İyi Gelen Şeyler

TSH Yüksekliği Nedir Belirtileri Tedavisi

TSH bir hormon türü olup beyinde yer alan hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Her hormon türünde olduğu gibi TSH hormonunda salgılanma oranı artınca çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. TSH yüksekliği belirtileri ortaya çıkınca yaşam kalitesinde de aynı oranda düşüşler meydana geldiğinden dolayı TSH yüksekliği tedavisi yapılması gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta salgılanan her hormonun genel bir görevi bulunmaktadır. TSH hormonunun görevi ise kan yolunu kullanarak troid bezine gitmek ve sonrasında troid hormonunun salgılanmasını sağlamaktır. Ayrıca TSH hormonu kan yolunu kullanarak hipofiz bezine ulaşır ve T3 ile T4 değerlerinin salgılanmasını sağlar. Kandaki TSH hormonu arttığında T3 ve T4 değerlerinde düşüş gözlemlenir. T3 ve T4 değerlerinin düşmesi TSH yükselmesi belirtileri arasında gösterilebilir.

TSH hormonunun yükselmesi çeşitli sorunlara neden olduğu gibi TSH hormonunun gereğinden az salgılanması da çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Terleme oranının artması, gözlerde büyümenin olması, gözlerin ileriye doğru çıkması, ani kilo kayıplarının yaşanması ve kişinin aşırı sıcağa dayanamaması TSH düşüklüğü belirtileri arasında kabul edilir.

TSH yüksekliği belirtileri

TSH hormonu normalinden fazla salgılanacak olursa bu durum troid hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Troid hormonunun yükselmesi doğal olarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Kişinin aşırı yorgunluk hissetmesi, seste kalınlaşmaların olması, adet düzensizliklerinin yaşanması, cinsel isteksizliklerin ortaya çıkması, saçlarda birden bire yüksek oranda dökülmelerin olmasın, kaslarda ağrıların meydana gelmesi, unutkanlık yaşanması ve cilt kuruluğunun ortaya çıkması en çok gözlemlenen TSH yüksekliği belirtileri arasında kabul edilmektedir.

Vücutta meydana gelen çeşitli tümörler, hipofiz bezinde meydana gelen sorunlar, graves hastalığı ve hipotroidi tedavisinde kullanılan ilaçlar TSH yüksekliği probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle guatr problemi olan kişilerde bu hastalığın ortaya çıktığı sıklıkla gözlemlenmektedir hatta guatr hastalığına TSH yüksekliğinin tetikleyici olarak etki yaptığı çok sayıda uzman tarafından belirtilmektedir.

BENZER  Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

TSH yüksekliği tedavisi

TSH yüksekliği yapılan çeşitli kan ölçümleri sonrasında belirlenmektedir. Hastalığın tanısı konulduktan sonra çeşitli ilaç tedavileri ile TSH değerleri normale çekilmeye çalışılır. Genel olarak TSH yüksekliği problemi olan kişilere hipertroidi tedavisinin uygulandığı biliniyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz TSH yüksekliği belirtileri ortaya çıktığı zaman kişinin sorunu ortadan kaldırmak için bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. Hastalık bazen hiçbir belirti vermediğinden dolayı sadece yapılan çeşitli testler sonrasında problem tespit edilebilir. Uzmanlar bu nedenden dolayı insanların zaman zaman kan değeri ölçümü yaptırarak TSH ile ilgili problemlerinin olup olmadığını tespit etmesi gerektiğini belirtiyor. TSH ile ilgili problemleriniz varsa endokrinoloji uzmanlarına görünmeniz gerekmektedir. Endokrinoloji uzmanların sorunun boyutunu belirledikten sonra hastalıkla mücadele etme konusunda nasıl bir yolun izlenmesi gerektiği hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Yorum yap