İyi Gelen Şeyler

Yüz Maskesi Nasıl Doğru Kullanılır ?

Yüz maskesi takmak çoğu zaman insanların kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine yardımcı olur. Ancak cerrahi bir yüz maskesi, bazı bulaşıcı hastalıklara maruz kalmanızı veya bulaşmanızı önleyebilir mi?

Ve eğer yüz maskeleri sizi COVID-19(coronavirüs) gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyorsa , onları takmanın , çıkarmanın ve atmanın uygun bir yolu var mı? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Cerrahi yüz maskesi nedir?

Bir cerrahi maske  dikdörtgen şeklinde olan bir gevşek(lastikli) kordonlu, tek kullanımlık maskedir. Maske, kulaklarınızın arkasına ilmek veya başınızın arkasına sabitlemek için elastik bantlar veya bağlara sahiptir. Maskenin üstünde metal bir şerit bulunabilir ve maskeyi burnunuza sığacak şekilde sıkıştırabilirsiniz.

Düzgün takılan üç katlı cerrahi maske, büyük partikül mikro organizmalarının damlacıklar, spreyler, sıçramalar ve sıçramalardan bulaşmasını engellemeye yardımcı olabilir. Maske ayrıca yüz yüze temas olasılığını da azaltabilir .

Ameliyat maskesinin üç katlı katmanları aşağıdaki gibi çalışır:

  • Dış tabaka su, kan ve diğer vücut sıvılarını iter.
  • Orta tabaka bazı patojenleri filtreler.
  • İç tabaka dışarı verilen havadan nem ve teri emer.

Bununla birlikte, cerrahi maskelerin kenarları burnunuz veya ağzınız etrafında sıkı bir mühür oluşturmaz. Bu nedenle, öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşanlar gibi küçük havadaki partikülleri filtreleyemezler.

BENZER  Göğsünüzde Bunlar Varsa ”Meme Kanseri” Olabilirsiniz

Yorum yap