İyi Gelen Şeyler

Unutkanlığa İyi Gelen 10 Yiyecek

Unutkanlık yaşlanma sürecinin normal bir parçası olarak kabul edilir fakat bu unutkanlık durumuna boyun eğmemek de mümkündür. Zihindeki zaman etkilerini yavaşlatıcı yönde etkisi olan yiyecekler yani unutkanlığa iyi gelen yiyecekler, zihnin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayarak kişinin unutkanlık gibi zihinsel problemleri yaşamasını engeller. Unutkanlığa iyi gelen besinler sayesinde artık en sevdiğiniz çoraplarınızın nerede olduğunu hatırlamak için çaba harcamayacaksınız. Bu unutkanlığa iyi gelen gıdaları beslenme zincirinize dahil ederek unutkanlık problemini büyük ölçüde ortadan kaldırabileceksiniz.

Aslında herkes çoğu zaman unutkanlık yaşar. Yaşanılan stres, birden fazla işle uğraşmak ve kişinin yaşlanması gibi etkiler unutkanlığın ortaya çıkmasında etkilidir. Yaşanılan unutkanlık düzeyi yüksekse bu durum demans gibi rahatsızlıkların ön belirtisi olarak kabul edilebilir ancak yaşanılan unutkanlık düzeyi düşükse bu durumun endişe verici bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Unutkanlık yaşıyorsanız yapabileceğiniz şeyler arasında antioksidan oranı yüksek, B vitamini açısından zengin, anti inflamatuar yağ oranı yüksek yiyecekleri daha fazla tüketmek yer almaktadır. Bu gıdalar alternatif tıp dünyasında beyin gıdaları olarak kabul edilmektedir. İlgili gıdalar diğer gıdalara göre daha fazla tüketilecek olursa bu kişinin hafızasının güçlenmesini sağlayacaktır.

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler

Bazı gıdalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu gıdaların unutkanlığa iyi geldiği tespit edildi. Şimdi sizlere ilgili gıdaların neler olduğunu açıklayarak genel hafıza problemlerinizin büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlayacağız.

  • Yağlı balık: Somon, sardalya ve su dünyasında yer alan diğer tüm balık türleri beynin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan ve hafıza için gerekli olan bir omega 3 yağ asidi türü olan DHA açısından ciddi oranda zengindir. Beyin açısından ve hafıza açısından önemli olan bu yağ türü beyin hücreleri arasındaki etkileşimi arttırarak mesajların hücreler arasından daha rahat bir şekilde geçmesini sağlar. Bu etkisinden dolayı unutkanlığa da engel olur. Unutkanlık problemi olan kişilere uzmanlar hasta en az 3 defa balık tüketmeyi bu yüzden tavsiye etmektedir. Ayrıca balık yağı takviyesi yaparak da hafızanızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı: bu yağ beynin yakıtı olarak kabul edilir çünkü beynin enerji olarak kullandığı zincirli yağ asitlerini içermektedir. Hindistan cevizi yağının beynin işleyişini geliştirdiği tespit edilmiştir. Bu da hafızanın güçlenmesini sağlar. Gün içerisinde bir miktar Hindistan cevizi yağını yoğurt ile karıştırarak tüketecek olursanız bu hafızanızın gelişmesini sağlayıp, unutkanlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yapı ısıtıldığı zaman insan sağlığına ciddi anlamda zararlı trans yağ formuna dönüşmektedir. Bu etkisinden dolayı eğer Hindistan cevizi yapı tüketecekseniz herhangi bir pişirme işlemine tabi tutmadan tüketmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Yumurta: yumurtanın düzenli olarak tüketilmesi hafızanın gelişmesine yardımcı olacaktır. Yumurta içerisinde yer alan kolin maddesi, bir sinir iletici olan asetilkolin üretiminde rol almaktadır. Kolin adı verilen bu madde, elektriksel uyarıların kesintisiz ve hızlı bir şekilde iletilmesini kolaylaştıran beyinde yer alan sinir liflerini yalıtan miyelin kılıfında yer almaktadır. Yumurta tüketmeyi alışkanlık haline getirerek tüm bu etkilerinden dolayı beyin etkileşimini arttırıp unutkanlık probleminin yok olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ceviz: atıştırmalık olarak ceviz tüketmek hafızanızın gelişmesine büyük oranda yardımcı olabilir. Ceviz beyin yiyeceği olarak kabul edilen bir besin türüdür çünkü alfa linolenik asit açısından zengindir ve DHA yapımında kullanılan omega 3 yağ asitlerini içerir. Ceviz ayrıca beyni serbest radikallere karşı koruyacak düzeyde antioksidan özelliği de taşımaktadır. Halk arasında beyne benzediği için beyne iyi geldiği düşünülen bu gıda gerçekten de unutkanlık gibi sorunları ortadan kaldırma konusunda etkilidir.
  • Avokado: yağ oranı yüksek olmasından dolayı birçok bitki bilimci avokadonun insan sağlığına zararlı olduğunu söyler. Avokadoyu incelemediğimizde aslında bu yiyeceğin beyinde yer alan nörotransmitterlerin sağlığı açısından iyileştirici etkisi olan yağları içerdiğini görüyoruz. İyileştirici yağ açısından zengin olması avokadonun hafıza ve zihin performansını arttırıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Eğer unutkanlık sorunu yaşıyorsanız beslenme zincirinize avokadoyu ekleyebilirsiniz.
  • Yeşil çay: özellikle Çin’de çok uzun yıllardan beri yeşil çayın hafızayı geliştirici etkisi olduğuna inanılır ve bu yüzden sıklıkla yeşil çay tüketilir. Bunu duyan uzmanlar yeşil çay üzerinde araştırma yaptıklarında yeşil çayın güçlü bir antioksidan olduğunu keşfettiler. Yeşil çay içerisinde yer alan antioksidan madde yaşlılıkla ilişkili olan dejeneratif rahatsızlıklarla mücadele etme konusunda etkilidir. Hafıza problemi yaşıyorsanız yani unutkanlık başınızın belası haline geldiyse günde birkaç fincan yeşil çay tüketerek hafızanızın güçlenmesini sağlamanız mümkün.
  • Muz: muz içerisinde yer alan maddeler sayesinde seratonin üretiminin artmasını sağlayarak kişinin depresif halinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Seratonin hormonu stresin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yukarıda sizlere yaşanılan stresin unutkanlığa neden olduğunu belirtmiştik. Çeşitli psikolojik sorunlardan dolayı unutkanlık yaşıyorsanız, muz tüketerek bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Biberiye: biberiyenin sahip olduğu esansiyel yağ, bir aromaterapi etkisi gösterir ve bu sayede zihinsel performansın artmasına yardımcı olur. Biberiye ayrıca kişinin endişe duygusunun azalmasına yardımcı olur. Stresin ortadan kalkmasını sağlayarak hafızanın daha etkin bir şekilde faaliyet göstermesini sağlayan biberiye, kişinin daha rahat bir şekilde odaklanmasına yardımcı olduğu için unutkanlık problemlerinde kullanılabilir.
  • Bitter çikolata: bitter çikolatanın içerisinde yer alan maddelerin unutkanlığa iyi geldiği tespit edildi. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey beyin için sütlü çikolatalar yerine bitter çikolataların tüketilmesidir. Çikolata dünya genelinde sevilen bir gıda olsa da hafıza için dahi tüketimlinde sınırlı olunması gerekiyor. Fazla tüketilmesi aşırı kalori alımına yani fazla kilo probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı belirli miktarda tüketilmelidir.
  • Çilek: çilek beyin açısından önemli olan bir besindir. İçeriğinde yer alan maddelerin sahip olduğu antioksidan özelliği, bu meyvenin beyni korumasını sağlamaktadır. Beynin yıllar içerisinde yıpranmasını ve buna bağlı olarak hafıza kayıplarının yaşanmasını istemiyorsanız çileği severek tüketmelisiniz.
BENZER  Balık Yağı Faydaları

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler unutkanlık probleminizin büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Uzmanlar yapılan beyin egzersizlerinin de unutkanlığı yok etme konusunda etkili olduğunu belirtmektedir. Mesela bulmaca ve sudoku gibi beyin egzersizi yapmanızı sağlayacak hobiler edinerek unutkanlığın yok olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki beyin ne kadar fazla çalışırsa o kadar güçlenir.

Yorum yap