İyi Gelen Şeyler

Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Normal şartlarda yağlı saçlar, saç derisini korumasıyla biliniyor. Ancak her gün saçını şampuan ile yıkamak zorunda kalanlar, saçlarının bir süre sonra daha fazla yağlandığına şahit olabilir. Bunun nedeni, şampuanın yanlış seçimi ve şampuanların büyük bir kısmının saçı kurutuyor olmasıdır. Yani, şampuan saçı kuruttuğu için saç daha fazla yağ üretiyor. Böylece aşırı yağlanma sorunu ortaya çıkıyor. Burada dikkat edilmesi gereken tüm hususları makalemizde ayrıntılı olarak yazacağım.

Saçın Yağlanmaması İçin

Her gün saçını yıkamak zorunda olanlar şampuanı 2 günde 1 olacak şekilde kullanmalıdır. Her gün şampuan kullanımı saçın daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Ya da her gün yıkamak zorunda olanlara kuru şampuan öneriyorum. Bununla alakalı ilerleyen günlerde yazımız olacaktır. Saçları normalden daha fazla yağlananlar ise yağlı saçlar için yazılan şampuanları tercih etmelidir. Bu tür şampuan kullananlar arındırıcı şampuanları da elinde bulundurmalıdır.

Nemlendirici ve arındırıcı şampuanları saça uygularken de oldukça dikkat etmelisiniz. Saç diplerine sürerek değil, saç uçlarına doğru dipten aşağı olacak şekilde uygulamalısınız.

Saçın Yağlanmaması İçin Sakınılacak Yöntemler

Dikkat edilecek birkaç husus vardır. Köpük, sprey, jöle gibi saçların aşırı yağlanmasına sebep olan kozmetik ürünlerinden sakının. Bunlar gerçekten saçı yağlandırır ve dökülmesine neden olur.

İkinci olarak, saçlarınızla fazla oynamayın. Tarak ya da fırça ile her zaman fırçalamayın. Bu gibi durumlarda yağlanmayı tetiklemektedir.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir

Saç yağlamasını önlemenin bir diğer yolu da duş alırken su dengesidir. Sıcak su ile duş aldıktan sonra, saçı durularken soğuk su ile durulayın. Dahası, şampuan kutularına ağzına kadar su ekleyin ve bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi katın. Durulama işlemini yaparken bir miktar saçınıza uygulayın. Bu şekilde saç temizlenir ve parlak bir görünüm sağlanır. Aynı zamanda sirke, yağlanmaya da etkilidir.

BENZER  Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Son olarak dengeli ve sağlıklı besinler tüketin. Yağlı gıdalardan uzak durmanız faydanızadır.

Yorum yap