İyi Gelen Şeyler

Squat Nedir? Nasıl Yapılır? Squatın Faydaları Nelerdir?

Squat Nedir?

Squat kelimesinin dilimizdeki karşılığı, “Çömelme” olarak geçmektedir. Squat, vücut geliştirme hareketlerinde ki, en temel ve önemli hareket türlerinden birisidir. Yapması basit ve küçük bir takım yardımcı aletler dışında, spor aleti gerektirmeden de yapılabilen ve özellikle bel altı kaslarına, kalça ve bacak kaslarına oldukça faydalı olan bir harekettir. Bel altı kaslarının yanı sıra, karın kaslarının oluşumunda da oldukça yardımcı bir hareket olan squat bulunduğunuz her ortamda rahatça uygulanabilir bir harekettir.

Squat Nasıl Yapılır?

Squat vücut ağırlığıyla veya ekstra olarak dambıl ya da ağırlık barı omza alarak da yapılabilir. Ağırlıkla yapıldığı durumlarda dizlere yük bindirmemek için pozisyonu doğru almak gerekir. Yoksa ciddi sakatlıklara yol açabilir.

-Bilekler bükülmeden dik tutulmalı
-Topuklar omuz genişliğinde, kaval kemiği ve dizler karşıya bakmalı
-Ağırlıkla çalışılıyorsa ağırlık boyna değil omuzlara alınmalı
-Baş dik tutulup ileriye bakılmalı
-Kalça, diz hizasına gelene kadar çömelmeli ve dizler ayak hizasını geçmemeli
-Kalkarken topuklardan kuvvet alarak ağırlığı bel ve boyna değil; bacak ve kalçaya binmeli
-Çömelirken nefes almalı ve kalkarken nefes vermeli
-İlk başlarda hareket çözülene kadar ağırlık kullanılmamalı

Squat Hangi Kasları Çalıştırıyor?

Squat, ağırlıklı olarak ön bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırır. Bunun yanında bel, sırt, karın kasları ve baldırları da azımsanmayacak derecede çalıştırır. Makine yerine serbest bir çalışma stili olduğundan tüm vücuda etki eder.

Squat Faydaları Nelerdir?

  • Squat temel bir bacak kası egzersizidir. Güçlü bacaklar ve kalçalar hem estetik açıdan çok önemlidir; hem de bu kasların zayıf olması birçok sağlık problemini beraberinde getirebilir.
  • Bel ağrıları, diz ağrıları da yine bu egzersizi doğru yaparak giderilebilir.
  • Squat bacak ve baldır kaslarının şekillenmesi için oldukça önemlidir.
  • Squat kalçayı sıkılaştırır ve toplar.
  • Vücudun dik ve sağlam bir duruş kazanmasını sağlar.
  • Squat çömelmeyi ve sıçramayı mimik eden bir egzersizdir. Bu da aklınıza gelebilecek, hatta gelmeyen birçok sporda büyük avantaj sağlayacaktır. Bu faydası Leg Press gibi egzersizlerle giderilemez, zira Squat daha farklı bir kinetik zincir içinde çalışır.
  • Başta zor gelse de, aslında kolaydır, pratiktir, her yerde yapılabilir. Hızlı güçlendirilebilir.
BENZER  Spor Motivasyonunuzu Arttıracak 7 Etkili Yöntem

Unutmayın, burada halterci squatından bahsetmiyoruz, herkes kadın erkek kendi vücuduna göre kendisini zorlayacak ve geliştirecek seviyede squat yapabilir. Bu bazen vücut ağırlığıdır, bazen 300 kgdir. Bu faydaların tamamı iki durum için de geçerlidir.

 

Yorum yap