İyi Gelen Şeyler

Yaşlanmaya Son! “Türk Bilim İnsanları Yaşlanmayı Geciktiren Madde Buldu”

7 yıl önce Akdeniz Üniversitesi’ndeki Teknokentte çalışan Türkbiliminsanlarıcildinyaşlanmasını geciktiren bir madde üretti. Maddedermistabakasında bulunan proteinlerin etkisini azaltarak derininyenidenoluşumunusağladığıtespitedildi.

türk bilim insanları yaşlanmayı geciktiren madde ile ilgili görsel sonucu

Dr. Oğuz Öztürk 2012 yılında başladıkları kozmetikbiyoteknolojisi üzerine çalışmalar yaptıklarına Sanayive TeknolojiBakanlığı ile Tarımve OrmanBakanlığı destekli projelerinin bittiğini bildirdi. Dr. Oğuz Öztürk;

“Artık ürünlerimizi tüketiciyle buluşturma aşamasına geldik. Proje için yaklaşık 500 bin TL hibe aldık. Asıl amaç ciltte yaşla meydana gelen kırışıklıkları azaltmaya yönelik yüksek teknoloji içeren ürünler geliştirmek. Cilt yaşlanmasıyla meydana gelen kırışıklıkları azaltabilmek için insan cildinde dermis tabakasında bulunan proteinlerin yıkımını azaltarak derinin yeniden yapılanmasını sağladık. Bunu moleküler modelleme yöntemiyle geliştirdik. Tüm çalışmaları bitti” şeklinde konuştu.

Üretilen madde düzenli kullanıldığında büyük oranda yaşlanmayı azaltığı tespit edildi. Maddeciltteki emilimi hızlandırarak ciltyüzeyini koruduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Öztürk;

“Yüksek teknoloji ürünler yüzde 90 oranında ithal ediliyor. 2023 çalışmaları kapsamında, kozmetik sektöründe ihracat anlamında 5 milyar dolarlık hedef beklenmektedir. Biz de firma olarak ülkemize katkı yapmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda millileştirme, yerlileştirme politikaları içerisinde de bu ürüne yerli ve yabancı üreticilerden talep olacağına inanıyoruz. Firmalarla görüşmeler yapmaktayız” dedi.

Elde edilen etken maddenin sentetikbiyolojik bir ürün olduğunu ifade eden Dr. Öztürk“Ürünü üçüncü nesil lipozom teknolojisiyle birleştirerek biyonanoteknoloji anlamında da kozmetik sektörüne katkı sağlamış oluyoruz. ‘Dervatyl’ markasıyla tescil edilen peptit uluslararası kozmetik ürün bileşenleri terminolojisinde ‘Heptapepdite-45’ olarak isimlendirildi ve dünya üreticileri tarafından kullanılabilir hale geldi” açıklamasında bulundu.

BENZER  Thai Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum yap