İyi Gelen Şeyler

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Helicobacter pylori adlı bakteri türünün neden olduğu ülser hastalığı mide bölgesinden başlayıp yemek borusuna doğru yönelen ve boğaza kadar devam eden bir yanma hissiyatıdır. Ülsere iyi gelen yiyecekler ile hastalığın etkilerinin azaltılması mümkündür. Halk arasında ülser hastalığı mide yanması olarak bilinse de durum aslında bu kadar hafife alınabilecek kadar basit değildir çünkü uzmanlar ülser hastalığını ciddi sindirim sistemi hastalıkları arasında görmektedir. Mide ülseri sindirim sisteminin aşırı derecede olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Mide ülseri mide bölgesinde meydana gelmiş olan iltihaplı yaralardır. İltihaplı yaralar müdahale edilmemesi durumunda yayılabildiğinden dolayı ülser tedavisi yapılması gereken bir hastalık türüdür.

Mide ülseri kusma, mide ağrısı, mide bulantısı ve mide yanması gibi yaşam kalitesini düşüren durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve sindirim sistemi ile alakalı en çok gözlemlenen bir hastalık türüdür. Tüketilen yiyecekler ülserin etkilerinin artmasına neden olduğu gibi ülserin iyileşmesinde de etkilidir. Bu yüzden islere iyi gelen yiyecekler sayesinde hastalığın etkilerinin azaltılması ve tedavi sürecinin kısaltılması mümkündür. Tabi ki ülsere iyi gelen yiyecekler tek başına mide ülseri probleminin ortadan kalkmasını sağlamaz. Bu yüzden doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları da vaktinde kullanmanız gerekmektedir.

Mide ülserine ne iyi gelir?

Yapılan araştırmalar sonucunda K vitamini bakımından zengin olan gıdaların, antioksidan özelliği olan yiyeceklerin ve lif oranı yüksek olan bitkilerin mide ülserine iyi geldiği tespit edilmiştir. Mide ülseri tedavisi görüyorsanız hastalığınızın artmasına neden olacak yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sayfamızın devamında yer alan mide ülserine iyi gelen yiyecekler ile bir beslenme zinciri oluşturarak ülserin etkilerinin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

BENZER  Sidre Ağacı Nedir?

Flavonoidler: Flavonoidler bakımından zengin olan gıdalar mide ülserinin oluşmasına neden olan Helicobacter pylori adındaki bakteri türünün çoğalmasını engellemektedir. Bu etkisinden dolayı ülser yaralarını iyileştirici yönde etkisinin olduğunu da söylemek mümkündür. Elma, kereviz ve sarımsak flavonoidler açısından zengin besinlerdir. Bu besinleri tüketerek ülser sıkıntılarınızı azaltabilir ve hastalığınızın daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

K vitamini içeren yiyecekler: Kuşkonmaz, avokado, ıspanak, çavdar, yonca ve lahana K vitamini bakımından zengin olan yiyecekler olup ülser hastalığının etkilerini azaltma konusunda etkilidir. Ayrıca bu besinlerin sindirimi kolay olduğundan dolayı sindirim sisteminizi yormadan bu besinleri tüketebilirsiniz. K vitamini kanın durmasını sağladığı için ülser yaralarında meydana gelen kanamaların durmasını sağlamakta ve bu sayede yaraların büyümesini engellemektedir. Bu etkisinden dolayı ülser problemi olan kişiler kesinlikle K vitamini bakımından zengin olan besinler ile beslenmeye özen göstermelidir.

Lifli Gıdalar: En çok lif içeren gıdalar arasında tahıllar yer almaktadır. Ülser sıkıntısı olan kişiler tahıl ağırlıklı beslenme zinciri oluşturarak yüksek oranda lif alabilir. Lif sindirim sisteminin rahatlamasını sağladığı gibi mide içerisinde biriken fazla asidi emerek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Mide asidinin artması ülser yaralarının büyümesine neden olmaktadır. Bu yüzden mide asidini azaltma etkisi olan her besin türü ülser hastalığına iyi gelmektedir ve lifli besinler de şüphesiz bunlardan birisidir.

 

Süt ürünleri: Süt ürünleri arasında yer alan özellikle yoğurt Helicobacter pylori bakteri yoğunluğunu ayarlama konusunda etkilidir. Bu yüzden süt ürünleri Helicobacter pylori bakteri yoğunluğunu dengede tutmak adına tüketilmelidir. Probiyotikler de yoğunluğun dengelenmesini sağlamaktadır ancak eczanelerde tablet halinde satılan probiyotikler pahallı olduğundan dolayı ihtiyacınız olan şeyleri yoğurt tüketerek de temin edebilirsiniz.

Ülsere zararlı şeyler

Sigara: Aşırı sigara tüketimi mide içerisine çok sayıda zararlı maddenin ulaşmasına ve ülser yakınmalarının artmasına neden olmaktadır. Sigara mide asidi üretiminin artmasına neden olmaktadır. Eğer sigara tüketen bir kişiyseniz aşırı derecede sigara tükettiğinizde midenizde yanmanın oluşmasının en büyük nedeni mide asidinde artışın olmasıdır. Mide asidi ülser hastalığının en büyük düşmanı olduğundan dolayı sigarayı bırakmaya ya da elinizden geldiğince az içmeye özen gösterin.

BENZER  Mide Ekşimesi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Alkol: Alkol asit oranı yüksek olduğundan dolayı mide zarının zarar görmesine ve iltihaplı yaraların oluşmasına neden olur. İltihaplı yaralar da ülser hastalığı anlamına gelmektedir. Aşırı alkol tüketen kişiler incelenecek olursa büyük bölümünün ülser sorunu olduğu görülür. Alkol midenin aşırı derecede tahrip olmasına neden olduğu için alkol tüketimi sağlıklı bir yaşam için sonlandırılmalıdır.

Kafein: Kafein oranı yüksek olan içecekler mide asidi üretimini arttırır. Yeşil çay, kola ve siyah çay kafein oranı yüksek olan besinlerdir. Ülser yakınmalarınızın artmasını istemiyorsanız kesinlikle bu tarz kafein oranı yüksek olan yiyecekleri beslenme zincirinizden çıkarmalısınız. Kafein etkisiyle mide asidinde artış olması ülser yaralarının büyümesine neden olacaktır.

Yağlı yiyecekler: Özellikle hazır olarak satılan gıdaların büyük bölümünün yağ oranının aşırı derecede fazla olduğunu belirtmek istiyoruz. Yağın sindirimi zor olduğundan dolayı aşırı yağlı olan yiyecekler tüketildiğinde mide daha fazla asit üretmeye başlayacaktır. Bu asit üretimi ülser yaralarının artmasına ve ülser yakınmalarının şiddetlenmesine neden olacaktır. Bu yüzden aşırı yağlı yiyecekler terk edilmelidir.

Ülser problemi yaşıyorsanız büyük ihtimalle yanlış bir beslenme zinciri oluşturmuşsunuzdur. Bu hastalıktan kurtulmak adına öncelikli olarak ülsere iyi gelen yiyecekler listesinde yer alan yiyecekleri referans alarak bir beslenme zinciri oluşturun. Daha sonra doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanın. Buna ek olarak stresten de uzak durun. Stres midenin aşırı derecede gerilmesine ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının oluşmasına neden olur. Tüm bunlara dikkat etmeniz durumunda ülser yakınmalarınız en kısa zaman içerisinde sona erecektir.

Yorum yap