıza yardımcı olabilir ancak diyet yapmıyorsanız sadece tek bir besinle kilo vermeniz mümkün değil. İşte soğan suyu da zayıflamanıza yardımcı olabilecek ancak diyet ve egzersiz yapmadan zayıflamanızı sağlamayacak besinler grubunda yer alıyor.

Soğan Suyunun Zayıflamaya Etkisi

Aslında soğanın kilo vermeye etkisi oldukça azdır. Yani soğanın yağ yakılmasını hızlandırdığı yönünde bir araştırma sonucu bulunmuyor. Ancak soğanın diğer faydaları zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Örneğin soğan çorbası kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu kadar çok sayıda önemli mineral içeren 1 büyük kase sade soğan suyu sadece 28 kalori içerir . Bu özelliği ile diyet yaparken tam olarak almakta zorlandığınız vitamin ve mineralleri almanıza ve buna ek olarak çok düşük kalori miktarıyla diyetinize sadık kalmanıza yardımcı olabilir.

Aynı miktarda soğan çorbası günlük besin lifi ihtiyacının %3’üne denk gelen 1 gram besin lifi içerir. Besin lifi özellikle suyla birlikte alındığında çok daha çabuk doymanızı ve tokluk süresinin uzamasını sağlar.

Yemeğe soğan çorbası ile başlayarak masadan normalde aldığınızdan daha az kalori alarak kalkabilirsiniz. Besin lifi aynı zamanda tokluk hissini uzattığı için öğünler arasındaki atıştırmalıkları azaltabilirsiniz. Tüm bunlar soğan çorbasının hedeflediğiniz günlük kalori oranını tutturmanıza destek olacak özellikleri.

BENZER  Lahana Diyeti Sağlıklı mı?

Soğan Suyu Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyetinize yardımcı olması için diğer gıdaların yanında soğan suyu veya soğan çorbası içebilirsiniz ancak soğan suyu diyeti veya daha yaygın adıyla soğan çorbası diyeti olarak bilinen diyet aynı lahana çorbası diyeti gibi düşük kalorili “şok diyet” kategorisindedir.

Çok az kalori alınmasıyla kısa sürede “çok” kilo kaybı vadeden bu diyetler genel olarak sağlıksızdır ve bu diyetler çok az yağ, çok fazla su kaybetmenize yol açar.

Şok diyetlerin bir diğer kötü özelliği ise diyet sırasında verildiği sanılan kiloların diyet bırakıldığında fazlasıyla geri dönmesidir.

Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı (soğanın besin değeri) soğan suyunu diyet listenize eklemenizde bir sakınca yok ancak sadece soğan çorbası içerek diyet yapıyorsanız bunun olumsuz etkileri olabileceğini unutmayın.

Soğan Çorbası Besin Değerleri

Soğan çorbasında sade soğan suyundan farklı olarak diğer malzemelerde kullanıldığı için kalorisi bir miktar daha yüksektir.

Soğan Çorbası Tarifi (1 kase)

Kullanılan Malzemeler

1 adet soğan

Tavuk suyu

2-3 mantar

Yarım havuç

2-3 küçük parça kereviz

Tuz

Besin Değerleri

Kalori 50

Toplam yağ 2.9 gr

Toplam karbonhidrat 4.8 gr

Toplam protein 1.4 gr

Soğan Çorbasında Bulunan Vitaminler

Günlük ihtiyacın %18.7’si kadar A vitamini

Günlük ihtiyacın %4.1’i kadar B12 vitamini

Günlük ihtiyacın %3.3’ü kadar B6 vitamini

Günlük ihtiyacın %3.3’ü kadar C vitamini

Günlük ihtiyacın %3.3’ü kadar D vitamini

Günlük ihtiyacın %0.5’i kadar E vitamini

Günlük ihtiyacın %4.5’i kadar B5 vitamini

Günlük ihtiyacın %6.3’ü kadar B2 vitamini

Günlük ihtiyacın %2.5’i kadar B1 vitamini

Soğan Çorbasında Bulunan Mineraller

Günlük ihtiyacın %1.3’ü kadar kalsiyum

Günlük ihtiyacın %4.5’i kadar bakır

Günlük ihtiyacın %2.3’ü kadar folat

Günlük ihtiyacın %1.8’i kadar demir

Günlük ihtiyacın %1.4’ü magnezyum

BENZER  Sağlıklı Zayıflama Nedir?

Günlük ihtiyacın %2.6’sı kadar manganez

Günlük ihtiyacın %7.3’ü kadar niasin

Günlük ihtiyacın %3.6’sı kadar fosfor

Günlük ihtiyacın %6.2’si kadar selenyum

Günlük ihtiyacın %1.1’i kadar çinko içerir.

Yorum yap