İyi Gelen Şeyler

Ürik Asit Yüksekliği Belirtileri Tedavisi

Ürik asit seviyesinin yüksek olması, ürik asit salınımındaki sorunları ya da ürik asit üretimindeki artışa bağlı olarak kan içerisinde yüksek ürik asit konsantrasyonunun olması anlamına gelmektedir. Ürik asit yüksekliği belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ürik asit yüksekliği tedavisi başlatılmasında önemlidir. Belirtiler erken dönemde tespit edilirse hastalıkla mücadele etmek daha kolay hale gelecektir.

Ürik asit kan içerisinde yer aldığından dolayı canlı metabolizmasının tamamında yer alır. Ürik asit pürin adı verilen maddenin karaciğerde yakılması sonucunda ortaya çıkar. Kan yoluyla böbreklere giden bu madde burada çözünerek üreye çevrilmektedir. Eğer ürik asit böbreklere ulaşıp üreye dönüştürülemezse bu durum kandaki ürik asit seviyesinin artmasına neden olur ve buda ürik asit yüksekliği probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Tıp dünyasında hiperürisemi olarak adlandırılan bu durum kesinlikle önemsenmelidir.

Vücuttaki ürik asit seviyesi 3.0 ve 7.0 mg/dl arasında olmalıdır. Bu değerlerin üzerine çıkılması ürik asit yüksekliği sorununun gözlemlenmesine neden olmaktadır. İlgili rahatsızlığın ev ortamında tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Bu sağlık sorunu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gözlemlenir. Özellikle 65 yaş üstü olan bireylerde ortaya çıkma ihtimali daha fazladır.

Ürik asit yüksekliği neden olur?

Ürik asit yüksekliği idrar yoluyla ürik asidin vücuttan atılamamasından ya da vücuttaki ürik asit üretiminin artmasından dolayı meydana gelir. Kullanılan ilaçlar, kişinin genel sağlığı, alınan tıbbi ilaçlar ve bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler de aynı şekilde bu sorununun görülmesine neden olabilir. Eğer ürik asit yüksekliği ile alakalı bir sorun yaşanıyorsa pürin oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Et ve et ürünleri, deniz ürünleri, kabuklu deniz canlıları ve baklagiller pürin bakımından zengin olan gıdalar olduğu için bu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

BENZER  Okaliptus Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Böbrek yetmezliği sorunu da ürik asit seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Böbrekler süzme faaliyetini layıkıyla yerine getiremeyecek olursa bu durum vücutta ürik asit birikimine yani doğal olarak hiperürisemiye neden olur. Kanser hastalıklarında hızlı bir şekilde hücre ölümleri meydana gelir. Oluşan bu hücre ölümleri de ürik asit seviyelerinde artışların yaşanmasına neden olabilir.

Ürik asit yüksekliği belirtileri

Ürik asit kendisine has belirtileri olan bir sağlık problemi olsa da bazı kişilerde ürik asit yüksekliği belirtileri ortaya çıkmadığından dolayı sorunun tanısını koymak zordur. Ürik asit yüksekliği belirtileri arasında böbrek rahatsızlıkları, böbrek taşı, böbrek yetmezliği ve gut hastalığı yer almaktadır. Şimdi ürik asit yüksekliği belirtileri detaylarıyla ele alınacak.

Gut: bağışıklık sisteminin güçsüz kalması nedeniyle eklemlerde ürik asit kristalleri birikmeye başlar ve bu durum da gut rahatsızlığının meydana gelmesine neden olur. Eklemlerde çekilmez ağrıların meydana gelmesi, eklemlerde iltihaplanmaların olması, ateşin yükselmesi ve eklem bölgesindeki deride farklılaşmaların meydana gelmesi gut hastalığı belirtileridir ve bu da ürik asit yüksekliği sorununun varlığına işaret eder.

Böbrek yetmezliği: özellikle kemoterapi gören kanser hastalarında gözlemlenen bir durumdur. Vücutta ürik sit yüksekliği olması böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasında etkilidir. Kol ve bacaklarda uyuşmaların meydana gelmesi, sürekli kişinin kendisini yorgun hissetmesi ve uyuklama halinin ortaya çıkması böbrek yetmezliği belirtilerindendir.

Böbrek taşı: böbreklerde taşların olması genel olarak ürik asit yüksekliği nedeniyle ortaya çıkar. Hatta uzmanların büyük bölümü meydana gelen böbrek taşlarının neredeyse tamamının ürik asit yüksekliğinden oluştuğunu söylüyor. Böbrek taşları genellikle idrar yoluna taşların gelmesiyle anlaşılır. Kasıklarda ağrının olması, idrarın kanlı gelmesi ve idrar yaparken acı hissedilmesi böbrek taşı belirtilerindendir.

Ürik asit yüksekliği ayrıca kalp rahatsızlıklarına neden olur. Kan ile alakalı bir problem olduğu için hipertansiyon sorununun ortaya çıkmasında da etkili olduğu söylenebilir. Bu sorun ciddi problemlerin de ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı belirli zaman aralıklarında kan ve idrar testi yapılarak kişide ürik asit yüksekliğinin olup olmadığı belirlenmelidir.

BENZER  Korona Ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

Yüksek ürik asit tedavisi

Bir kişide yüksek ürik asit tespit edildiği zaman doktor ilk olarak kişiye bir diyet önerecektir. Diyet içerisinde yer alan yiyecekler ürik asit yükselmesini engelleyeceği gibi var olan ürik asit yüksekliğinin azalmasını da sağlayacaktır. Eğer yükseklik kişinin genel sağlığını tehdit edici boyutlardaysa çeşitli ilaçlar da reçete edilir.

Ürik asit yüksekliği dengesiz bir şekilde beslenen ve böbrekleri ile alakalı sorunları olan neredeyse her kişide ortaya çıkan bir durumdur. Hastalık belirtileri gözlemlenir gözlemlenmez kişi tedavi altına alınmalıdır. Yukarıda tedavinin çeşitli ilaçlar ve uygun diyetler ile gerçekleştiğini söylemiştik. Ürik asit yüksekliği ayrıca çeşitli rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kişide ürik asit yüksekliği devam eder. Bu yüzden bu yükselmeye neden olan etmenler ortadan kaldırılarak tedavinin gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Yorum yap