İyi Gelen Şeyler

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması, parmakta yer alan tırnakların deriye gömülmesi durumudur. Tırnak batması parmağın uç kısımlarından olabileceği gibi genelde bu vakalar parmağın yan kısımlarında meydana gelir. Acı verici nitelikte çekilmez ağrıların oluşmasına neden olduğu için de tırnak batması nasıl geçer konusu sürekli olarak gündeme gelir.

Tırnak batması sonucunda meydana gelen ağrılar ve iltihaplanmalar, tırnağın deriye battığı noktada meydana gelir. Oluşan iltihaba müdahale edilmemesi durumunda iltihabın yoğunluğu artar ve sürekli olarak akıntı meydana gelir. Tırnak batması iltihap oluşumuna neden olduğu için kesinlikle önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir.

Çoğu kişi çekilmez ağrılardan dolayı tedavi sürecini erken dönemde başlatır ancak bazı kişilerin doktora gitmemeye direndiği, bundan dolayı aşırı iltihaplanmaya ek olarak kemiklerde de iltihap oluştuğunu biliniyor. Kemikte iltihap oluştuğu zaman genellikle parmaklar cerrahi müdahalelerle kesilir. Bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Tırnak batması sonucunda oluşan iltihap genellikle antibiyotik ilaç kullanımıyla tedavi edilmektedir.

Tırnak batması vakaları genellikle ayak başparmağında ortaya çıkar fakat diğer tırnaklarda da görülme ihtimali vardır. Erkeklerde kadınlara oranla tırnak batması vakası daha sık gözlemlenir. Genelde erkeklerin yanlış ayakkabı seçimi yapması bu durumun oluşmasında etkilidir. Ayağı aşırı derecede sıkan ayakkabılar tırnağın düzgün bir formda uzamasını engelleyerek tırnak batmasının ortaya çıkmasına neden olabilir. Tabi ki tırnak batması sadece bu durumlardan dolayı ortaya çıkmaz. Vakaların meydana gelmesine neden olan faktörler aşağıdaki gibidir.

Tırnak batması neden olur?

  • Ayağı aşırı derecede sıkan ayakkabıların giyilmesi ve parmaklara fazla yük binmesine neden olan topuklu ayakkabıların tercih edilmesi tırnak batmasına neden olabilir.
  • Tırnak batması vakalarına yaygın bir şekilde sebep olan diğer bir faktör ise tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesidir. Tırnakların özellikle yuvarlak olarak kesilmesi, tırnakların parmak köşelerine batmasına neden olmaktadır. Uzmanlar bu yüzden tırnakların düz bir şekilde kesilmesi gerektiğini belirtmektedir.
  • Tırnak yapısının bozulmasına neden olan her durum, tırnakların düzgün bir şekilde uzamasını engelleyeceği için tırnak batması vakaları gözlemlenebilir. Özellikle tırnak mantarı adı verilen rahatsızlık tırnakları aşırı derecede yapısal olarak bozar. Eğer tırnak mantarı sorununuz varsa bu durum tırnak batmasını tetikleyebileceği için tedavisini gerçekleştirin.
  • Tırnağa alınan darbeler tırnağın yapısını bozarak tırnağın parmağa batmasına neden olabilir. Özellikle futbol esnasında topun tırnağa sert bir şekilde çarpması genelde tırnak batmalarının yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Nadir gözlemlenen bir durum olsa da gen yapısından gelen tırnak özellikleri de tırnak batmasına neden olabiliyor. Örneğin annenizin ya da babanızın bu tarz bir problemi varsa, ilgili sağlık sorununun sizlerde de ortaya çıkma ihtimali aşırı derecede yüksektir.
BENZER  Kırığa İyi Gelen Besinler

Tırnak batması belirtileri

Tırnak batması vakalarını incelediğimiz en çok gözlemlenen belirtinin ağrı ve kızarıklık olduğunu görüyoruz. Genelde ayak başparmağında oluşan bir durum olduğu için saptanması gayet kolay olsa da bazı kişilerin tırnak batması belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaması, vakaların geç teşhis edilmesine neden olmaktadır. Hastalığın ilk evrelerinde tedavisi kolay olduğu için tırnak batması belirtileri bilinmeli ve bu doğrultuda önlem alınmalıdır.

  • Tırnak batmasının ilk gözlemlenen belirtisi, batmanın meydana geldiği bölgeye dokunulduğu zaman aşırı ağrının oluşmasıdır. İlk evrelerde iltihaplanma yoktur ancak sorunun olduğu bölgede deri baskı gördüğü için yüksek ısı oluşur. Bu ısı iltihaplanmanın olacağının habercisidir.
  • Tırnak ete baskı yaptığından dolayı bir süre sonra iltihaplanma meydana gelir. Oluşan bu iltihaplanma sonrasında batmanın olduğu bölgede yer alan tırnağın üzeri deri kaplamaya başlar. Bu durum tırnak yapısının bozulmasına ve tırnağın et içerisine doğru uzamaya devam etmesine neden olur.
  • Oluşan iltihaplanma derecesi arttığında kişinin genel vücut ateşinde yükselme olur. Ayrıca oluşan iltihaplanma bir süre sonra akıntıların oluşmasına neden olmaktadır.

Tırnak batması nasıl geçer

Tırnak batması vakaları genelde geç teşhis edildiğinden dolayı cerrahi müdahaleler ile tedavi edilmektedir. Eğer durumu erken dönemde önemserseniz reçete edilen bazı ilaçlar sayesinde tırnak batmasını ev ortamında da kısa süre içerisinde tedavi edebilirsiniz.

Tırnak batması olan kişilere genelde uzman doktorlar sıcak suda bekletmeyi tedaviye ediyor. Sıcak suyun içerisine atılan antibiyotik özellikli ilaçlar oluşan iltihabın kısa süre içerisinde kurumasını sağlamaktadır. Ayrıca dokuların yumuşamasına yardımcı olarak ağrıların azalmasını da sağlar. Tedavi süresince ayağın temiz tutulması aşırı derecede önemlidir. Bu sağlık problemi enfeksiyon oluşmasına neden olduğu için ayak bakımına eskisine oranla daha fazla özen gösterilmelidir. Ayak nemli kalırsa enfeksiyon daha hızlı yayılır. Bu yüzden ayak kuruluğuna dikkat edilmelidir.

BENZER  Melisa Çayı neye iyi gelir?

Giyilen ayakkabılar aşırı derecede sıkı formadaysa bu durum tırnak batmasının gitgide daha kötü bir hale gelmesine neden olacaktır. Bu vakalar ortaya çıktığı zaman önü açık ayakkabılar tercih edilerek tedavi süreci kısaltılır.

Tırnak batması yaşandığı zaman vaka ilk evrelerindeyse tırnak baskı yapılarak yukarı doğru kaldırılır ve parmakla tırnak arasına pamuk koyulur. Bu sayede tırnağın eti deşmesi engellenir ve tırnak batması tedavisi gerçekleştirilir. Tırnağın uzama formunun normale dönmesi için, bu pamuk koyma uygulamasının yaklaşık olarak 20 gün boyunca devam ettirilmesi gerekiyor. Ayrıca hijyen açısından pamuk belirli zaman aralıklarında değiştirilmelidir.

Tırnak batması nasıl geçer konusunu irdelediğimizde antibiyotik ilaçların önemini görüyoruz. Kullanılan antibiyotik özellikli ilaçlar enfeksiyonun yayılmasını engelleyerek vakanın kötü bir hale gelmesini önler. Buna rağmen ilerleyen vakalar da vardır. Bu tip durumlarda cerrahi müdahaleler yapılarak tırnağın tamamı alınır. Bu en son tercih olarak yapılmaktadır ancak oluşan iltihap kemiğe işlerse doku kaybı oluşabileceğinden dolayı tırnağın tamamen alınması kimi zaman daha mantıklı gelmektedir. Alınan tırnağın tekrardan yerine tırnağın çıkması yaklaşık olarak 1 seneyi bulmaktadır. Bu da 1 sene boyunca dikkatli olmanız anlamına gelmektedir.

Yorum yap