İyi Gelen Şeyler

Yağ Bezesi Tedavisi

Cilt yapısı bozuklukları ve yaşanılan stres gibi durumlar en çok cilt üzerinde yağ bezelerinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Yağ bezesi tedavisi kimi zamana aşırı derecede uzun sürdüğünden dolayı tedaviye ne kadar erken başlanırsa olumlu sonuçlara o denli kısa süre içerisinde ulaşılabilinir. Çok sayıda kişi bir cilt problemi olan yağ bezesi ile mücadele etmek zorunda olduğundan ötürü sizlere yağ bezesi tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Yağ bezeleri çoğu zaman kafa teninde, bayan cinsi organının dudak kısımlarında, erbezleri torbasında, sırt ve meme kesiminde görülmekle beraber bedenin her kısmında gözlemlenebilir. Bu yağ bezeleri alınıp incelendiğinde içerisini dolduran keratin açığa çıkacağından dolayı fena bir koku meydana gelir. Oluşan bu kokunun sizi korkutmasına gerek yoktur çünkü bu tarz bir kokunun meydana gelmesi gayet normaldir.

Çoğu zaman bedenin kıllı kesimlerinde gözlemlenen yağ keseleri uzun vakit fark edilmez ise kesimde yer edinen tüylerin ya da saçların dökülmesine sebep olabilir. Yağ bezeleri çoğu zaman deri altında tümseğe benzer biçimde şişlik meydana getirdiği için düzenli bir şekilde elle ve ayna karşısında yapacağınız kontrollerle gelişmeden fark edebilir ve hemen iyileştirilmesine başlayabilirsiniz. Her sağlık probleminde olduğu gibi yağ bezesinde de tedaviye erken başlanması problemin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Birtakım yağ keseleri iltihap kaparak cerahatli ve sızılı yaralar haline gelebilmektedir. Bazı hallerde kozmetik mamullerle iyileştirme edilemeyecek büyüklükte yağ keseleri basit bir operasyonla alınarak tekrar o kesimde yağ kesesi meydana gelmesinin önüne geçilmektedir. Hanede meydana getirilen nebatsal iyileştirmeler yağ kesesinin büyüklüğünü az hale getirmekle beraber tamamıyla iyileşmesini sağlamamakta ve zamanla yağ birikiminin çoğalarak bezenin yeniden büyük hale gelmesine sebep olabilmektedir. Yağ kesesinin tamamıyla üstesinden gelebilmek için ne olursa olsun bir profesöre danışmalısınız. Sağlık uzmanının vereceği bilgiler doğrultusunda ilgili problemden daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

BENZER  Cildinizi Tazeleyecek Ballı Limonlu Sabun Tarifi

Yağ kesesini küçük hale getirmek için hanede tatbik edebileceğiniz birtakım metotlarda yer almaktadır. Gün içerisinde 2-3 defa yağ kesesi üstüne sıcak suyla ıslattığınız bir bezi yerleştirip 20-30 dakika beklemeye alın. Bu tatbik yağ bezesinin küçük hale gelmesini sağlayacaktır. Derinizde yağ bezeleri var ise yağlı deri bakım ürünleri tüketmekten uzak durmalı ve çok güneşte kalmamalısınız. Yağ bezesinin enfeksiyonlaşmasını arzu etmiyorsanız mutlak suretle kendiniz sıkıp patlatmayın. Çünkü yağ bezelerinin sıkılmaya çalışılması bezenin daha fazla büyümesine neden olabilmektedir.

Yağ bezesini mutlak suretle sivri bir şeyle, sıkarak patlatmaya çabalamayın. Yağ bezesi ve çevresini anti bakteriyel özelliğe sahip olan sabunla temizleyerek enfeksiyonlara karşı tedbir alın. Gün içerisinde 2-3 kere sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu beze üzerinde 20 dakika civarında beklemeye alın. Yağ ihtiva etmeyen kozmetik losyonlar tüketin ve güneşte çok kalmamaya özen gösterin.

Ameliyatsal operasyonlar yağ bezelerinden kısa süre içerisinde ve kalıcı bir şekilde kurtulmanın basit yoludur. Genel temizliğe itina göstermek yağ bezelerinin meydana gelmesini önleyebilir.

Yağ bezeleri çoğu zaman sızıya sebep olmamakla beraber bilhassa bedenin gözle görülen bölümlerinde meydana gelenleri sorun olabilmektedir. Görünüşlerinin yanında fazla kritik hastalıklara yol açma yahut farklı olarak hastalıkların habercisi olma niteliklerinden ötürü bir hekime göstermeniz sağlığınız açısından yerinde bir karar olacaktır.

Alacağınız profesyonel öneriler ile yağ bezelerinden yakın zamanda kurtulabilirsiniz. Yağ bezelerini hanede patlatmaya çalışırsanız iltihap kapıp daha da kritik yaralara sebep olma olasılığı fazla yüksektir. Tüm bu nedenlerden dolayı birden bire çıkıp ani şekilde aşırı derecede büyüyen yağ bezeleri gözlemlendiği zaman kesinlikle problemi çözmek adına alanında uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Çünkü yağ bezeleri kimi zaman amansız hastalıklar içerisinde bulunan kanser hastalığının habercisi olabilmektedir.

BENZER  Makyaj Temizleyicini Kendin Yap! Hintyağlı Makyaj Temizleyici

Yorum yap