İyi Gelen Şeyler

Spina Bifida Neden Olur Belirtileri Tedavisi

Spina bifida hastalığı, omurilikte meydana gelen bir sorundur. Nadir gözlemlenen bir rahatsızlık olduğu için çoğu insan spina bifida neden olur sorusuna cevap veremez. Spina bifida belirtileri bebek anne karnındayken ortaya çıkar ve spina bifida tedavisi işte bu evrede gerçekleştirilmelidir. Eğer doğum gerçekleşmeden önce tedaviye başlanmazsa, spina bifida hastası olan bebeğin omuriliğinde yer alan açıklık kesinlikle deri kaplamak. Bu yüzden hastalığın tedavisine anne karnındayken başlanmalıdır.

Spina bifida hastalığı kesinlikle gebelik öncesinde tedavi edilmelidir. Eğer tedavi gerçekleşmezse omurilik dış etkilere karşı açık hale gelir ve bu durum neticesinde bebeğin felçli olarak dünyaya gelme ihtimali dahi bulunmaktadır.

Omurilik sinir sisteminin en önemli kısmıdır. Burada meydana gelen sorunlar sinir iletimini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Spina bifida bu durumun oluşmasına neden olabileceğinden dolayı ciddi hastalıklar arasında kabul edilir.

Spina Bifida Neden Olur?

Spina bifida üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın anne ile alakalı olduğu gözlemlenmiştir. Bir bebeğin omuriliğinde eğer spina bifida açıklığı yer alıyorsa, kesinlikle bu durum anne adayının yeterli oranda folik asit, mineral ve vitaminleri yeterli oranda almamasından kaynaklanır. Bir bebeğin spina bifida sorunu ile dünyaya gelmemesi için bu yüzden gebelik süresince anne adayının beslenme zincirinde olan besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm mineral ve vitaminler açısından zengin olan bir beslenme alışkanlığının benimsenmesi önemlidir. Uzmanlar ayrıca bu hastalığın oluşmasına genetik faktörlerinde etki ettiğini belirtiyor.

Spina Bifida Belirtileri

Spina bifida hastalığı kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Bu yüzden ilgili rahatsızlığın belirtileri de tek olmayıp birden fazladır. Omurilik bölgesinde tutam şeklinde kıllanma olması, deride renk değişimin meydana gelmesi, omurilik bölgesinde çukur bir yapının ya da doğum lekesinin yer alması ve aynı şekilde omurilik bölgesinde yap birikintisinin olması spina bifida belirtileri arasında yer alır.

BENZER  Tatlı İsteğini Azaltan Çay Tarifi

Yukarıda saymış olduğumuz spina bifida belirtileri çekilen röntgenlerle tespit edilebilir. Bir kişide spina bifida belirtileri ortaya çıktıysa, sinir iletimi ile alakalı sorunların yaşanmaması için tedavi sürecine geçilmelidir.

Spina bifida nedeniyle omurilikte sıvı birikimi olur ve bu ciddi bir baskının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu baskı baş kısma basınç yüklenmesine neden olur. Bu etkisinden dolayı spina bifida rahatsızlığı olan kişilerde kafa büyümesi meydana gelir. Yani bu kişilerin kafaları akranlarına oranla daha büyüktür. Bu durum beynin baskı görmesine ve ciddi kalıcı sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Spina Bifida Tedavisi

Spina bifida hastalığı anne vücudunun dengesizliğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Anne karnındayken bu sorun tespit edilmişse spina bifida tedavisi anneye folik asit, mineral ve vitamin yüklenmesiyle gerçekleştirilir.

Bahsi geçen tedavi yöntemi sorun anne karnında tespit edilmişse geçerlidir. Doğum gerçekleştiyse artık annenin yapabileceği bir şey yoktur. Bu tip bir durumda cerrahi müdahalelerin yapılması gerekir. Cerrahi müdahalelerde sırtta yer alan kese alınır. Beyne sıvı basıncı gitmemesi için sıvının yer aldığı kısma bir hortum bağlanır ve bu hortum aracılığıyla fazla sıvının mideye gitmesi sağlanır.

Spina bifida tedavisi doğumdan önce gerçekleştirilirse gelişim tamamlanmadan müdahale edildiği için kalıcı sorunlar oluşmaz. Sonradan yapılan spina bifida tedavisi kusursuz bir yapının elde edilmesine engeldir. Yani kişi daime spina bifida rahatsızlığının etkilerini ömrü boyunca hisseder.

Yorum yap