İyi Gelen Şeyler

Yüz Felci Belirtileri Tedavisi

Konuşma, mimik ve duyguların ifadesi yüz kas sistemini hareket ettirmeyle alakalı olduğundan yüz felci hayati bir endişe kaynağı arz eden rahatsızlıklardandır. Yüz felcinin iyileşme süreci uzundur ancak çoğu vakada tamamen iyileşme sağlanır. Bu hastalık yüzde yer alan kasları hareket ettirme konusunda sıkıntı yaşanmasına neden olduğu gibi ağrıların da meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu hastalık genellikle yüzde yer alan sinirlerin iltihaplanması sonucunda oluşur. Özellikle bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroplar yüz felcine neden olan etmenlerdendir.

Yüz felci nedir?

Yüz felci, sinir hasarına bağlı olarak yüz hareketlerinin kaybedilmesi durumudur. Bu hastalık yüz kaslarında sarkmaların olmasına ve bu kasların zayıflamasına neden olur. Yüz felci yüzün sadece bir tarafından oluşabileceği gibi her iki tarafta da oluşma ihtimali vardır. Yüzde yer alan sinirlerin iltihaplanması, kafa travmaları, baş veya boyun bölgesinde oluşan tümörler ve yüze darbe alınması yüz felcine neden olan faktörler arasında baş sırada yer alır. Yüz felci birden bire ortaya çıkabileceği gibi kademeli olarak da ortaya çıkabilir. Bazı vakaların iyileşme süreci kısayken bazı vakalarda iyileşme süreci bir hayli uzun olabiliyor.

Yüz felci neden olur?

Yüz felci çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bell paralizi, inme gibi nedenlerden dolayı sıklıkla yüz felci meydana gelebiliyor.

Bell paralizi: Bell felci, faysal felç durumunun oluşmasına neden olan en önemli etmendir. Birçok kişi Bell felci nedeniyle faysal paralizi olabiliyor. Bu durum, yüzün bir tarafında yer alan kasların sarmasına neden olan yüzdeki sinirlerin iltihaplanmasına neden oluyor. Bell felci neden olur konusunda kanıtlanmış bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır. Yüz sinirlerinde viral bir enfeksiyonla ilişkilendirilir. Bell paralizi kaynaklı olarak yüz felci yaşayan kişilerde iyileşme süresi 6 ay gibi sürelere ulaşabiliyor.

BENZER  Thai Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İnme: yüz felcinin meydana gelmesine neden olan inme en ciddi durumlar sınıfında yer alıyor. Bu durum yüzdeki kasları kontrol eden sinirlerde hasar olması nedeniyle meydana gelmektedir. İnme genellikle beyin hücrelerin zarar görmesi, beyne yeterli oranda kan gitmemesi ve yeterli oranda oksijen alınamaması durumunda meydana gelir. Bu tip durumlarda beyin hücrelerinde ölüm meydana gelir ve buna paralel olarak yüz felci oluşur.

Yüz felci neden olur konusunu tabi ki bunlarla sınırlandıramayız. Yüz felcinin diğer nedenleri şu şekildedir;

 • Yüzde yaralanmaların olması ya da kafatasında çatlamaların meydana gelmesi
 • Baş ve boyun bölgesinde tümörlerin oluşması
 • Orta kulakta enfeksiyon olması ya da orta kulak hasarları
 • Lyme adı verilen rahatsızlık
 • Sinir sistemi ve beyin ile alakalı olan rahatsızlıklar

Bazı bebeklerde doğum sonrasında geçici yüz felci görülebilir. Genelde bu tarz vakalarda herhangi bir tedavi uygulanmaz ve sorun bir süre sonra tamamen ortadan kalkar. Mobius sendromu gibi rahatsızlıklar doğum sonrasında bebeklerde yüz felcinin olmasına neden olabilir.

Yüz felcinin belirtileri

Yüz felci endişelenmenize neden olan bir sorun olsa da her zaman bu durum inme olayının meydana geldiğini ifade etmez. Genelde Bell felci olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden sizlere yüz felcinin belirtileri konusunda bilgi verirken aslında Bell paralizisi hakkında bilgi vereceğiz. Gelin Bell paralizi nedeniyle olan yüz felçlerindeki belirtilere göz atalım.

Bell paralizi belirtileri

 • Felcin meydana geldiği tarafta ağız sarkmalarının olması
 • Tat duyusunda değişimlerin olması
 • Konuşma bozukluklarının gözlemlenmesi
 • Kulak içerisinde ya da kulak arkasında ağrı oluşumu
 • Kulağın sese karşı aşırı derecede duyarlı hale gelmesi
 • Yeme içme sorunlarının olması ve kişinin yemek yerken ya da bir şey içerken zorlanması

İnme belirtileri

İnme kaynaklı olarak oluşan yüz felçlerinde Bell paralizinde görülen belirtilerde gözlemlenir ancak buna ek belirtiler de vardır. Ek olarak ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir.

 • Bilinç düzeyinde değişiklik olması
 • Şiddetli baş dönmeleri
 • Bilinç karışıklıklarının yaşanması
 • Koordinasyon kaybının olması
 • Kişinin nöbet geçirmesi
 • Görme duyusunda farklılaşmaların olması
 • Vücudun bir tarafında yer alan kol ve bacaklarda güçsüzlüklerin meydana gelmesi
BENZER  Varis Nedir? Varisten Nasıl Kurtulabiliriz?

İnme kaynaklı olarak ortaya çıkan yüz felcini diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkan yüz felçlerinden ayırmak ciddi anlamda zordur. Bu problem hayati önem arz eden etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği için kısa süre içerisinde doktora gitmek faydalı olacaktır. Bir kişinin inme yaşadığını düşünüyorsanız acil müdahale gerektiği için 112’yi arayıp ambulans çağırmalısınız.

Yüz felci nasıl teşhis edilir?

Yüz felcinin tanısının koyulabilmesi için problemi yaşayan kişinin gözlemlemiş olduğu tüm belirtileri doktoruna anlatması gerekmektedir. Doktorunuz büyük ihtimalle sizden kaşlarınızı kaldırmanızı, gülmenizi isteyebilir. Böyle bir talepte bulunmasının tek sebebi yüz kaslarının doğru bir şekilde hareket edip etmediğini saptamaktır. Kan testleri, görüntülü taramalar ve elektromiyografi doktorunuzun yüz felcinin tanısını koyması konusunda yardımcı olacaktır.

Yüz felci nasıl tedavi edilir?

Bell paralizi kaynaklı olarak oluşan yüz felçlerinde bir tedavi uygulanmasa bile yüz felci bir süre sonra tamamen iyileşir ancak iyileşmenin kısa sürede olması isteniyorsa bu tip durumlarda ilaç tedavisi uygulanır. Yüz felcinin tedavisi sırasında fizik tedavinin uygulanması önemlidir çünkü fizik tedavi kalıcı hasarı büyük ölçüde önler.

Yüz felci tamamen iyileşmeyecek olursa yüzde şekilsel anlamda kusurlar ortaya çıkabilir ve bu durum kişinin duygu durumunun olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu tip kalıcı sorunlarda yapılan kozmetik cerrahiler ile yüzdeki eğrilikler büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Bell paralizi nedeniyle oluşan yüz felçleri genellikle göz kapaklarında hasarın olmasına neden oluyor. Yüz felci meydana geldiği zaman gözyaşı üretiminde de kusurlar olur ve bu da gözün içindeki nemin yetersiz kalmasına neden olur. Bu yüzden yüz felci geçiren kişilerin kesinlikle yapay gözyaşı kullanarak gözlerini nemlendirmesi önemlidir.

İnme kaynaklı olarak oluşan yüz felçlerinde felce neden olan kan pıhtısını yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu pıhtı beyne giderse ölümcül durumlar oluşabilir. Bu yüzden inme nedeniyle bir yüz felci yaşanıyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilmelidir.

BENZER  Aşk Dolu Meyve “Çilek” Faydaları Nelerdir?

Yüz felci daha farklı nedenlerden dolayı da olabiliyor. Örneğin tümörler nedeniyle bir felç meydana geliyorsa, yapılan ameliyatlarla tümörler alınır ve felç ortadan kaldırılır. Göz kapağında düşüklük meydana gelirse aynı şekilde göz kapağını kaldırmak için de cerrahi müdahaleler yapılır ve bu sayede kişinin göz kapaklarını daha rahat bir şekilde hareket ettirmesi sağlanır. Tüm felç tedavilerinde olduğu gibi yüz felcinde de tedavi süresince fizik tedavi almak önemlidir. Ayrıca gözlerde kalıcı hasarların meydana gelmemesi için kesinlikle gözü nemlendirici etkisi olan suni gözyaşlarını kullanmayı ihmal etmeyin.

Yorum yap