İyi Gelen Şeyler

Üzüm Ve Çekirdeğinin Faydaları

Kara üzümün faydaları nedir? Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gibi soruların yanıtını araştırmalarıma dayanarak cevaplıyorum. Bugün sizlere en sevdiğim meyvelerden biri olan üzümün faydalarından bahsedeceğim. Öncelikle üzüm ve çekirdek diye ikiye ayırmalıyız. Avrupa’da üzüm çekirdeğinden ilaç yapılmaktadır. Sadece çekirdeğin kendisi bile müthiş etkilere sahiptir. Sadece mevsimsel üzüm değil, kuru üzümünde her devirde tüketilmesi tavsiye edilir. Ben kendimden bahsedeyim, daha sonra üzüm hakkında detaylara geçelim.

Ben, en çok İzmir üzümünü tüketir/severim. Kara üzümde çok seviyorum. Üzüm yerken öncelikle üzümü güzelce yıkarım. Daha sonra bıçak kullanarak üzümü ortadan ikiye keserim. İki tarafı da ayrılır, daha sonra tabağa koyar, yanına da elma dilimlerim. Atıştırmalık olarak, yemekten 1 saat önce tüketirim. Tabii burada anlatmak istediğimi daha yazmadım. Öncelikle kestiğim bu üzümün çekirdeklerini her yemek istediğimde çatal yardımı ile ayırırım. Tabağımın kenarında birikir, en son topluca tüketirim. Ben böyle seviyorum, sizler bunu denemeyin, tadı oldukça acı olacak ve damağınız, ağız içiniz uyuşacaktır.

Beni bunlar etkilemiyor, bu şekilde rahatlıkla tüketiyor ve bir bardak su ile meyve yemeyi tamamlıyorum.

Şimdi ise üzüm ve çekirdeği hakkında detaylı bilgiye geçelim.

Üzüm, dünya genelinde yaygın olarak tüketiliyor. Üç rengi vardır. Bunlardan yeşil, kırmızı ve siyahtır. Dünya genelinde bilinen otantik meyvelerden en fazla tüketilen meyve diyebiliriz. Otantik nedir? Otantik içine hiçbir şey katılmayan, eksiksiz anlamlarına gelir, yani organik diyebiliriz.

Tabii benim makalemin başında yazdığım/yediğim üzüm siyah üzüm. Halk arasında “kara üzüm” diye geçiyor. Bunu söyleme sebebim, üzümün rengine göre tadı olmasından dolayı. Yani, özellikle yeşil üzüm biraz ekşi olur, siyah üzüm mayhoşu olarak bilinir. Bu ufak detayı geçtikten sonra, üzümün ulaşmadığı sektör yok, kozmetiklerin içinde, sağlıkta, ilaç sektöründe filan hep üzüm var.

Üzümün en büyük özelliklerinden biriside enerji vermesidir. Enerji açısından zengin olduğu kadar, lif içerir.

İçindekiler

Üzüm Hangi Vitaminleri İçerir?

Bol miktarda C-K-E vitaminleri içerir. Yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, kroten, zeaksantin içermektedir. Folatlar, Niasin, Pantotenik, Riboflavin, Tiamin gibi vitaminleri de içerir. Yazamadıklarım olduysa da kusura bakmayın.

Üzümün Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Ufak bir deleme yaparak sağlığa faydalarını maddeler halinde yazacağım. Yanlarına da gerek gördüğüm notları düşeceğim.

 1. Migrene iyi gelir / Direkt üzüm tüketemeyenler, üzüm suyu tüketsinler. Tabii burada her zaman söylüyorum, süreklilik önemlidir.
 2. Unutkanlığa iyi gelir / Alzheimer hastalığı olarak bilinen, özellikle yaşlılarda olan bu hastalığa iyi gelir. Üzümün yanında ceviz yemeyi de tavsiye ediyorum. İlerleyen zamanlarda ceviz ile alakalı yazı hazırlayacağım.
 3. Hazımsızlığa iyi gelir / Bu konuda iddialıyım, üzüm suyu ya da direkt üzümü tüketenlerde hazımsızlık olmaz.
 4. Meme kanserinden koruyucudur / Bayanların özellikle tüketmesi bu yüzden önemlidir. Bayanlar, her gün doğal üzüm suyu tüketmelidir.
 5. Göze iyi gelir / Bu konuda daha önce birkaç makale yazdım. Havuç ve tereyağı gözlere iyi gelir. Linklere tıklayarak makalelere ulaşabilirsiniz.
 6. Böbrek dostudur / Haşlama gibi üzümde böbreklere iyi gelir. Ürik asit içermesinden dolayı son derece faydalıdır.
 7. Astıma iyi gelir / Üzüm tüketmek astım gibi nefese dayalı sorunları azaltır. Astım hastalarına ilk tavsiye edilen otantik meyve üzümdür.
 8. Mikrop gidericidir / Bu konuda özellikle kırmızı üzüm tavsiye edilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde mikropları giderir. Yaralara iyi gelir. Mikropları yok ettiğinden dolayı, bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olur.
 9. Cilt sağlığı için önemlidir / Özellikle sitemiz iyi gelen şeyler üzerine kuruludur. Bu konuda tavsiyelerimiz, üzüm cilt sağlığı için son derece önemli bir yere sahiptir. Antioksidan özelliği ve antienflamatuar özelliği ile cilde güzellik verir. Tavsiye ettiğimiz otantik meyvelerden ilk sırada yer alır.
 10. Kabızlığa iyi gelir / Özellikle bol protein alanlara tavsiyemdir.
 11. Güneş lekeleri ve güneş yanıklarına iyi gelir / Güneş D vitamini açısından çok önemlidir. Türkiye’de güneşten çok ne var ki? ? Güneşin zararlı ışıklarından üzüm koruyabilir, tüketmelisiniz.
BENZER  Hafıza Güçlendiren Yiyecekler

Maddesel olarak yazdıklarım yeterli. Son olarak saç ve cilt sağlığı için faydalarını da söylemeliyim. Özellikle saça çok faydalıdır. Saçı güçlendirir ve çabuk uzamasını sağlar.Bu arada cilt sağlığına ek olarak üzüm, cildi gençleştirir ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

Üzüm hakkında verilecek bütün detayları ele aldım, şimdi çekirdeğine geçelim.

Üzüm Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları

Halk arasında yaygın olan görüşleri aktarıyorum. Öncelikle bundan birkaç yıl öncesine kadar, henüz internetin bu kadar yaygınlaşmadığı dönemleri kast ederek, üzüm yerken çekirdeksiz olanı seçer, çekirdeği hiç sevmezdik. İşte çağ ilerledikçe, internet bu kadar yaygınlaştıkça görüyoruz ki Avrupa’da üzüm çekirdeği ilaç olarak kullanılıyor/marketlerde çekirdek satılıyor ve faydaları anlatılıyor. Günümüzde henüz yeni keşfedilen üzüm çekirdeği zihin açıyor, kılcar damarlara fayda sağlıyor.

İnsan sağlığı için damarlar çok önemlidir. Damaların zarar görmesi, zayıflaması, tıkanması gibi unsurlar, hasta eder, tehlike arz eder. Üzüm çekirdeği ise bunların önüne geçerek, damarların güçlenmesini sağlıyor.

Avrupa’da yapılan bir test diyor ki: E vitaminden bile 50 kat güçlü olan üzüm çekirdeği en güçlü antioksidandır.

Görüyor musunuz? Bu denli bir mucize Türkiye’de yani, bizim topraklarımızda yetişiyor.

Bu arada üzüm çekirdeğinin tarihi hakkında sizlere ipucu vereyim. Üzüm çekirdeğinin bilinen en yakın tarihi 1947 yılına ait. Yani, 50’ yılı aşkın süredir Avrupa araştırıyor ve verimini alıyor. Türkiye’de ise az önce söyledim, ne yazık ki yaygın değildi. Tabii köy gibi yerlerde, tarım alanlarında zaten tüketiliyordu, sadece içeriği bilinmiyordu. Bilinçlendikçe, bilinçsizce tüketilen her şeyin faydasını da öğrendik.

Üzüm Çekirdeği İle Alakalı Araştırmalar

 1. Fransa’da damar koruyucu olarak piyasaya sürülen ilk ilaç üzüm çekirdeğidir. Yıl olarak 1950 tarihi biliniyor.
 2. Üzüm çekirdeğinin bilinen bir diğer faydası da, diş ve dişetlerine olan faydalarıdır. Yapılan araştırmalarda diş ve dişeti rahatsızlıklarını giderdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra, gözde kararma, gece körlüğü, alerji ve varis gibi sorunlarında çekirdek ile üstesinden gelinmiştir.
 3. 1995 yıllarına ait İtalya’da yapılan araştırmalara göre, kramp girme sancılarını giderdiği görülmüştür. Ağrıyı giderirken, yanma hissi oluşmasını da aynı zamanda gidermiştir.
 4. Buna ek olarak ilk olarak 1985 yılında bu araştırmayı yine Fransa yapmış, ağrı, sancı ve krampları geçirdiği görülmüştür. Zaten 1995 yılında yapılan araştırmada bunu desteklemek amaçlı yapılmıştır.
 5. Fransa’da aynı zamanda tansiyona olan faydalarını kanıtlamak için 100 denek üzerinde test yapılmış ve ispatlanmıştır.
BENZER  Böbreklere İyi Gelen Şeyler

Kısacası Fransa, İtalya gibi ülkeler yıllar önce yüzlerce çeşit testlerle faydasını kanıtlamıştır.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Sizleri daha fazla sıkmamak adına maddeler halinde olan faydalarına geçelim.  Düzenli olarak tükettiğiniz zaman bu faydaların sizin üzerinizde olan etkilerini tecrübe etmiş olacaksınız. ?

 1. Anti-aging etkisi vardır. / Yaşlanmaya iyi gelir, damarları yeniler ve yaşlanma belirtilerini azaltır.
 2. Tansiyona iyi gelir. / Yüksek tansiyonlu insanlar mutlaka tüketmelidir. Hatta yapılan araştırmalara göre, Kılcal damara sahip olan insanlar en çok yüksek tansiyonu olan insanlar olarak biliniyor. Bu açıdan diyorum ki mutlaka düzenli olarak üzüm tüketin.
 3. E vitamininden çok daha güçlüdür.
 4. C vitamininden çok daha güçlüdür.
 5. 25 yaşından sonra vücudun direnci azalır, üzüm bu direnci yükseltir.
 6. Antioksidan olarak oldukça zengindir.
 7. Sigara bağımlısıysanız, sigaranın etkilerini azaltır.
 8. Alkol içinde aynılarını söyleyebilirim.
 9. Üzüm tüketerek zararlı olan her şeyi vücuttan uzaklaştırabilirsiniz.
 10. Cilt sarkmasına iyi gelir.
 11. Ödeme iyi gelir.
 12. Varise iyi gelir.
 13. Kalp krizlerine iyi gelir.
 14. Cinsel hayatında sorun olanlara tavsiye edilir.
 15. Cildi cansız görünenlere iyi gelir.
 16. Cildi kırışanlara iyi gelir / Tüketmeye mutlaka başlamalıdır.

Üzüm Çekirdeği Ne Kadar Tüketilmeli?

Bu araştırmayı yapanlar 100 Mg kadar günlük tüketilmesini tavsiye ediyor. Genelde Üzüm Çekirdeği Ekstraktı olarak satılırlar ve bir kapsül yaklaşık 300 mg’dır.

Yazımız bu kadar uzun olabilir, bir salkım üzümü yemek en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Bütün bu faydalardan bir salkım üzüm ile yararlanabilirsiniz. Mevsimi dışında kapsül olarak ve kuru üzüm olarak tüketmenizi tavsiye ederim.

Yorum yap