Yer Elmasının Sağlığa İnanılmaz 10 Faydası

Yer elması, yüksek oranda C vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir ve fruktooligosakkarit içerir. Yer elmasının sağlığa yararları arasında bağışıklığı güçlendirmesi, diyabeti önlemesi, sindirimi rahatlatması ve kanseri önlemesi yer almaktadır.

Yer elması, kanser gibi amansız hastalıkların gelişim sürecini yavaşlatmasından dolayı faydaları ile ön plana çıkıyor. Yer elmasının yararları elbette bununla da sınırlı değildir. Kalp hastalıklardan tutun da birçok kemik hastalığının oluşmasını engellediği bilinmektedir. Mevcut bir hastalık söz konusu değilse hastalığın oluşmasının da önüne geçer.

Yer elması, papatyagiller ailesinde yer alan bir bitki türüdür. Yer elmasının diğer adı tupinamba’dır. Bu adıyla daha çok Hindistan gibi ülkelerde bilinir. Anavatanı kuzey Amerika olsa da insan sağlığına olan faydalarından dolayı dünyanın her yerinde tüketilir.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elmasının yararları

Yer elması içeriğinde yoğun miktarda bulunan inulin adındaki madde sayesinde birçok sağlık problemine iyi gelir. İnulin maddesi pırasa, soğan, sarımsak ve enginar gibi besinlerde de yer alsa da yer almasındaki kadar yoğun içeriğe sahip değildirler.

İnulin başta kalp hastalıkları olmak üzere kemik sorunlarına hatta kansere iyi gelmektedir. Şeker hastalarına da önerilmesinden dolayı yer elması şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Yer elması magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, su, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içermektedir. Buna ek olarak içerisinde nişasta olmaması benzer gıdalara oranla daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. İçerisinde nişasta olmadığı için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besin türüdür.

Gelin şimdi yer elmasının sağlığa olan 10 inanılmaz faydasının ne olduğunu öğrenelim.

1. Yer elması bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar

Yer elması lif oranı yüksek yiyecekler arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına katkısı vardır.

Lif, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamasının yanında kişiye tokluk hissi vererek uzun süre boyunca acıkmasını engeller. Bu özelliğinden dolayı diyet listelerinde sıklıkla kendine yer bulur.
Aşırı kilolu olan kişilerde bağırsak problemleri diğer kişilere oranla daha fazla görülmektedir. Aç kalmadan kilo verip bağırsak sağlığınızı normale döndürmek adına yer alması tüketebilirsiniz.

2. Yer elmasının kan şekerini düşürücü etkisi vardır

Yer elması yüksek oranda demir içermektedir. Bu özelliği sayesinde kan şekerini düşüren yiyecekler arasında yer alır. Ayrıca içerisinde yer alan demir şeker hastalarında sıklıkla gözlemlenen kansızlık probleminin önüne geçmeyi de sağlar.

Kansızlık probleminiz varsa yer almasıyla bu sorunu büyük ölçüde yenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu tür besinleri tüketirken beslenme zincirinizde demir emilimini engelleyen yiyeceklerin yer almaması olmalıdır.

3. Yer alması yorgunluğu ve stresi ortadan kaldırır

Yer elması çok sayıda minerali içerisinde barındırır ve bu mineraller vücut fonksiyonlarının sekteye uğramadan gerçekleşmesini sağlar. Bu şifalı besin içerisinde yer alan potasyum yorgunluğu ve stresi ortadan kaldırma konusunda etkilidir.

Potasyum sizlerin de bildiğiniz gibi ayrıca baş ağrısını geçirme konusunda da etkilidir. Aşırı derecede stresli ve yorgun hissediyorsanız, buna ek olarak çekilmez baş ağrılarınız da varsa yer elması tüketerek sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

4. Yer elması kemik erimesiyle savaşır

Yer elmasının içerisinde yüksek oranda fosfor vardır. Bu fosfor yaşlılık döneminde ortaya çıkan ve her geçen gün etkileri artan kemik erimesiyle mücadele etmeyi sağlamaktadır.

Ayrıca içerisinde yer alan fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller kemiklerin dirençli kalmasını da sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı hem gelişim hem de yaşlılık döneminde önerilen besinler arasında yer alır.

5. Yer elması öksürüğü keser

İçeriğindeki maddeler sayesinde öksürüğü keser. Öksürüğü kesmek için kullanılacaksa çorbası yapılarak tüketilmelidir.

Ilık bir tabak yer alması çorbası içmeniz göğüsün yumuşamasını ve öksürüğün azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca solunum yolunu rahatlatıcı etkisi sayesinde bu çorbanın balgam söktürücü etkisi de vardır.

6. Yer elması anne sütünü arttırır

İçeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde anne sütünün artmasını sağlar. Ayrıca anne sütünün besleyici yönünün gelişmesine de katkısı vardır.

Doğum sonrası annelerin en çok yaşamış olduğu sıkıntıların başında sütün bebeğe yetersiz gelmesidir. Bu tip durumlarda hazır mamaya başvurmak yerine yer elması gibi anne sütünü arttırıcı yönde etkisi olan besinlerin tüketilmesi daha doğru olacaktır.

7. Yer elması kanserle savaşır

Yer elması üstünde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda bu besinin kanserle etkin bir şekilde savaştığı tespit edilmiştir. İçerisinde yer alan maddeler kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gibi çoğalmasını da engellemektedir.

Yer elmasının kökleri ve yaprakları üstünde yetişen bir mantar türü; cilt, kolon, sinir ve kan kanserine karşı antikanser olarak etki göstermektedir. Bunlar özellikle Avrupa’da birçok sağlık dergisinde yayımlanmıştır.

8. Yer elması kolesterol değerlerini dengeler

Yer elması, kolesterol değerlerini dengede tutması gereken kişiler için ideal bir besin türüdür. Açlık trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir.

Yer elmasında bulunan fruktooligosakkaritler, lipit seviyelerini azaltmaya ve koroner kalp hastalığı da dahil olmak üzere kalp rahatsızlıklarını önleyen kötü kolesterol değerlerini azaltmaya yardımcı olur.

9. Yer elması testosteron hormonunu arttırır

Yer elması, uzun yıllarda beri düşük olan testosteron seviyesini arttırmak adına kullanılmaktadır. Testosteron seviyesinin artmasını sağlamasının yanında sperm kalitesini arttırdığı da bilinmektedir.

Sperm kalitesinin düşük olma problemi söz konusuysa tek başına şifa kaynağı olmaz. Modern tıp yöntemlerine ek olarak doktor tavsiyesiyle destekleyici tedavi içerisinde kullanılabilir.

10. Yer elmasının saça ve cilde faydaları vardır

Yer elmasını yapısal olarak incelediğimizde yoğun bir şekilde B ve C vitaminlerini içerdiğini görüyoruz. Bu vitaminler sayesinde saçları ve cildi dış etkilere karşı korumaktadır.

Haşladıktan sonra suyunu saçlarınızı yıkarken kullanırsanız saç kökleriniz güçlenecektir. Ayrıca saçların parlamasına katkısı da olacaktır.

Haşlama suyu ile cilt yıkacak olursa cildin canlılık kazanmasını sağlar. Aşırı yorgunluktan dolayı ciltte bir solgunluk varsa yer elması bu solgunluğun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Yer Elması Nasıl Tüketilir?

Yer elması çok farklı formlarda tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Kaynatıp suyu tüketilebileceği için salataların içerisinde de kullanılabilir.

Patatese benzer bir yapıda olmasından dolayı kızartılarak tüketilmesi de mümkündür. Arzu eden kişiler hiçbir işlem uygulamadan çiğ olarak da tüketebilir.

Yer Elmasının Zararları

Yer elmasının yaprakları genelde çay formunda tüketilir. Direkt olarak tüketilecek olursa böbreklerde toksinlerin oluşmasına neden olabilir. Bu etkisinden dolayı yaprakları sadece çay formunda tüketilmelidir.

Fazla tüketilmesi bağırsak ağrılarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca ilaç kullanımlarında ilaçların etkilerinin değişmesine, ciddi rahatsızlık oluşturan yakınmaların oluşmasına neden olabilir. Bu tip zararlarından dolayı yer elması kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here