İyi Gelen Şeyler

Vücuttaki Ödemi Azaltan 5 Beslenme Alışkanlığı

Eğer uzun süre ayakta kalıyor, beslenmenizde tuzu veya tatlıyı abartıyor, az su içiyor ve uyku problemleri yaşıyorsanız vücudunuzda ödem oluşması normaldir. Bunların dışında, hava sıcaklığının artması, vücudumuzun işleyişi için gerekli mikro besin öğelerinden vitamin ve mineralin yetersiz alımı ödemi tetikleyen diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Hiçbir besinin mucizevi olmadığının altını her zaman çiziyorum ama bazı beslenme alışkanlıkları ve bazı besinler de ödem şikayetlerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. İşte ödemi azaltmanın 5 yolu! 

Vücuttaki Ödemi Azaltan 5 Beslenme Alışkanlığı

1. Beyazlardan Uzak Durun!

Beyaz şeker, beyaz ekmek gibi rafine karbonhidrat tüketimi, kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı artışlara neden olur. Yüksek insülin seviyeleri, böbreklerdeki sodyumun emilimini artırarak vücudunuzun daha fazla sodyum tutmasına sebep olabilir. Daha fazla sodyum demek, daha fazla sıvı hacmini ve ödem demek… Bu sebeple beslenmenizdeki rafine karbonhidratları kompleks olanlarla değiştirmek, ödem şikayetinizi hafifletebilir.

2. Vücudunuzda Potasyuma Yer Açın

Beslenmenizde potasyum kaynağı olan; muz, avokado ve domatesyeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyvelere yer verin. Çünkü potasyum, sodyum seviyesini azaltarak ve idrar üretimini artırarak vücutta su tutulumunu, yani ödemi, azaltmaya yardımcı oluyor.

3. Su İhtiyacınızı Meyve ve Sebzeden Karşılayın

Kirazananaskayısısalatalık ve maydanoz gibi besinler de içeriğindeki yüksek su, vücuttaki ödemi azaltmaya yardımcı olur. Sabahları güne 2-3 adet kuru kayısı ve 1 bardak su ile başlamanız, ara öğün seçeneği olarak 2 ince dilim ananas veya 2 adet salatalık tercih etmeniz, öğle/akşam öğününüzde bol yeşillikli maydanozlu bir salata tüketmeniz, gün boyu ödem şikayetinizi hafifletecektir.

BENZER  Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

4. Tuz Tüketimine Dikkat!

Günde 2.5-3 litre su tüketiminizin olması çok önemli. Bunun yanı sıra tuz tüketimini azaltmak da ödem şikayetlerinize yardımcı olur. Tuz tüketiminizi günde 5 gramı (yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı) geçmeyecek şekilde planlayın.

5. Gizli Silah: Yoğurt ve Kefir

Bağırsak sağlığınız için günlük öğün akışınızda destekleyici probiyotik besinlere yer vermeyi unutmayın. Ara öğünlerinizin birinde probiyotik yoğurt veya kefir tercih edebilirsiniz.

Yorum yap