İyi Gelen Şeyler

Taurin Nedir?

Taurin Nedir?

Enerji içeceklerinde yaygın olarak kullanılan taurin (taurine) norölojik gelişime katkıda bulunan, kandaki mineral tuz ve su dengesini sağlayan bir amino asittir. Taurin, yediğimiz kırmızı et ve balıklarda doğal olarak bulunur. Ayrıca anne sütünde de bir miktar taurin vardır. Bazı çalışmalar, taurinin fiziksel ve zihinsel performansı arttırdığını ortaya koymaktadır. Ancak enerji içecekleri ya da besin takviyesi olarak ekstra taurin tüketmenin uyku bozukluğuna, sinirlilik haline ve çarpıntıya neden olabileceği unutulmadan dozaj konusunda bir uzmana danışılmalıdır.

Taurin ve Kullanım Alanları

Taruinin esansiyel (temel) amino asitlerden farklı “şartlı” bir amino asit olmasıdır. Temel amino asitler vücut tarafından üretilemez ve gıdalar yoluyla alınmaları gerekir. Ancak vücudumuz taurin üretme yetisine sahiptir. Bazı nedenlerden dolayı bünye taurin üretmediğinde taurinin takviye olarak kullanılması gerekebilir. Örneğin anne sütü almayan çocuklarda vücut henüz taurin üretmediği için “bebek mamaları” genellikle bir miktar taurin içermektedir.

Diğer Kullanım Alanları: Taurin, besin desteği ve ilaç olarak konjestif kalp yetmezliği, viral hepatit, yüksek kolesterol ve kistik fibrozis tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca epilepsi, otizm, dikkat eksikliği ve hiperkativite bozukluğu, şeker hastalığı, retina sorunları ve alkolizm tedavisinde kullanılan besin takviyeleri arasında yer almaktadır.

Taurin Eksikliği

Vücudun yeterli miktarda taurin üretemediği ve beslenme yoluyla eksik taurin tamamlanmadığında aşağıdaki sağlık sorunlarının görülme riski artabilir.

Kalp Sorunları: Taurin eksikliği yaşayan kişilerde kalp hastalıkları görülebilir. Taurinin kalp sağlığı üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğu henüz net olarak bilinmemekle birlikte birçok kalp hastalığının tedavisinde taurin takviyesi kullanılmaktadır.

Göz Sorunları: Düşük taurin seviyesi çeşitli göz sorunlarına yol açabilir. Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalarda uzun süreli taurin eksikliğinin retina dejenerasyonu ve görüş kaybına neden olduğu tespit edilmiştir.

BENZER  Diyetle Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Kas Sorunları: Kaslarda yüksek oranda bulunan taurin antioksidan etkisiyle kasları serbest radikallere karşı korur. Taurin eksikliğinde kaslarda tahribat meydana gelebilir ve kas kütlesi azalabilir.

Azalan Dayanıklılık: Taurinin fiziksel dayanıklılığı nasıl etkilediği ile ilgili yapılan araştırmalarda taurin takviyesinin özellikle profesyonel atletlerde fiziksel dayanıklılığı önemli oranda arttırdığı tespit edilmiş. Fareler üzerinde yapılan bir diğer çalışmada ise taurin eksikliğinin dayanıklılığı %80 oranında azalttığı belirlenmiş.

Taurinin Yan Etkileri

Günde 3000 mg taurin genel olarak “güvenli” kabul edilmektedir. Ancak enerji içeceklerinin kutu başına 1000-2000 mg taurin içerdiği düşünüldüğünde bu rakamın aşılması pek zor değil. Fazla taurin böbrekler tarafından süzülüp vücuttan atıldığı için aşırı enerji içeceği tüketmenin ilk zararı böbrekler üzerindedir. Uzun süre günde 3-4 adet enerji içeceği içmek bir süre sonra böbreklerde tahribata ve böbrek sorunlarına neden olacaktır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde enerji içeceği tüketilmemelidir. Bu gibi hassas dönemlerde enerji içeceği içmek fetüsün gelişimine zarar verebilmektedir. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadıkça çocuklar taurin desteği almamalı ve enerji içeceği tüketmemelidir. Fazla miktarda taurin çocuğun normal fiziksel ve zihinsel gelişimini engelleyebilir.

Kafein hassasiyeti bulunanlar, depresyon, kaygı ve bipolar bozukluk tedavisi görenler, karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar, kalp hastalığı bulunanların enerji içeceği tüketmesi önerilmez.

Aşırı miktarda enerji içeceği içmek sağlıklı insanlarda çarpıntı, kas seğirmesi, halsizlik, halüsinasyon ve benzeri yan etkilere yol açabilir.

Yorum yap