İyi Gelen Şeyler

Yutkunma Zorluğu Nedenleri Tedavisi

Kişinin yutkunurken güçlük çekmesine yutkunma zorluğu denilmektedir. Genellikle boğazda meydana gelen basit iltihaplanmalardan dolayı ortaya çıkan bir sorun gibi görünse de gırtlak kanseri gibi hayati önem arz eden hastalıkların belirtisi olarak da oluşabilir. Yutkunma zorluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Yapılan basit uygulamalarla bile bu sağlık sorununun üstesinden büyük ölçüde gelinebilir.

Yutkunma güçlüğü ortaya çıktığı zaman kişi yemek yemekte ve bir şeyler içmekte zorlandığı için ani kilo kayıpları yaşanabilmektedir. Özellikle sindirim sistemi ile alakalı rahatsızlıklar da bu sağlık sorununa neden olmaktadır. Basit gibi görünse de akıllara altında büyük bir rahatsızlık olabileceği getirilmeli ve kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

Yutkunma zorluğu nedenleri

Enfeksiyonlar: üst solunum yolunda bakteri kaynaklı olarak meydana gelen enfeksiyonlar boğazın şişmesine ve kişinin yutkunurken zorlanmasına neden olur. Ateşiniz yükseldiyse, kendinizi yorgun hissediyorsanız ve iştahsızlık başladıysa bu durum üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlardan dolayı oluşur ve yutkunurken zorlanırsınız.

Sindirim sistemi problemleri: özellikle reflü mide asidinin boğaza kadar ulaşmasına neden olarak boğaz bölgesinin mide asidi nedeniyle tahriş olmasına neden olur. Bu durum boğazdaki dokularda yaraların oluşmasına ve kişinin yutkunurken zorlanmasına neden olmaktadır. Yemek borusunda meydana gelen iltihaplar bir süre sonra boğazda şişkinlerin oluşmasına ve kişinin yutkunurken zorlanmasına neden olmaktadır.

Sinir sistemi sorunları: felç, beyin tümörü, miyastenya gravis, parkinson ve motor nöron hastalıkları yutkunmayı sağlayan kasların etkin bir şekilde kullanılmasını engelleyerek kişinin yutkunurken zorlanmasına neden olabilir.

Yabancı cisimler: boğaza takılan ve ilerlemeyen yabancı cisimler yutkunurken zorluk çekilmesine neden olur. Özellikle balık sezonu açılıp balık tüketilmeye başlandığı zaman boğazına balık kılçığı takılmasından dolayı yutkunmakta zorluk çeken kişi sayısı artar. Çocuklar yabancı cisimlerin kendilerine zarar verebileceğini düşünmez ve bilinçsiz hareket eder. Oyuncaklardan kopardıkları parçaları, elbiselerinde yer alan düğmeleri hatta bozuk paraları yutabilir. Yutulan bu yabancı cisimler boğaza takıldığı zaman da yutkunma zorluğu baş gösterir.

BENZER  Hamile Kalmadan Önce Hangi Vitaminler ve Ek Besinler Alınmalıdır?

Stres: kişi yoğun stres altına girdiği zaman boğazında yumru şeklinde bir hissiyat oluşur ve bu da yutkunurken zorlanmasına neden olur. Stres vücudun gerginleşmesini neden olan bir sağlık problemidir. Bu gerginlik boğaz bölgesini etkiler ve yutkunma eyleminin hem zor hem de yavaş bir şekilde gerçekleşmesine neden olur.

Yutkunma zorluğu ayrıca kanser, tiroid, anafilâksi ve diyafram fıtığı gibi hastalıklardan dolayı da meydana gelmektedir. Sigara tüketimi de bu sağlık probleminin meydana gelmesine neden olur.

Yutkunma zorluğu tedavisi

Yutkunma zorluğu çoğu zaman yapılan yutkunma egzersizleriyle ortadan kaldırılır fakat cerrahi müdahale gerektiren durumların da olduğu bilinmektedir. Özellikle yemek borusunun giriş kısmında meydana gelen şişkinlikler yemek borusunun daralmasına ve yutkunurken zorluk çekilmesine neden olur. Bu tip durumlarda yemek borusunu genişletmek için cerrahi müdahaleler yapılır. Yemek borusu kanseri de yutkunmayı engeller. Bu tip durumlarda yemek borusuna stent takılır. Kanserli olan kısım alınıp yerine stent takıldıktan bir süre sonra da yutkunma da zorluk çekilir ancak vücut stente alışınca bu sorun da ortadan kalkar.

Yutkunma zorluğunu yenmek için çok sayıda egzersiz vardır ve bu egzersizlerden birisi olan shaker egzersizi en etkili sonuca ulaşmayı sağlayan egzersizdir. Bu egzersizi yapmak için düz bir yere uzanmalısınız. Daha sonra başınızı öne doğru kaldırarak ayaklarınıza bakmaya çalışın. Başınızı kaldırdığınız esnada omuzlarınızın sabit kalması gerekmektedir. Bunu yaklaşık olarak 2 ay boyunca her gün en az 5 defa yaparsanız yutkunmanızın daha rahat bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yap