İyi Gelen Şeyler

Yaz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Yaz mevsiminde sıcaklığın artmasıyla birlikte doğada yer alan nezle yapıcı virüsler kış mevsimine göre daha aktif hale gelir. Bu durum da yaz nezlesi probleminin sıklıkla görülmesine neden olur. Nezle hastalığına neden olan çok sayıda virüs vardır ve bu virüslerin büyük bölümü etkisini yaz mevsiminde daha fazla gösterir. Birçok kişi kış mevsiminde daha fazla nezle olunduğunu düşünse de uzmanlar yaz mevsiminde nezle vakalarıyla daha fazla karşılaştıklarını belirtiyor. Havaların ısındığı bu günlerde sizler de bu sorunu yaşamaya başladıysanız yaz nezlesine ne iyi gelir konusunda vereceğimiz bilgileri dikkate alın.

Yaz Nezlesi Belirtileri

Nezle soğuk algınlığı hastalıklarıyla benzer özellik görsen bir rahatsızlıktır. Sıradan bir grip hastalığında ortaya çıkan neredeyse her belirti yaz nesinde de ortaya çıkar. Bu yüzden yaz nezlesi belirtileri ortaya çıktığı zaman insanlar grip mi yoksa nezle mi olduklarını net bir şekilde kavrayamaz.

Yaz nezlesi elbette sadece virüs kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Yaz mevsiminde doğada meydana gelen değişiklikler birçok kişide alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda alerji ilaçları kullanılarak nezlenin etkileri azaltılabilir. Gelin şimdi yaz nezlesi belirtileri nelermiş göz atalım.

  • Kişinin kendisini aşırı derecede yorgun hissetmesi,
  • Eklem ve kas ağrıları meydana geldiğinden dolayı sürekli olarak dinlenme isteğinin oluşması,
  • Uzun süren ve bir türlü geçmeyen baş ağrılarının meydana gelmesi,
  • Burun akıntısına ek olarak burun tıkanıklıklarının yaşanması,
  • Derinden gelen öksürük ve sıklıkla hapşırma yaz nezlesi belirtileri arasında yer alır.

Yaz Nezlesi Neden Olur

Yaz nezlesi virüs kaynaklı ya da alerji kaynaklı olarak ortaya çıkar. Alerji kaynaklı olarak ortaya çıkan yaz nezleleri bitkilerden uçuşan polenlerden dolayı meydana gelir. Özellikle yaz mevsimine geçiş yaparken bitkiler üremek için daha fazla polen üretir. Bu durum da polen alerjisi olan kişilerde yaz nezlesinin görülmesine neden olur.

BENZER  Şekeri Düşüren Yiyecekler

Yaz nezlesi ayrıca virüs kaynaklı olarak da ortaya çıkmaktadır. İnsanlar yaz mevsimi geldiği zaman daha fazla bir araya gelir. Kalabalık yerlerde olan etkileşim bir kişiden diğer kişiye hızlı bir şekilde nezle yapıcı virüslerin geçmesine neden olur ve bu durum da yaz nezlesi vakalarının yaygın bir şekilde görülmesine sebep olmaktadır.

Yaz Nezlesine Ne İyi Gelir

Yaz nezlesi ister virüs ister alerji kaynaklı olsun, kesinlikle antibiyotik ilaçların derdinize çare olmayacağını bilmenizi isteriz. Alerji nedeniyle oluşan yaz nezlelerinde alerjiye karşı korunmanızı sağlayacak olan ilaçlar nezlenin tedavisinde kullanılır.

Neredeyse tüm solunum yolu problemlerinde zencefil kullanılır. Aynı şekilde yaz nezlesinin kısa süre içerisinde iyileştirilmesinde de zencefil size yardımcı olabilir. Bal ve zencefili karıştığı her sabah ve akşam bir yemek kaşığı tüketirseniz bu yaz nezlesinin ve etkilerinin hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Özellikle şiddetli öksürüklerin meydana geldiği yaz nezlelerinde kesinlikle bal ve zencefil karışımı kullanılmalıdır. Çok eski zamanlardan beri ıhlamur yaz nezlesini geçirmek için kullanılır. Nezle meydana geldiği zaman boğaz bölgesinde tahriş meydana gelir ve bu durum da boğazın hassaslaşmasına neden olur. Ihlamur çayını tüketerek boğazlarınızın yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Yaz nezlesiyle mücadele ediyorsanız elinizden geldiğince bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamini almaya özen gösterin. Ayrıca boğazının rahatlamasını sağlayacak olan çorbalar kesinlikle yemek öğünlerinizde yer almalıdır. Yaz nezlelerinin büyük kısmı alerji kaynaklı olduğu için polen gibi alerjilerinizin tetiklenmesine neden olacak doğal şeylerden uzaklaşmanız hastalığınızın daha kolay iyileşmesini sağlayacaktır.

Yorum yap