Sol Kol Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Sol kol ağrısı kalp sorunlarından dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle kalp kaslarında spazm olan kişilerde göğüs kafesinden omza oradan da sol kola doğru ilerleyen bir ağrı hissedilir. Ayrıca kalp krizi gibi hayati önem arz eden sorunlar da göğüs bölgesinde ve sol kolda ciddi ağrıların oluşmasına neden olabilir. Kalp krizinden dolayı meydana gelen sol kol ağrısı ayrıca kolda batma hissinin oluşmasına, göğüs bölgesinde daralmaların meydana gelmesine neden olur.

Kollar, göğüs ve boyna doğru yayılan çok sayıda kasın olduğu bir bölgedir. Bu yüzden kol ağrısı yaşadığını söyleyen kişiler buna ek olarak boyun ve göğüs ağrısı da yaşamaktadır. Sol kolda şiddetli ağrıların meydana gelmesi akla ilk olarak kalp krizini getirdiği için sol olda ağrı olunca insanlar ister istemez paniğe kapılır.

Sadece kalp krizi sol kolun ağrımasına neden olmaz. Bu yüzden her sol kol ağrısı meydana geldiği zaman panik yapmaya gerek yoktur. İlgili bölgede yer alan kaslarda gerginliklerin olması bu tarz ağrıların oluşmasına neden olabileceği için ilk etapta panik yapmayın ancak ilgili sorunun altında yatan problemi tespit etmek için alanında uzman bir doktora görünün. Daga önceden sağ kol ağrısı hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Şimdi sol kol ağrısının altında yatabilecek olan nedenleri ele alalım.

2Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sol kolda ağrı olması sadece kalp krizinin göstergesi değildir. Bu tarz ağrıların meydana gelmesine daha farklı sorunlar da sebep olabilir. Sol kol ağrısının oluşmasına neden olan faktörleri ele alarak sizleri bilinçlendirmeye çalışacağız.

1. Stres

Kişinin stresli bir yaşam sürmesi vücudunda yer alan kasların şiddetli şekilde kasılmasına ve kollarda ağrı oluşmasına neden olur. Özellikle stres kaynaklı bir sorun olan panik atak göğüs bölgesinden başlayan ve sol kola doğru yayılan ağrıların meydana gelmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak kalbin hızlı atmasına ve kişinin normale oranla daha hızlı nefes alıp vermesine de neden olmaktadır. Panik atak probleminiz varsa yaşadığınız sol kol ağrısının nedeni bu olabilir.

2. Kalp Hastalıkları

Başta kalp krizi olmak üzere birçok kalp hastalığı sol kol ağrısı yaşanmasına neden olabilir. Eğer sol kol ağrısına ek olarak nefeste daralma, göğüste sıkışma meydana geliyorsa kalp krizi geçiriyor olma ihtimaliniz yüksektir.

Kalp krizi anında sol kolun ağrımasına ek olarak çenede de ağrı meydana gelir. Kişinin midesi şiddetli bir şekilde bulanmaya başlar. Baş dönmesi ve bitkinlik diğer belirtilerdir. Sol kol ağrısına ek olarak birden bire bu tarz sağlık sorunları ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden hastanelerin acil servislerinden destek alınmalıdır. Eğer tek başınaysanız 112 numarasını arayarak yetkililerden destek isteyin.

3. Kullanılan İlaçlar

Kullanılan baz ilaçların yan etkileri arasında kol ağrısı yer alır. Yakın zaman içerisinde ilaç kullanımına başladıysanız yaşadığınız sol kol ağrısının nedeni bu olabilir. Ağrı oluştuğu zaman ilk olarak ilaç kutusunun içerisinde yer alan bilgilere bakın. Yan etiklerinin neler olduğunu öğrenin. Eğer yan etkileri arasında sol veya sağ kol ağrısı yer alıyorsa sizlere ilgili ilaçları reçete den doktorunuzu durumdan haberdar edin.

4. Kan Dolaşımı Sorunları

Özellikle kanın vücudun her noktasına yeterli oranda gönderilememesi sol kol ağrısına neden olan bir kan dolaşımı problemidir. Kan dolaşımının yetersiz olması sadece kol ağrılara neden olmaz. Daha birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kollarınızda uyuşma, karıncalanma ve üşüme meydana geliyorsa bu durum kolunuza yeterli oranda kan gelmediğini gösterir. Ciddi bir sağlık sorunu olarak görülerek kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

5. Vücudun Dengesiz Kullanılması

Uyuma esnasında sol kolda yer alan kasların sıkışmasına neden olacak pozisyonda yatılması, gün içerisinde sol kolun vücudun diğer kısımlarına göre daha fazla kullanılması sol kol ağrısı yaşanmasına neden olur. Ayrıca gündelik yaşam içerisinde sol kol kaslarının zarar görmesine neden olacak türden fiziksel aktivitelerde bulunulması da aynı şekilde bu tarz ağrıların oluşmasına neden olur.

Kişinin kaslarını aşırı derecede zorlayacak türden şeyler yapması da kasların incinmesine ve sol kolun ağrımasına neden olabilir. Kasların aşırı derecede zorlanması sonucunda meydana gelen kas zedelenmelerin vücudun diğer kısımlarında da ağrıların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

1Panik Yapmaya Neden Olan Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kol ağrısının ortadan kaldırılabilmesi için ilgili ağrıya neden olan faktörlerin belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun tedavinin yapılması gerekmektedir. Sol kolda oluşan ağrı kimi zaman basit sorunlardan dolayı oluşsa da olayın altında ciddi sorunların yatacağı unutulmamalıdır. Hayatı tehdit edici boyutta sorunlarla karşılaşmamak için en basit sol kol ağrısı bile önemsenip kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

Kişinin yaşamış olduğu sol kol ağrısı eğer kişinin kan dolaşımı bozukluğu yaşamasından kaynaklanıyorsa kardiyo egzersizlerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak yapacağınız kardiyo egzersizleri kan dolaşımının daha etkin şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu da bu tarz ağrıların son bulmasına yardımcı olacaktır.

Sol kolunuzu zorlamaktan dolayı bir ağrı yaşıyorsanız bir süre kolunuzu zorlamamaya özen gösterin. Ağrı oluştuğu zaman yapacağınız ağır fiziksel hareketler ağrının şiddetlenmesine neden olacaktır. Bu tip durumlarda kolu fazla hareket ettirmemeye, şişlik varsa soğuk kompres uygulamaya ve kolu mümkün mertebe yukarıda tutmaya özen gösterilmelidir.

Kolunuza ağrı olduğu zaman masaj yapmanız ilgili bölgedeki kan akışının artmasını sağlayacaktır. Özellikle kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle yaşanan bir ağrı söz konusuysa ağrılı bölgeye masaj yapmanız ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Sigara ve alkol tüketimi kan dolaşımını aşırı derecede olumsuz etkileyen şeylerdir. Kan dolaşımınızın bozulmasından dolayı ağrılarınızın artmasını ve hayatı tehdit edecek boyutta sağlık sorunlarının yaşanmaması için alkol ve sigara tüketimine son verin. Atacağınız bu adım daha uzun yıllar sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here