İyi Gelen Şeyler

Tok Tutan Yiyecekler

Tokluk özellikle oruç tutan ve rejim yapan kişilerde önemli kaideler arasında yer aldığından hangi yiyeceklerin tok tuttuğu sürekli olarak merak edilmektedir. Tok tutan besinler sayesinde uzun süre boyunca açlık sorunu ile mücadele etmemek olasıdır. Bu nedenden dolayı sizlere bilimsel olarak kanıtlanmış olan tok tutan yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Tok hissettiren yiyecekler her ne miktarda bir rejim hilesi görünse de hakikaten de daha az kalori ihtiva eden yemeklerden tüketerek daha fazla tok hissetmeniz olasıdır. Tokluk veren yiyecekler yemeniz zayıflama ve daha sonrasında kilonuzu koruma esnasında açlığa karşı sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Alacağınız gıdaları seçerken muhteviyatında yer alan enerji seviyelerine özen göstermelisiniz. Aynı oranda tüketeceğiniz yiyecekler arasında 20 katından daha çok kalori farkı bulunabilmektedir. Mesela yarım kase iyotlu fıstık ortalama olarak 450 kalori barındırırken yarım kase brokoli yalnız 15 kalori bulundurmaktadır. Bu yüzden hem tok kalmanızı sağlayacak hem de kalorisi düşük olan yiyecekleri tercih etmeniz kilonuzu koruma konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler arasında bulunmaktadır.

Tokluk veren gıdaların ortak yapısı içlerinde büyük miktarda su ve lif yer almasıdır. Bu tarz besinler çoğu zaman düşük kalorilidir. Gıdaları kan şekerini muayyen bir ölçüde tutan ve metabolizma süratini çoğaltarak fazlaca süratli kalori yakılmasına yardımcı olan 2 ana gruba ayırmamız mümkündür

Elma: Bazı işlenmemiş meyvelerde yer alan jelatinli bir nesne olan pektin bakımından varlıklı olan elma yavaş bir şekilde sindirilmektedir ve böylece tokluk hissiyatı meydana getirmektedir. İçerdiği su dozu ile uzun vakit tokluk hissiyatı oluşturan düşük kalorili bir meyvedir. Ülkemizin en ucuz meyvelerinden birisi olmasından dolayı elmayı tüketerek az kalori alıp uzun süre boyunca tok kalabilirsiniz.

Yumurta: Yumurta yüksek protein seviyesi ile size gün boyunca tokluk hissiyatı sağlayacaktır. Protein bununla beraber kan şekerinin artmasının önüne geçip kısa süre içerisinde acıkmanızın önüne geçer. Özellikle ramazan ayı içerisinde oruç tutarken uzun süre boyunca tok kalmak istiyorsanız kesinlikle sahur menünüz içerisine yumurtayı dahil etmelisiniz.

BENZER  Çörek Otu Yağının Cilde Ve Saça Faydaları

Fasulye: İnce bağırsakta bulunan safra kesesi ile kolondaki kasların kasılıp gevşemesini sağlayan cholecystokinin bakımından varlıklı olan fasulye natürel bir iştah kesici olarak tüm tarih boyunca kullanılmıştır. Fasulye kan şekeri düzeyinizi uzun vakit dengede tutar ve bununla birlikte kolesterol düzeyini düşürmeye destek olur. Kolesterol ile ilgili sıkıntısı olup tokluk hissiyatını yaşamak isteyen kişiler kesinlikle bezin zincirlerine fasulyeyi eklemelidir.

Yağlı balıklar: Yağlı ve omega3 açısından varlıklı olan somon, tuna, uskumru benzer biçimdeki balıklar kolesterolü düşük hale getirdiği gibi metabolizmayı süratlendirerek kalori yakımını hızlandırmaktadır. Balıkları kızartma yahut tava yerine ızgara yahut ocakta pişirmeniz daha faydalı olacaktır. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğundan ötürü balık temini bir hayli kolay olup ekonominizi sarsmayacak düzeydedir.

Tam tahıllı besinler: Tokluk veren yiyecekler arasında bulunan tam tahıllı yiyecekler içerdikleri lifler ve b vitaminleri ile şeker gereksiniminin az hale gelmesini sağlamakta ve uzun süren tokluk hissiyatı meydana getirmektedir. Özellikle rejim yapan kişiler acıkmamak için tam tahıllı besinleri tüketerek daha az kalori alıp daha az yemek yiyebilirler.

Patlamış mısır: Patlamış mısırın tok hissettiren yiyecekler listesinde ne işi bulunmakta derseniz aslına bakarsak patlamış mısır bir hayli düşük kalorili bir besindir. Patlamış mısırın kalorisini çoğaltan üretiminde tüketilen yağ ve tuzdur. Şayet fazlaca az yağlı ve az iyotlu patlamış mısır tüketirseniz hem mideniz şişkin hale gelecek ve tokluk hissedersiniz bununla beraber çok az kalori almış olursunuz. Patlamış mısırı pişirirken mısır içerisine az oranda yağ ve tuz eklemeyi göz ardı etmemenizde fayda var.

Tok turan yiyecekler içerisine Hindistan cevizi suyu, çorba türleri ilave edebilir. Bu besinleri yiyerek tokluk hissiyatını uzun zaman sürdürebileceğiniz gibi bedeninize sağlamış olduğu fazladan yararlardan da faydalanabilirsiniz.

BENZER  Cevizin Faydaları

Ramazan ayına yaklaşmış olduğumuzdan dolayı birçoğumuz açlık ile mücadele etmek zorunda kalacağız. Ramazan ayı içerisinde açlık ile alakalı sıkıntılar yaşamamak adına kesinlikle tok turan yiyecekleri sahur menünüze eklemelisiniz. Ayrıca gün içerisinde su kaybından dolayı metabolik sorunların gözlemlenmemesi için iftar sahur arasında yeterli düzeyde su tüketmeye özen gösterin.

Yorum yap