İyi Gelen Şeyler

Tansiyona İyi Gelen Şeyler

Tansiyon, beslenme kaynaklı problemlere paralel olarak ortaya çıkan bir durum olduğundan dolayı insanlar besin zincirinde yer alan besinlere dikkat ederek yüksek tansiyon problemlerinden kurtulabilirler. Tansiyona olumlu yönde etkisinin olduğu kanıtlanmış tansiyona iyi gelen yiyecekler şifa dağıtıcı niteliğe sahip olduklarından dolayı sizlere tansiyona iyi gelen şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Balık: Protein kan basıncını düşürmek adına mühim olmasına rağmen proteinin hangi kaynaktan alındığı çok mühimdir. Nitelikli protein deposu olarak somon, ton, mezgit benzer biçimde soğuk su balıklarını yiyebilirsiniz. Haftada minimum 2 öğün balık yemek bedenin gereksinim duyduğu bununla birlikte gövde tarafınca imal edilmeyen omega yağ asitlerini almanızı da ciddi oranda sağlayacaktır. Tüm bu etkilerinden dolayı sadece tansiyon hastaları değil, tüm insanların sağlıklı bir yaşam sürmek adına balık tüketmesi gerekmektedir.

Sebzeler: Sebzeler kan basıncını düşürmesinin ardı sıra muhteviyatında yer alan gıda lifi, potasyum, magnezyum ve diğer minerallerle genel sıhhatinizi geliştirmenize destek olur. Her gün yeşil yapraklı sebzeler öncelikli olmak suretiyle 2-3 kase değişik renklerdeki sebzelerin pişmemiş ve kaynatılmış olarak yenilmesi tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir. Brokoli, patates, ıspanak, domates ve kabak benzer biçimde sebzeleri kan basıncını düşürmek için tüketebilirsiniz. Bu güne kadar sebze tüketmeyi sevmeyen ancak tansiyon probleminden dolayı sebze tüketmek zorunda olan kişiler, en lezzetli tatları yakalamak için kesinlikle Ege mutfağında yer alan yemekleri incelemelidir.

Tam Tahıllar: Tansiyonu düşürmeye destek lif açısından varlıklı olan esmer pirinç, kepekli ekmek, arpa ve yulaf benzer biçimde tam tahılları yeme içme programınıza ilave edebilirsiniz. Beyaz un ve şeker gibi arıtılmış karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdaları düzenli bir şekilde kullanmak kan basıncını denetim altına almanızı sağlayacaktır. Türk kültüründe yer alan yemeklerin %70’lik kısmı tahıl içermektedir. Bu yüzden tahılları beslenme zincirinize rahat bir şekilde ekleyeceğiniz inancındayız.

BENZER  Ünlü YouTuber Barış Özcan’dan Mucizevi Buluş: “KAHVUYKU”

Süt Mahsulleri: Kalsiyum damar sıhhati ve damar tıkanıklığının önüne geçmek için lüzumlu mineraller arasında yer almaktadır. Kalsiyum açısından varlıklı yoğurt, süt ve peynir benzer biçimde gıdaları günlük beslenmenize ilave etmek tansiyonu düzgüsel değerlere getirebilir. Burada dikkatli olunması ihtiyaç duyulan nokta sarf edilen süt mamullerinin az yağlı ya da yağsız olmasıdır. Şayet süt mahsulleri yemiyorsanız hekiminizden gıda ilavesi tavsiyesi alabilirsiniz. Süt ürünleri özellikle yaşlılık döneminde meydana gelen kemik erimesi sorununun da yok olmasını sağlamaktadır. Bu etkisinden dolayı yaşı ilerlemiş olan kişilerin bol miktarda süt ürünü tüketmesinde fayda var.

Baharatlar: Çok fazla iyot alımının kan basıncını çoğalttığı bilinmektedir. Yemeklerinizde iyot yerine kuru hale getirilmiş baharatlar kullanarak sodyumun bu negatif tesirlerinden korunabilirsiniz. Sodyum yani tuz insan sağlığının en büyük düşmanları arasında yer almaktadır. Bu etkisinden dolayı bu ürünü elinizden geldiğince az kullanmanızı tavsiye ederiz.
Meyveler: Sebzeler gibi lif, vitamin ve mineral ihtiva eden meyveler de yüksek tansiyonu dengelemek adına destek olabilir. Muz, elma, çilek, kavun, şeftali, ananas, mango ve narenciye yüksek kan basıncını dengelemek için en çok tüketilen meyvelerdir. Taze meyve yerine meyve suyu tüketiyorsanız suyun yeni sıkılmış olması ve şeker eklenmemiş olması tavsiye edilmektedir. Şeker meyveler içerisinde yer alan olumlu etkilerin ciddi oranda yok olmasına neden olacaktır. Bu yüzden tükettiğiniz meyce sularının içerisine şeker atmamaya özen gösterin.

Kan basıncını düşüren mucize bir yemek bulunmamakla beraber dengelenmiş ve tertipli yeme içme kan basıncı yakınmalarınızı büyük miktarda az hale getirecektir. Mesela potasyum, bünyede akışkan düzenlenmesi dahil olmak suretiyle birtakım mühim işlevin yerine getirilebilmesi için gerekmektedir. Bu yüzden insanların potasyum alımı konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Meydana getirilen incelemeler potasyum açısından varlıklı besinlerin tüketiminin yüksek kan basıncı rahatsızlıklarında pozitif yönde tesirlerini gözler önüne sermektedir. Potasyum ihtiva eden süt, yoğurt, kayısı, avokado, muz, kavun, hurma, nektarın, üzüm, tavuk, balık, ton balığı, hindi, havuç, kereviz, fasulye, patates, ıspanak, yer kabak ve domatesi beslenme zincirinize ilave ederek yüksek kan basıncı için ihtiyaç duyulan potasyumu yeterli düzeyde alabilirsiniz.

BENZER  Magnezyum Hangi Gıdalarda Bulunur?

Potasyum böbrek rahatsızlıklarında diğer birtakım sıkıntılara sebep olabileceği için hem hipertansiyonu bununla beraber böbrek hastalığı olan kişiler hekime danışarak farklı bir yol seyredebilir. Ciddi sağlık sorunları yaşamamak adına bu uyarımızı dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Kalsiyum yetersizliği hipertansiyon ile yakından ilişkisi olan bir problemdir. Yüksek kan basıncı için önerilen yeme içme çizelgelerinde potasyum ve magnezyumla beraber kalsiyum ihtiva eden yiyeceklerde bulunur. Yaşa ve cinsiyete göre ihtiyaç duyulan günlük kalsiyum payı farklılaşmakla beraber önerilen doz 310 ila 400 mg arasında yer almaktadır. Kafi oranda kalsiyum almak adına süt mahsulleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fasulye ve tofu yiyebilirsiniz. Bunları besin zincirinize eklemeniz durumunda kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tansiyon probleminizden kurtulabilirsiniz.

Yorum yap