İyi Gelen Şeyler

Yağlı Cildi Dengelemek İçin Tavsiyeler

Cilt dış etkilerden aşırı derecede etkilendiği kadar kişinin gerçekleştirmiş olduğu eylemlerden de etkilenmekte ve bu durum özellikle cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Cildi aşırı yağlı ya da yağsız olan kişiler çeşitli sıkıntılar ile yüzleşmek zorunda kaldıklarından dolayı yağlı cildi dengelemek içi tavsiyeler vereceğiz. Aşırı derecede yağlı olan bir cildiniz varsa bu sorundan makalemizde yer alan bilgiler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Birçok deri türü bulunmaktadır ve bu cilt türlerinden birisi de yağlı ciltlerdir. Şayet yağlı bir deriniz var ise size iyi ve kötü olmak üzere haberimiz var. İyi havadis, yağlı deriler pürüzlülüklerin minimum ve en geç meydana geldiği, ihtiyarlamanın her türlü emarelerine minimum maruz kalan deri tipidir. Bunun nedeni var olan yağın nemi derinize hapsetmesi ve derinin nemlendirici kullanılmadığı hallerde dahi nemli bir şekilde uzun süre boyunca kalmasıdır. Kötü havadis ise, yağlı deri tıkanık yüzeyler, siyah noktalar ve solgun cilt gözeneklerinin meydana gelmesine oldukça yatkın deri tipidir.

Avantajlarına karşın en iyi teni elde etmek için yağlı deride dengeleme yapmak icap eder. Yağlı bir deriniz olduğundan dolayı sakın üzülmeyin. Birkaç ergonomik adımla bu vaziyetten kurtulabilir, teninizin dengesini sağlamanız mümkün. Aşağıda yağlı deriler için hazırlamış olduğumuz önerileri tatbik ederek daha dengelenmiş ve fazla sıhhatli bir deriye sahip olabilirsiniz. Şayet yağlı deri suratınızda ciddi ve devamlı akne, sivilce meselesine sebep oluşuyorsa daha müessir bir iyileştirme için deri hekimi ile görüşmeniz gerekebilir.

Su natürel yollardan yağlı tenlerin nemli hale gelmesine destek olur.

Bunun ardı sıra zehirli maddelerin de bedenden uzaklaştırılmasını sağar. Bu da bünyede parazit meydana gelişini az hale getirir. Gün içerisinde ortalama olarak 8 fincan su tüketmeniz hem deriniz aynı zamanda diğer organlarınız için faydalı olacaktır.

BENZER  Bebek Pudrası Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Yağlı ve kızarmış yemeklerden fazla yemek de yağlı bir derinin akne ve sivilce üretmesine, daha çok yağlanmasına katkı sağlar. Daha az yağlı ve ayrıca olasıysa yağsız besinler yediğiniz vakit teninizdeki yağ miktarının az hale gelmesine destek olmuş olursunuz. Bolca sebze ve mevsiminde meyveler yiyin. Bu sayede cildinizdeki yağı dengeleyebilirsiniz.

Temizleyici kullanarak suratı yıkamak ve kurulamak yağlı deriler için derman değildir. Tükettiğiniz temizleyiciye özen gösterin çünkü fazla ağır temizleyiciler zannedilenin tersine derinin daha çok yağ üretmesine neden olurlar. Bunun sebebi ise derinin olması gerektiği zaman daha çok kuru olduğu hallerde sisteminizin derinizde bir mesele olduğunu düşünerek daha çok yağ imal etmesidir. Bu insan bedeninin kendini savunma mekanizmasının bir neticesidir. Yağlı deriniz var ise kullanmanız ihtiyaç duyulan temizleyici daha yumuşak ve duyarlı bir temizleyici olmalıdır. Bunun peşi sıra kremler ve nem sağlayan bir dizi bakım mahsullerini de tüketebilirsiniz.

Yağlı bir deriniz var ise asla yüz bölgenizi sabun ile devamlı yıkamayın. Yağlı derilerde sabun tüketmek derinin çok fazla kuru hale gelmesine ve yukarda anlattığımız şeklinde bedenin teni korumak namına daha çok yağ salgılamasına yol açar. Bu devamlı tekrar eden bir vaziyet olursa suratta akneler ve siyah noktalarda çoğalma gözlemlenir.

Yine derinin çok fazla derecede kuru hale gelmesine yol açan kolonya benzer biçimde mahsulleri ve kolonyalı mendilleri yüz bölgenize sürmekten uzak durun. Yüzünüz çok yağlandıysa bir kağıt peçete ile fazla yağı alabilir yahut bir tek su ile yüz bölgenizi temizleyebilirsiniz.

Yağlı teni dengelemek için geceleri yatmadan ve sabah saatlerinde kalkınca kesinlikle yüz bölgenizi yıkayın ve muhteviyatında içki ve sabun bulunmayan deri temizleyicileri ile temizledikten sonrasında yağ ihtiva etmeyen bir nemlendirme özelliği olan losyon ile cildinizi nemli hale getirin. Bu sayede yağlı cildinizin olumsuz etkilerinden kurtulabilir ve cildinizdeki yağı dengeleyebilirsiniz.

Yorum yap