İyi Gelen Şeyler

Yumurta Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

Günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz yumurtanın hep yararlarından bahsediyoruz. Peki yumurta hakkında efsaneleşmiş doğru bilinen yanlışları biliyor musunuz? Bazı insanlar yüksekkolesterol için katkıda bulunduklarına inanır ve onu yemekten vazgeçerler. Kimisi de yumurtanın çiğyenmesi gerektiğine inanır. Ancak inandığımız bu bilgilerin bir çoğu yanlış!

Yumurta Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

Kilo Vermek İstiyorsanız Sarısını Yememelisiniz

Bazı insanlar şişmanlamaktankorktukları için yumurtanınsarısınıyemekten korkarlar. AmerikanKalpBirliği, günde 1 adet yumurtanınsağlıklıdiyetin bir parçası olacağını iddia ediyor.Yapılan araştırmalar, günde 1 adet yumurtayemenin tükettiğiniz kalorimiktarını azalttığını kanıtladı. Ekmek ya da hamurişi tüketmek yerine yumurtayı tercih edebilirsiniz.

Çiğ Yumurta Haşlanmış Yumurtadan Daha Sağlıklıdır

Bazı insanlar kaslarınıgenişletmek, sesiniiyileştirmek ya da mideasidini azaltmak için çiğ yumurta yerler. Ancak çiğyumurtabeyazıpişmiş olanlar kadar emilmez ve B7vitamin emilini engelleyebilir.

Sadece Beyaz Ve Kahverengi Yumurtalar Var

Kabuğunrengitavuğun türüne bağlıdır. Leghorn tavukların beyazyumurtaları ve RhodeIslandtavuklarınınkahverengiyumurtaları vardır. Bazı ırkların(Araucana, Ameraucana ve diğerleri gibi)mavi ve yeşilyumurtaları bulunur. Renk, pigmente bağlıdır: Protoporfirinkabuğunukahverengi yapar, biliverdin onu mavi ve yeşil yapar. Tavuklarındiyeti de önemlidir: Eğer bir tavuk yeterince aminoasitalmazsa, kabukdonuk olacaktır. Ancak yumurtanın kalitesini etkilemez.

BENZER  İdrarınızın Rengi Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Kahverengi Yumurtalar Beyazlardan Daha Sağlıklıdır

Yumurtaların faydaları diğer faktörlerle farklılık gösterebilir. Örneğin; güneşte çok fazla zaman harcayan bir tavuğun yumurtaları 3-4 kat daha fazla D vitamini içerir. Omega3 bakımından zenginbesinler yiyen tavukların daha fazla omega3 içeren yumurtaları vardır.

Sarının Rengi Yumurtanın Kalitesini Belirler

İlk bakışta, bu ifade mantıklı görünüyor. Aslında, bir sarınınrengi bir tavuğundiyetinebağlıdır: Ne kadar karotenoidler varsa, o yumurtanınsarısıkoyu olur. Mısır, yonca, ısırganotu ve diğer bazı bitkiler sarıları daha parlak hale getirir. Tavuklarkafeslerde daha fazla zaman geçirirse, sarısıtonu, craksanten gibi gıda katkı maddeleri ile değiştirilebilir. Ancak tüm bu fenomenler sadece rengietkiler (müşteriler genellikle parlak renkleri tercih eder ). Sarısıdonuksa, yumurtalarınkalitesiz veya çürükolduğu anlamına gelmez.

Yorum yap