İyi Gelen Şeyler

Yüksek Kalorili Yiyecekler

Kalorisi yüksek olan yiyecekler özellikle aşırı şişmanlamaya neden olduğundan dolayı şişmanlama korkusu olan kişileri yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durması, bunun yerine enerji değeri yüksek olan yiyeceklere yönelmesi gerekmektedir. Beslenme konusunda uzman değilseniz ve yüksek kalorili yiyecekler nelerdir konusunda bilginiz yoksa sizler için hazırladığımız gıdalar listesine gelin göz atalım.

Ekseriyet düşük kalorili yiyecekler ile zayıflamaya uğraşsa da bazıları için şişmanlamak problem haline gelebilmektedir. Sıhhatli kilo alabilmek için işlenmiş olarak satışa sunulan hazır yiyecekler yerine natürel ve yüksek kalorili besinler kullanmak en doğru seçim olarak görülmektedir. Zayıf olmak her ne miktarda moda olsa bile bedeni sıhhatli tutmak adına olması ihtiyaç duyulan kiloya yağlanmadan çıkmak oldukça mühimdir. Çünkü bedenin istikrarını koruyabilmesi, muafiyet sisteminin etken bir şekilde çalışabilmesi ve bedenin kafi oranda enerji üretimini sağlaması temel olarak bunlara bağlıdır.

Sıhhatli şekilde, bedeninizde yağlanmaya neden olmadan şişmanlamak için yüksek kalorili besinler yemelisiniz. Yüksek kalorili besin derken hamburger ve pizzadan bahsetmiyoruz bunu yanlış anlamamanızı belirtmek isteriz. Bu cins hazır yiyecekler çok fazla yağlanmaya sebep olmakta ve elde ettiğiniz kilolar bedeninize faydadan çok tahribat vermektedir. Yeme içme listenize organik ve yüksek kalorili besinleri ilave etmelisiniz. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Meyve ve meyve suları: meyve ve meyve suları size sıhhatli bir şekilde şişmanlamanızda destek olabilir. Sebzelerle kıyaslandığında meyveler daha çok karbonhidrat ihtiva etmektedir. Yeni sıkılmış bir fincan turunçgil suyu içerisinde yaklaşık 160 kalori bulunmaktadır. Bunun yerine bir turunçgil tüketirseniz yalnız 60 kalori alırsınız. Bu yüzden meyveyi yemek yerine yeni sıkılmış suyunu içmeniz daha çok kalori almanızı sağlayacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurduğunuz sürece hata yapma ihtimaliniz ciddi oranda düşük olacaktır.

BENZER  Böbrek Temizleme Orucu

Yüksek karbonhidratlı yiyecekler: yüksek kalorili besinler sıralamasında bulunan makarna, tam tahıllı besinler, patates, pilav şeklinde yiyecekler kompleks karbonhidrat ve nişasta ihtiva ettiğinden şişmanlatıcıdır. Mesela bir porsiyon makarna ortalama olarak 500-600 kalori içermektedir.

Tereyağı: doymuş yağ payı yüksek tereyağı, peynir şeklinde besinler yüksek kalori rejiminize ilave edebileceğiniz organik besinlerdir. Örnek olarak bir yiyecek kaşığı tereyağı 70 kalori ihtiva etmektedir.

Süt mahsulleri: süt, peynir şeklinde yüksek kalorili besinler bununla birlikte protein ve vitamin bakımından da varlıklıdır. Çok fazla zayıf bireyler için sabah yemeğinde yumurta gibi protein bakımından varlıklı ürünleri, peynir ve tereyağı şeklinde yüksek kalorili besinler ile birleştirilmesi tavsiye edilir. Yoğurtta şişmanlama rejimleri sırasında tüketilmektedir. Bir kase yoğurtta yaklaşık 250 kalori bulunmaktadır. Bu da sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacak düzeydedir.

Kuruyemişler: fındık, fıstık, badem şeklinde kuruyemişler bedeninizin yağ gereksinimini organik yiyecekler ile giderilmesini temin ederken muhteviyatı yüksek kalori ile şişmanlamanıza destek olur. Bununla beraber kuru hale getirilmiş meyveleri de tüketebilirsiniz.

Çikolata: yalnız karşı koyamıyorsanız yemenizi tavsiye ederiz. Çünkü çikolata içinde kan şekerini çoğaltan ve açlığa yol açan rafine edilmiş şeker ve yağ mevcuttur. 100 gr çikolatada yaklaşık 500 kalori yer alır. Az oranda yemeye uğraşın. Bu sayede sağlığınıza olumsuz etki yapmadan kilo alabilirsiniz.

Hazır ve işlenmiş yiyecekler de yüksek kalori ihtiva etmektedir amma velakin içlerinde yer edinen yağlar diyabet, obezite benzer biçimde problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle hamburger, pizza, patates cipsi, dondurma benzer biçimde yüksek kalorili hazır besinlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Kilo alma rejiminize süratli kilo almak için yağ ve yağ ihtiva eden besinleri ilave edebilirsiniz yalnızca yağdan gelen kalorilerin gün içerisinde elde ettiğiniz kaloriye oranının %15-20 miktarında kalmasına itina gösterin. Buna dikkat etmeniz durumunda sağlığınızı tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması muhtemel değildir.

Yorum yap