İyi Gelen Şeyler

Spor Yaralanmalarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları

Birçoğumuz sağlıklı yaşam sürebilmek adına spor yapmaktayız ancak yapmış olduğumuz bu sporlar yaralanmaların yaşanmasına neden olabilir. Aktif olarak spor yapan kişiler durumun farkında olduklarından dolayı spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları nelerdir konusunda bizlerden bilgi istemektedir. Bu konu üzerine yaptığımız araştırmalar sonucunda spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları arasında baş sırada rice yönteminin yer aldığını görüyoruz. Bu yöntem dinlenme, soğuk mobilizasyon, kompresyon ve elevasyon kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Tabii ki bu kelimelerin seçilmesinde temel bir husus söz konusudur. Yani spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları arasında dinlenme, soğuk uygulama, kompresyon ve elevasyon gibi uygulamaların yer aldığını söyleyebiliriz.

Dinlenme: vücudun sorunlu bölgeyi tamiri edebilmesi için ilgili bölgenin dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden spor esnasında meydana gelen yaralanmalarda öncelikli olarak kişinin dinlenmesi sağlanır. Bu sayede vücudun kendisini tamir etmesi daha kolay hale gelir. Antrenman veya müsabaka sırasında vücudunuzda herhangi bir yaralanma meydana gelecek olursa ilk etapta sorunlu bölgeyi dinlendirmeye özen gösterin.

Buz: yaralanmanın meydana gelmiş olduğu bölgeye buz aracılığıyla soğuk uygulama yapılmasıdır. Soğuk uygulama yani buz uygulaması yaralanmanın meydana geldiği bölgede ağrıların ve ödemin ciddi anlamda azalmasını sağlar. Ayrıca buzun sinir iletim hızını düşürerek hareketliliği azaltıp ağrıların da yok olmasını sağladığı bilinmektedir. Büyük oranda kas spazmlarının da çözülmesine yardımcı olmaktadır. Kan akış hızını düşürdüğünden dolayı sağlık kuruluşlarına gidene kadar buz uygulaması bizlere zaman kazandırmaktadır. Bir torbanın içerisine buz parçalarını kırıp koyun. Daha sonrasında birden soğuk uygulamamak için ıslak havlunun içerisine bu buz parçacıklarını koyabilirsiniz. Daha sonrasında bu havluyu yaralanmanın meydana gelmiş olduğu bölgeye koymanız gerekmektedir. 5 ila 10 dakika aralıklarla buzlu havluyu sorunlu bölgede tutun. Bu sayede sıkıntılarınızın büyük oranda ortadan kalkacağını bilmenizi isteriz.

BENZER  Farenjit Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kompresyon: bu uygulama lokal basınç uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğuk uygulama ile birlikte yapılan kompresyon uygulaması özellikle ödemin oluşmasını engellemek ve kanamayı durdurmak için yapılmaktadır. Kompresyon uygulamasında genellikle elastik yapıda olan bandajlar kullanılmaktadır. Kanamanın ciddi oranda yüksek olduğu yaralanmalarda kompresyon uygulaması hayat kurtarıcı nitelik taşımaktadır.

Elevasyon: genellikle sakatlanma sonrasında meydana gelen ödemleri kontrol altında tutmak adına uygulanan bir ilkyardım yöntemidir. Yaralanan kısmın kalpten yüksekte tutulması şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle ayak ve kol sakatlanmalarında elevasyon uygulaması sıklıkla kullanılır. Bu uygulamanın yapılmasının gerekli olduğu yaralanmalarda ciddi ağrılar da meydana gelmektedir. Bu yüzden ağrı kesici ilaçların kullanılması da tavsiye edilenler arasında yer alır.

Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları sizlere büyük ölçüde aktarıldı. İlk yardım konusunda kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız ilk yardım uygulamaları konusunda eğitim veren kuruluşlardan eğitim alabilirsiniz. Bu ilk yardım konusundaki bilgiler sizin sıkıntılarınızın ortadan kalkmasına yardım olabileceği gibi çevrenizde bulunan kişilerin sakatlanması durumunda yapacağınız uygulamalar hayat kurtarıcı nitelikte taşıyacaktır. Bu yüzden her bireyin spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları konusunda kesinlikle bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Yorum yap